Giriş Kayıt
The Wolf of Wall Street (2013)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
RegisseurKayıt: 23.01.2009
İletiler: 55Özel mesaj gönder
Regisseur
 The Wolf of Wall Street (2013)

The Wolf of Wall Street
2013
The Wolf of Wall Street
Biyografi / Komedi / Suç180 dk

Yönetmen: Martin Scorsese
Martin Scorcese tarafından yönetilen Para Avcısı, Jordan Belfort'un (Leonardo DiCaprio) hayat hikayesini konu almaktadır. Jordan Belfort henüz 24 yaşında zeki bir borsacıdır. Hırsı ve zekası onu Wall Street borsasında Stratton Oakmont isimli bir yatırım firmasının...
8.2 (1,422,787 Oy)


PARA PARA PARA

Atilla Dorsay, “Emek yoksa ben de yokum” diyerek köşe yazarlığını bırakalı neredeyse bir yıl olacak. Belki gazete yazılarını özlemekteyiz ama kütüphanelerimizi dolduran kitaplarını, kitaplar dolusu yazılarını okumaya devam ediyoruz. Yine o geçmişte kalan ama günümüze de ışık tutabilen eleştirilerinden birine gözüm çarpıyor. Sinemamızın Roger Ebert’i, doksanların başında Martin Scorsese’nin Sıkı Dostlar (Goodfellas) filmi üzerine kelam edişine şu cümle ile noktayı koymuş: “…Scorsese denen çağdaş yönetmenin kuralları belirlenmiş sayılan bir türe getirdiği bu yeni bakış, kuşkusuz gerçek sinemaseverler için oldukça heyecan verici bir deneyim.” Hızlı konuşması, kalın siyah kaşları ve mütevazi yapısıyla sinemanın dahi köstebeğinin yirmi yıl öncesinden pek bir farkı yok. Her zaman olduğu gibi elindeki malzemeyi daha önce yapılagelmiş trüklerle işlemeyi kendine yediremeyip, ana akım sinema kodlarının dışına doğru sıçrayışlar yapmayı iyi beceriyor. Stratton Oakmont adındaki yatırımcı firmanın tanıtım videosu ile başlıyor film. Jordan Belfort'un CEO'su olduğu bir firmadır bu. Filmin başoyuncusu Leonardo DiCaprio bize Belfort'un dilinden iş yaşamının yanı sıra fahişeler, uyuşturucular ve pis işlerle bezeli lüks yaşamını aktarıyor. Sonrasında da Belfort'un Wall Street borsasındaki ilk zamanları ile Para Avcısı (The Wolf of Wall Street) filminin izini sürmeye başlıyoruz. Günümüzde sinema filmi yapmanın altın kurallarından biri de süresini iyi ayarlamaktır. Görece az sayıda film bir buçuk saat olması uygun görülen sürenin dışına çıkma cesaretini gösterebiliyor. Martin Scorsese’nin filmin yapımcılarından biri olması da, aynı zamanda yönettiği filmin 180 dakikalık bir süreye ulaşmasına olanak sağlamış.

resim

Napolyon’un da üstüne basa basa söylediği “Para”nın; günümüzde en çok nerede işlem gördüğü sorusunun cevabı tabiî ki de, “Borsa”. Borsa ile ilgili ilk örnekler M.Ö. 14. yüzyılda panayırlarda Roma ve Fenikeliler tarafından ortaya konulmuş. M.Ö. 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde, imparatorluğun krallarından Bosarium’un adını taşıyan forum bünyesinde olmuş bu. Tüccar, toptancı ve aracıların ticaret yapmak amacıyla bir araya geldikleri “Collegium Marcatorum” isimli müessesenin -günümüzdeki anlamında olmasa dahi- borsaların ilk temelleri kabul edilebileceğine dair tespitlere rastlanıldığı çok net olmamakla birlikte biliniyor. Filmimizin de ana üssü olan New York Borsası’nın kuruluşunun başlangıcının ise; Kuzey Amerika’nın İngiltere’ye karşı açtığı bağımsızlık savaşları dolayısıyla aldığı borçların ödenmesi için, Philadelphia’da, Kuzey Amerika ve New York bankalarını kurarak, Birleşik Hükümetler kongresinin yapılmasını emrettiği borçlanma dönemine bağlandığı bir gerçek. 1792 yılında “Wall Street”de 22 numarada hisse senetleri ve diğer menkul kıymet satışı için açılmış bir yer vardır. Bu yerin temeli de, bugün aynı sokakta 60 numaralı binanın bulunduğu yerdeki bir ağacın altında toplanan yirmi beş sarrafın yaptıkları işlemlerden yüzde bir çeyrek komisyon almaya ve işlemleri aralarında yapmayı tercih ettiklerine dair verdikleri kararla atılmıştır. Para Avcısı filminin baş kahramanı Jordan Belfort’ta, ilk başta komisyoncu olarak kariyerine başlıyor ve para hırsı işleri artan bir hırsla büyütmesini sağlıyor. Akıl hocası Mark Hanna rolündeki Matthew McConaughey’in, az ama öz varlığı da fitilin ateşleyicisi oluyor. Tam geçiş sürecine gelindiğinde de, Jonah Hill’in hayat verdiği Donnie Azoff karakteri ile tanışıyor. Adam eski zavallı işini, Belfort’un kazandığı paranın büyüklüğünü duyar duymaz bırakarak onunla çalışmaya başlıyor. Böylece borsa imparatorluğuna doğru giden yolda bir nevi iki kafadar hâlini alıyorlar. Para aklamak için İsviçre bankaları ve bunun izini süren FBI ajanlarının dahil olduğu filmin senaryosunu Terence Winter kaleme almış. Senaryosunu yazdığı kötü eleştiriler alan, üstelik hakeden Zengin Ol ya da Uğrunda Öl (Get rich or die Trying) filminden sonra Sopranolar (The sopranos) ve Rıhtım İmparatorluğu (Boardwalk Empire) gibi dizilerle ön plana çıkmışsa da, bu filmle çıtayı epey yükselttiği muhakkak. Martin Scorsese, Belfort’un babasını da ünlü yönetmen Rob Reiner’e oynatarak ve gerçek Belfort’a filmde ufakta olsa bir rol vererek hoşluk yapmayı ihmâl etmiyor. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu rollerinde akademiden adaylık alan filmin gerçekçi ve alaycı tonları harmanlayan üslubu da, yönetmenin ustalığından başka bir şey değil. “Para yoksa ben de yokum” demeyenlerin olduğu bir ülke, dahası bir dünya hayaliyle…

İletiTarih: 11 Şubat 2016 23:54
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Taşındı: 12 Şubat 2016 15:03 - Moderasyon tarafından
Taşındığı Forum: Çöp > Film İncelemeleri
madaxeKayıt: 12.06.2016
İletiler: 25Özel mesaj gönder
madaxe
beni gerçekten etkileyen bir film ben izledikten sonra ç.ü. iibf hocalarından 1isinin bu filmi öğrencilerine tavsiye ettiğini duydum.
daha sonra borsaya girip tam 50 lira kar edip paramı çektim (zirvede bırakmak en güzeli Çok Mutlu )

İletiTarih: 12 Haziran 2016 22:24
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kayasalimKayıt: 03.11.2016
İletiler: 6Özel mesaj gönder
kayasalim
Bence +21 kategorisinde değerlendirilmesi gereken bir film. Biyografi film için söyleyenecek tek söz. Aşırı Hırs zararlıdır.

İletiTarih: 16 Ocak 2017 19:35
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2023