Giriş Kayıt
Doctor Strange (2016)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Enestutal

İletiler: 1

Özel mesaj gönder
Enestutal
 Doctor Strange (2016)
Doctor Strange |SPOİLERSIZ İNCELEME|

DOCTOR STRANGE

resim

Sizler gibi ben de ilk Spider-man çizgifilminde Dr. Strange'i gördüğümde şaşırmıştım çünkü adını bile bilmememe rağmen oldukça güçlü bir kahramandı.(baya baya) Ve açıkçası o çizgi filmin özellikle o bölümü benim çok hoşuma gitmişti ki hemen sonrasında araştırmak için not almıştım ama tabi film duyuruluna kadar o not hiç aklıma gelmedi (keşke gelseydi..)

Film duyurulduktan sonra da Benedict Cumberbatch'in Strange'i oyanayacağını duyunca daha da dayanamayarak film ve karakter hakkında araştırma yapmıştım.Elde ettiğim ilk bilgi ise; Scott Derrickson'ın (yönetmen) sırf Benedict'in oynamasını istediği için filmin çekimlerini belirli bir süre ertelediğiydi.Ben de tam o noktada kararımı vermiştim; nasıl RDJ Iron Man için yaratılmışsa;bence Benedict de bu rol için yaratılmıştı(Ama sherlock konusunda Benedict RDJ'nin önünde bunu belirteyim..) (RDJ:Robert Downey Jr)

resim

Rachel McAdams'ın adını duyduğumda ise kısa süreli bir kafa karışıklığı yaşamıştım çünkü RDJ'nin Sherlock'unda Irene Adler'ı oynayan aktristi;Sherlock'u oynayan bir başka aktör'ün bir projesinde partneri olarak görecektim..(kafa yakıcı olduğu doğrudur..) Ki Irene Adler'ın yanı sıra Spotlight'da da beni etkilemişti ki filmde de baya güzeldi bu da ayrı bir nokta..

resim

İlk araştırma sonunda bulduğum Mordo karakterinin ise filmde düşman olmadığını öğrenince ise Origin'e tamamıyla bağlı kalmayacaklarını anlamıştım ki bunu baştan yadırgasam da filmi izlediğimde bu yargım sona erdi.Çünkü origin'e doğru dokunuşlar yapılmış gibiydi ki zaten filmi izleyeceklerin %85'i origin'i bilmeden filmi izleyecekti yani çok da mühim bir şey değildi bağlı kalmaları...

resim

Mads Mikkelsen'in filmdeki kötü olacağını duymadan önce Benedict ile ihtimaller arasında geçtiğini sonradan kötü karaktere geçtiğini öğrendiğim an gerçekten mutlu olduğumu da unutmadan ekleyeyim.Tamam yani Dr.Hannibal'ı severdik ama doğru isim olmazdı...ki bunun sebebi de RDJ'nin olası ayrılığı sonrası evrene önderlik yapacak karakter olarak Benedict'in daha önde olması savunulabilir...

The Ancient One'ı bir bayanın oynayacak olması yaşadığım ilk şaşkınlıktı;kısmi korkutmuştu beni;çok cesurca bir hamleydi fakat büyük bir riskti...Ama yine filmi izleyince dedim ki iyi ki Tilda Swinton bu rolü kapmış ki böyle bir Ancient izleyebildik..

resim

Stephen Strange veya kendisinin tabiriyle Doctor Stephen Strange'in Doktorluğu benim kafamda soru işaretleri yaratmıştı;ne kadar üzerine duracaklardı veya nasıl bir "Doktor"görecektik ki bundan dolayı sizlere MCU'nun tasfirinden bahsetmek istedim çünkü ilerleyişi fazla hızlı olsa da malum kazadan önce ve hatta daha doğrusu Nepal'den önce Strange'in egolu kişiliğini çok net görüyoruz ki bence bu kişilik Evrenin mistik koruyucusu olan Strange'den çok daha net ortaya konmuş.Yani bu paragrafı "BENEDICT CUMBERBATCH egoist rolleri efsane canlandırıyor" tarzı bir cümle ile özetleyebiliriz..

Sinemada izlenir mi tarzı sorulara cevap vermek yerine konusu ve görselliği olmak üzere 2 parça'da inceleyerek sizlere 2 paragraf sonra cevabımı vereceğim..(spoiler için direkt 2.paragrafın sonunu okuyabilirsiniz ama bence okumazsınız..)

Konu olarak ortalama'nın çok üstüne çıkamadığı bir gerçek fakat zaten MCU'da Civil War,Winter Soldier ve de Iron Man 3 (Mandarin) dışında öyle ortalama üstü bir konuya sahip film yok ki daha ilk karakter tanıtma filmi olduğu için de ekstra kötü olmadığı sürece sıkıntı olmadığını düşünüyorum.(Iron Man'in ilk filmine rağmen onu seviyor olmamız gibi...)

Ama yine de Strange'in gelişiminin filmde çok kısa gösterildiğini ve de garip bir şekilde bir anda gelişme göstermiş olmasını belirtmek isterim

Gelelim filmin en güzel kısmına;GÖRSELLİĞİNE.Bilen bilir ben IMAX sevdalısı olarak izlemek istediğim hemen hemen her filmi IMAX'te izlemeye özen gösteririm fakat Cuma gecesi öyle bir deneyim yaşadım ki bunu tekrar yaşamak oldukça zor olacak.Dr.Strange'i sevmeyebilirsiniz;konusu çok klasik gelmiş olabilir ama görselliğine laf edemeyecek ve filmden çıktığınızda "iyi ki IMAX'te izledim diyeceksiniz..Gerçek anlamda 2016'nın en iyi görsel efektlere sahip filmiydi hatta tüm IMAX filmleri arasında da rahat ilk 3'e girecek kadar iyiydi(birinciliği zorlar..)Kesinlikle gidin izleyin hatta kesinlikle IMAX'te izleyin...

Genel olarak toparlamak gerekirse;bir karakterin ilk hikayesini anlattığı için senaryo ve de konudaki sıradanlıkları bir kenara bırakıp;Benedict Cumberbatch'in oyunculuğu ve de görselliğe odaklanırsak kesinlikle yaşanılması gereken bir deneyim sunuyor biz izleyicilere.Üstelik klasik aile düzeyindeki MCU komedi unsuru da olayı süslendirmiş.Puan:8.0/10

(normalde kesinlike 8 lik bir film değil ama daha önce de belirttiğim üzere MCU evreninin parçası olduğu için puanlarım birazcık daha yüksek oluyor)
(Kendi blog incelemem olduğu için arada bazı kısımlarda blog ile ilgili cümleler içerebilir;blogun adresini de reklam olmaması için buraya yazmıyorum;ilginen olursa sorabilir)

İletiTarih: 02 Aralık 2016 19:36
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film