Giriş Kayıt
IMDB'de Yerli Filmografilerin Yetim Bırakılması
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
kolombre

İletiler: 11

Özel mesaj gönder
kolombre
 IMDB'de Yerli Filmografilerin Yetim Bırakılması

Seslendirmecilerden figüranlara kadar yapımlara emeği geçen herkesi bulabileceğiniz IMDB'de yerli yapımlar maalesef bizim tasarrufumuza bırakılmış ve görünen o ki sektörün ilgili birimleri dahi bu bilgileri aktarmaya, eklemeye tenezzül etmemiş. Bir ara çok övünülegelen Sinematürk ise yapım yıllarında çokça tarih yanlışlığı barındırmasıyla bu ihtiyacı karşılamaktan uzak. Geçtiğimiz hafta önceden isim havuzu oluşturduğum dizileri IMDB'de oylarken rastladığım noksanlıkları paylaşayım:

Kuruntu Ailesi araması ile, Gazanfer Özcan'ın sayfasında 1979'dan 2000'e uzanan 21 yıllık bir boşluk var. Elbette meşhur dizi de bu filmografideki yerini alamamış. http://www.imdb.com/name/nm0654740
Yine uzun soluklu dizilerimizden Uğurlugiller (1988-1991) sitede yer almazken, Yıldız Kenter'in yine on yılları bulan kaybını ve Tevfik Gelenbe'nin utanılması gereken bomboş filmografisini görüyoruz: 
http://www.imdb.com/name/nm0448896 http://www.imdb.com/name/nm7941647

Mesela Muzaffer (1987), Az Gittik Uz Gittik (Evliya Çelebi ile Küheylan animasyonunu izlemeyen var mıydı?) (1989-1991), başlangıç-bitiş tarihleri yerli sitelerde bile bulunamayan "Kim Bunlar?", Aydan Şener'li mini dizi Samanyolu (1989), Defne Yalnız'lı Pamuk Hemşire (1990), Oktay Kaynarca'lı Ziya Kürküt'lü Gençler (1989), doksanlı yılların oyuncu fabrikası Ferhunde Hanımlar (1993-1999), İnce İnce Yasemince, 510 bölüm sürmüş Bizim Mahalle (1993-2002) yine IMDB veritabanında bulunmayan yapımlar. 

80'ler, 90'lar neredeyse kayıp yıllar olmuş Türk yapımları için. Bu ne benim görevim ne sizlerin, yapım şirketlerinin arşivi kimlerin elindeyse onlara düşüyor bu bilgileri aktarmak. Diğer yandan, bu kişilerin çevresinde bulunan kimselerin de bu eksikliğin giderilmesi adına ikinci derece sorumluluğu bulunuyor. Film veritabanlarının en geçer akçesi artık IMDB ise, zaten kotaramadığımız alternatif veritabanlarını yarım yamalak doldurmak yerine burada noksanları gidermek politikası gütsek, eldeki arşiv bilgileri de uçup gitmeden, daha sağlıklı olacak. 

Bu nedenle, bu kişilere kurumlara ulaşma imkanı olan herkesin ülkemiz sinemasını -kendini dahi ciddiye almayan- gayriciddi bir durumda bırakmamak adına bu vahameti kulaktan kulağa, elden ele birinci derece yetkili kişilere ulaştırmasını temenni ediyorum. 

Hayranı olduğumuz sanat dalında verilmiş ürünlerin dış kaynaklı oluşundan gocunmuyoruz ama kendi topraklarımızda üretilmiş eserlerin böylesi genel bir toplam içinde yer almayışından ben -başkası adına- (bkz: fremdschaemen) utanıyorum. Ne sanatta ne bilimde arşive değer veren bir ülkeyiz, maalesef bu gerçek, fakat somutunda sınıfta kaldığımız bu arşiv kültürünü sanal ortamda soyut veriyle gidermek, şu teknoloji çağında, birilerinin boynunun borcu olsa gerek. Söyleyenin bir yüzü, duymayanın iki yüzü kara diyor ve "hindi gibi kabarmadan önce açığınızı kapatın" diyerek küçük dağlarla çevrili çöplüğümüzde şişim şişim şişinen bilumum festival, kültür-sanat derneği, yapım şirketi vb. sahiplerine ve yancılarına selam ediyorum. Cehaletin verdiği mutluluğun sarhoşluğu geçtiğinde lütfen ayna önüne geçip 1 dakika saygı duruşunda bulunmayı unutmayınız.

İletiTarih: 25 Mart 2017 14:14
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film