Giriş Kayıt
Saul'un Oğlu aka Saul fia (2015)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
RegisseurKayıt: 23.01.2009
İletiler: 55Özel mesaj gönder
Regisseur
 Saul'un Oğlu aka Saul fia (2015)

resim
BABA VE OĞUL

Bir olayı anlamak, bir karakterle bütünleşmek kısaca dünyanın gelmiş geçmiş en zorlayıcı olaylarından birini bu denli içeriden gözleyebilmek. Saul'un Oğlu, Yahudi imha kampında Sonderkommando olarak görevlendirilmiş bir adamın kendine amaç edindiği üzere bir çocuğu usulüyle toprağa verme savaşımının hikâyesi.

Bir çocuk. Hunharca öldürülen milyonların içinde bir tanesi. İnsan vücutlarının telef edildiği, hiçleştirildiği, onursuzlaştırıldığı bir atmosferin içerisinde yaşamının baharında ölmüş. Şimdi de bedeni katledilmek için sırasını bekleyen bir çocuk.

Ve bir adam. Belki de olaylara müdahale edebilme bir şeyleri değiştirebilme makus talihe bir nebze de olsa çomak sokabilme gücüne sahip nadide kişilerden biri. O ve diğer görevlilerin de bir gün sırası gelecek. İşte o vakit onlar da diğerleri gibi katledilecekler. Ama yaptıkları işin vahametinden olsa gerek duygusuzlaşmış hâldeler. Bütün bu yoksunluğun arasında bir nevi kahraman rolünü üstleniyor bu adam. Çocuğu kendi oğluymuşçasına sahipleniyor. Hem karısının hem de diğer kişilerin çocuğun onun olmadığını iddia etmeleri de bir şeyi değiştirmiyor. Yaşamının son anlarında insanca bir görevin peşine düşüyor. Dinsel ve tinsel olarak ideal bir ölüm sonrası verebilmek istiyor bu çocuğa. Ve bütün riskleri alıp uygun şekilde gömülmesi için ne varsa yapmaya koyuluyor. Şayet bedeni toprağa gömebilirse, bunu bir hahamın eşliğinde uygun bir ritüelle yapabilirse vicdanen arınabilmesinin de yolunu açacakmışçasına.

Kendinden olanları ölüme götürürken gözü açık, ağzı burnu kapalı olsa da can vermemiş çocuğun canı gittiğinde gözü gerçek anlamda açılıyor. Ne olduğunu ne yaptığını algılayamamış, görevini ifa ederken yitip giden canların kıymetini fark edememiş robotlaşmış bir canlı iken yeni amacına yöneldiğinde insanca emareler göstermeye başlayan hırslı, gözü kara bir isyancıya dönüşüyor.

Adamın, birinin elinde bulduğu fotoğraf makinesini saklayarak tarihe bir kanıt bırakmak istemesi de en az çocuğu gömerek başarmayı arzuladığı görev kadar manidar.

Oğul, bir nesli sürdürebilmek için gerekli oluşun göstergesi olarak filmin anlam bütünlüğünde gitgide büyürken; baba, insan için en zorlayıcı olabilecek görevini gerçekleştirmek adına büyük bir risk ve tehlikeyi göze alarak cedelleşiyor.

İletiTarih: 19 Şubat 2016 10:06
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kayasalimKayıt: 03.11.2016
İletiler: 6Özel mesaj gönder
kayasalim
Film ilk başladığında kamera o kadar çok yakın plan çekim yapmıştı ki etrafda neler olduğu konusunda bilgi sahibi olamamıştım. Sonradan yönetmenin mantığını anladım, Sanatsal film öğeleri taşıması için şiddet sahnelerine aşırı yer veremezdi. Spielberg filmlerindeki detay sahneleri göremezsiniz. Konu itibari ile hoşuma gitti ama geniş açi ile krematoryuma sokulma sahnelerini ses olarak değil görüntü olarak gösterse daha etkileyici olurdu kanaatindeyim.

İletiTarih: 16 Ocak 2017 19:25
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2023