Giriş Kayıt
Child of Rage / Öfkenin Çocuğu (1990)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 10 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 1284

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
gitarisyen Çevirmen
 [Tamamlandı] Child of Rage / Öfkenin Çocuğu (1990)
Sizi Üzecek, Rahatsız Edecek, Canınızı Acıtacak Bir Belgesel

SİZİ ÜZECEK, RAHATSIZ EDECEK,
CANINIZI ACITACAK BİR BELGESEL:

CHILD OF RAGE / A STORY OF ABUSE
(Öfkenin Çocuğu / Bir İstismar Öyküsü)

(1990)
BELGESEL, KISA METRAJ

Çeviri:

resim

resim

Child of Rage
1990
Child of Rage
Belgesel / Kısa Metraj

"Seni öldürmek istiyorum, seni öldürmek istiyorum, anne, seni öldürmek istiyorum." "İzlemek üzere olduğunuz program, ağır istismara uğramış çocukların, özellikle hayatlarının ilk yıllarında travma geçirmiş ve diğer insanlarla bağ...
7.3 (1,179 Oy)

BELGESELİN KONUSU:

« gitarisyen » yazdı:
"Seni öldürmek istiyorum, seni öldürmek istiyorum, anne, seni öldürmek istiyorum."

"İzlemek üzere olduğunuz program, ağır istismara uğramış çocukların, özellikle hayatlarının ilk yıllarında travma geçirmiş ve diğer insanlarla bağ kuramayan, bağlanma bozukluğu olan çocukların tedavisinde uzmanlaşmış bir klinik psikolog olan Doktor Ken Magid'in gerçek terapi kayıtlarından derlenmiştir. Onlar sevemeyen ya da sevgiyi kabul edemeyen, vicdan duygusu olmayan ve hiçbir pişmanlık duymadan başkalarına zarar verebilen, hatta öldürebilen çocuklar. Bu film, istismarın bir çocuk üzerindeki yıkıcı etkilerini göstermektedir. Aynı zamanda bu kurbanlara yardım edilebileceğini de göstermektedir. Bu; Beth adında, 6,5 yaşındaki bir kızın öyküsüdür."

Çocuk istismarının ne gibi sorunlara yol açabileceğini sarsıcı bir şekilde gösteren belgesel, Beth adında, 6,5 yaşındaki bir kızın gerçek öyküsünü anlatmaktadır. Beth bir yaşındayken annesini kaybeder ve öz babasının cinsel tacizlerine maruz kalır. 19 aylıkken, 7 aylık erkek kardeşi Jonathan'la birlikte Sosyal Hizmetler Servisi tarafından koruma altına alınır. Bir papaz olan Tim ve karısı Julie kendi çocukları olmadığından Beth ve kardeşi Jonathan'ı evlat edinirler. Ancak Beth'in küçük yaşlarda yaşadığı travmadan haberleri yoktur. 6,5 yaşına geldiğinde küçükken yaşadığı olayları hatırlayabilen ve bu konuda kâbuslar gören Beth, giderek artan bir şekilde şiddet davranışları sergilemeye, öfkesini kontrol edememeye, hayvanlarla insanlara ve özellikle küçük kardeşi Jonathan'a zarar vermeye başlar. Bir yandan cinsel davranış bozuklukları gösterirken, bir yandan da içindeki öldürme isteği her geçen gün artmaktadır. Beth'in üvey babası Tim ve üvey annesi Julie ise, Beth'in tedavisi için ellerinden geleni yapmaya çalışırken bunun çok da kolay bir iş olmadığının farkındadırlar.

BELGESELİN FRAGMANI / VİDEOSU:

BELGESEL VE ÇEVİRİ HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ:

Google arama motorunda "Rahatsız Edici / Şok Edici Belgeseller" tarzında bir ifadeyle arattığınız zaman karşınıza ilk gelecek belgesellerden biri "Child of Rage / Öfkenin Çocuğu (1990)" adlı belgesel oluyor. Bu kısa metrajlı belgeselle ilgili çok fazla şey söylemek istemiyorum. Özet / konu kısmında gerekli bilgiler yazıyor zaten. Ancak kısa süresine rağmen çok sarsıcı, üzücü, rahatsız edici, insanın sinirlerini alt üst eden bir belgesel olduğunu söylemek zorundayım. Bu açıdan, çevirisini yapar ve konuyu araştırırken neredeyse her aşamada Beth adlı bu küçük kızın bu hâle gelmesine sebep olan kişiye ve çocukları istismar ederek bu acıları yaşamalarına sebep olanlara lanetler okuyor, küfürler ediyorum. Süresi kısa olduğu için fazla vaktinizi almayacak olan bu belgeselin izlenmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Belki süresi kısa ama üzerinizde bırakacağı etkilerin çok uzun soluklu olması ihtimali büyük.

Bu arada, bu belgesele konu olan gerçek olaydan uyarlanmış bir de 1992 tarihli "Child of Rage" adlı bir film var. Çeviri sürecinde olaylar hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için bu filmi de izledim. Olaya olabildiğince sadık kalınarak çekilmiş bu filmde beni en çok etkileyen hususlardan biri, (gerçek hayattaki Beth Thomas adlı küçük kızın ismi filmde "Catherine" olarak kullanıldığından) 6,5 yaşındaki küçük Catherine karakterini canlandıran Ashley Peldon'un müthiş oyunculuğu oldu.

