Giriş Kayıt
Charlie's Country (2013) - Charlie'nin Ülkesi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
McFly
Müdavim

İletiler: 12364

twitter Özel mesaj gönder
McFly Müdavim
 [Spoiler] Charlie's Country (2013) - Charlie'nin Ülkesi
Charlie's Country (2013) - Charlie'nin Ülkesi

resim

Charlie's Country
2013
Charlie's Country
Dram108 dk

Yönetmen: Rolf de Heer
Bu yarı otobiyografik dramda Avustralya sinemasının iki devi, yönetmen Rolf de Heer ve Aborijin oyuncu David Gulpilil, trajediyle başlayan bir yolculuk öyküsünü zafere çeviriyor. Avustralya’nın kuzeyinde, gözden uzak bir Aborijin topluluğunda yaşayan Charlie,...
7.2 (2,817 Oy)

Filmin Konusu

Bu yarı otobiyografik dramda Avustralya sinemasının iki devi, yönetmen Rolf de Heer ve Aborijin oyuncu David Gulpilil, trajediyle başlayan bir yolculuk öyküsünü zafere çeviriyor. Avustralya’nın kuzeyinde, gözden uzak bir Aborijin topluluğunda yaşayan Charlie, eski parlak günleri geride kalmış bir savaşçıdır. Devlet bu topluluğun geleneksel yaşam tarzını değiştirmeye uğraştıkça, o da iki kültür arasında yitip gider. Bardağı taşıran son damla, tabancasıyla mızrağına el koymaları olacaktır. Bu noktadan sonra Charlie başını alıp doğaya kaçar; eski usul, bildiği gibi yaşayacaktır. Ancak, artık hiçbir şey eskiden, onun bildiği gibi değildir...

David Gulpilil biraz bahsetmek isterim bu filmiyle Cannes Film Festivalinden ödülle dönmüş bir sanatçı ve bazı filmlerine gelirsek aborjinlerle ilgili bir çok yapımda seyrettim örnek verecek olursam Ten Canoes, The Tracker v.b bu filmi seyrettikten sonra filmografisine başladım iyiki başlaşım birbirinden güzel filmlerde oynamış kendisi bir filmografisine bakmanızı öneririm.Rolf de Heer ile bu filmin yönetmeniyle bu filmle birlikte toplam 3 filmde birlikte çalışmışlar iyi yapmışlar nedir başka böyle güzel işler çıkınca ortaya. neyse filme gelelim.

resim

Charlie bakışım söyle oldu diyebilirim.Kendine bir iş aş vermeyen bir ev vermeyen oturalacak bir yer gösteremeyen devlete veryasın yapıyor filmin ilk zamanlarında charlie kendine bir türlü adapte edememiş topluma eskilerde yaşayan bir insan.Ve bu eskiye özlem onu bir yolculuğa çıkartıyor bazen iyi bazen kötü geçen zamanalrla olduğu yerde hastalanıyor onu arkadaşı buluyor.Hastane götürüyor benim gözlemim insanlarını orada görünce ve hastenedeki hallerini orada kalmıyor basıp gidiyor charlie içindeki boşlukluğu dışarda alkolle bastırmaya çalışıyor.Alkolden yakalanınca charlie hapise giriyor.belli bir zaman sonra çıkıyor.Evine gittiğinde kabilesindeki gençlere dans öğretiyor.Ve bence orada kendini buluyor charlie çünkü köklerine bir dönüş yapıyor.

Devlete gelecek olursak filmde kültürlerini danslarını dillerini kendileri yaşatmasa bunlar yok olup gidecek belli zaten ingiliz sömürmeye gelmiş dedim içimden bizim gibi yerin üsütüne değil adam yerin altına yatırım yapıyor.

Herkesin görüşüne saygılıyım bu yukarıdaki benim görüşümdür.

Çok tüyo verdim filmle ilgili olarak onun için izlemeyenler okursa bazı yerleri es geçsinler süprizler kalsın kendisine.

Son olarak diyeceklerim şunlardır ki filmle ilgili izleyecek olanlara yabancı hayatlar farklı yaşamlara bakmak isteyenler mutlaka seyretsin derim.Veya merak diyelim farklı filmlere meraklı bağımsız yapımları sevenlere her filmi kucaklayana iyi gelir.

Allaha emanet olun.

Elimden geldiğince karaladım

Bir kusur varsa mazur görün. Saygılar

İletiTarih: 10 Ekim 2015 22:05
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film