Belgeselin çevirisini 29,97 FPS'lik ve 270 MB'lık ".avi" formatına dönüştürülmüş "Youtube" sürümü üzerinden yapıyorum. Filmin internette bulduğum İngilizce kaynak alt yazısı bazı yerlerde yetersiz ve eksik kalıyor. Bu yüzden bazı kısımları dinleyerek ve üzerinde çalışarak, düzeltip düzenleyerek İngilizce kaynak alt yazıyı da hazırlamaya uğraşıyorum. Genelde olduğu gibi belgeselin Türkçe çevirisini bitirdiğim zaman, tarafımca düzeltilip düzenlenecek ve hazırlanacak olan İngilizce kaynak alt yazısıyla birlikte sisteme yükleyeceğim.

Ne yazık ki; "İyi seyirler..." diyemeyeceğim. Çünkü bu belgeseli izlemenin keyif verici bir deneyim olmaktan ziyade sarsıcı, üzücü ve moral bozucu bir tecrübe olacağının farkındayım.

BELGESELLE İLGİLİ BAZI KAYNAK, YORUM VE YAZILAR:

ÇEVİRİYİ YAPARKEN YARARLANDIĞIM SÜRÜM HAKKINDA BİLGİLER:

Belgeselin Orijinal Adı: Child of Rage
Yapım Yılı: 1990
Sürümü: Child of Rage The FULL Documentary.avi (Youtube)
FPS Değeri: 29,97
Boyutu: 270 MB
Süresi: 00:27:28

Belgeselin çevirisi 29,97 FPS'lik ve 270 MB'lık ".avi" formatına dönüştürülmüş "Child of Rage The FULL Documentary.avi (Youtube)" sürümü üzerinden yapılmakta olup; Türkçe çevirisi bittiği zaman, tarafımca düzeltilip düzenlenecek olan İngilizce kaynak alt yazısıyla birlikte sisteme yüklenecektir.

Çevirinin bitiminde görüşmek umuduyla...

resim

İletiTarih: 16 Ekim 2016 15:20
En son gitarisyen tarafından 18 Ekim 2016 19:30 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
nutellabrain

İletiler: 2266

Özel mesaj gönder
nutellabrain
Konusu çok korkunç ya. Video thumbnailı bile sinir bozucu. Kolaylıklar diliyor ve hemen bu başlıktan kaçıyorum. Şok yow yow

İletiTarih: 17 Ekim 2016 11:34
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Revengeance
Amerikan Sineması
Yorumbaz

İletiler: 5016

Özel mesaj gönder
Revengeance
Amerikan Sineması
Yorumbaz
Kolay gelsin abi

İletiTarih: 17 Ekim 2016 12:28
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 1284

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
gitarisyen Çevirmen
« nutellabrain » yazdı:
Konusu çok korkunç ya. Video thumbnailı bile sinir bozucu. Kolaylıklar diliyor ve hemen bu başlıktan kaçıyorum. Şok yow yow

« Revengeance » yazdı:
Kolay gelsin abi

Sevgili nutellabrain ve Revengeance;

Mesaj, yorum ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Belgeselin Türkçe çevirisi ve İngilizce kaynak alt yazının hazırlanması tamamlanmış olup, alt yazı dosyalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İletiTarih: 18 Ekim 2016 19:29
Mr_Nobody
İskandinav Sineması

İletiler: 6033

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Mr_Nobody
İskandinav Sineması
Ellerinize sağlık hocam. Saygılar

İletiTarih: 18 Ekim 2016 20:17
Themis

İletiler: 3967

Özel mesaj gönder
Themis
Ellerine sağlık abi. Konusu cidden okuyunca bile sarsıcı. Böyle yapımlara zihnimi bir türlü hazırlayamıyorum. İşin içinde çocuk olunca bir de karşına bu tarz bir sürü olay gelince sarsılıyor bayağı insan. Biz sadece olayı duymakla ve şu yapımın konusunu okumakla bile sarsılıyorsak o ufacık bebelerin nasıl ve ne yönde etkilendiğini/etkileneceğini hayal dahi edemiyorum. yow yow

İletiTarih: 19 Ekim 2016 07:29
Revengeance
Amerikan Sineması
Yorumbaz

İletiler: 5016

Özel mesaj gönder
Revengeance
Amerikan Sineması
Yorumbaz
Ellerine sağlık abi

İletiTarih: 19 Ekim 2016 13:10
McFly
Müdavim

İletiler: 12364

twitter Özel mesaj gönder
McFly Müdavim
Ellerine sağlık

İletiTarih: 19 Ekim 2016 14:41
nutellabrain

İletiler: 2266

Özel mesaj gönder
nutellabrain
Eline sağlık. Gülücük

İletiTarih: 24 Ekim 2016 16:57
Splash
Müdavim

İletiler: 5892

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Splash Müdavim
Eline sağlık abi. Gülücük

İletiTarih: 02 Kasım 2016 10:54
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 10 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film