Giriş Kayıt

Osmanlı’nın İrlanda’ya yardımı film oluyor

1. Haberler
  2. Sinema
McFly - 18 Ağustos 2015 19:55

1197 

resim

Osmanlı İmparatorluğu’nun, 19. yüzyılın ortalarında büyük kıtlık yaşanan İrlanda’ya gönderdiği yardım, “Famine” (Kıtlık) adlı filmle beyazperdeye aktarılıyor. Osmanlı’nın gemilerle yolladığı yardımı ve Türk denizci Fatih ile İrlandalı Mary’nin aşk öyküsü eşliğinde İrlanda’daki kıtlık yıllarını konu alan filmin çekimlerine, haziran ayında başlanacak. Çekimleri, Türkiye, İrlanda ve İngiltere’de yapılacak film, 2015 Şubat ayının ortalarında izleyiciyle buluşacak.
İrlanda tarihinde derin izler bırakan, 1845’te başlayan ve yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne, hastalanmasına ve göç etmesine neden olan “Büyük Kıtlık” veya “Patates Kıtlığı’’, 1852’ye kadar sürdü. Adadaki İngiliz ablukası sonucu yayılan kıtlık için dönemin Osmanlı Padişahı Abdülmecid, 1847 yılında yardımda bulunmaya karar verdi. Padişahın İrlanda halkı için 5 bin sterlin yardımda bulunmak istediği İngiliz hükümetine bildirildi fakat bu yardım isteği Kraliçe Victoria’nın dahi kendi vatandaşlarına ancak 2 bin sterlin yardımda bulunduğu gerekçesiyle geri çevrildi. Yapılmak istenen yardımın bin sterline düşürülmesini rica eden İngilizlerin bu isteğini kabul eden padişah, 4 bin sterlin değerinde buğdayı da gemilerle İrlanda’ya gönderdi.
İrlanda’daki asilzadeler ve halk da padişaha bu jestinin karşılığı olarak teşekkür maksadıyla bir mektup yolladı. Mektubun aslı, Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunuyor.

kaynak:haber türk

Not:Haber biraz eski ama belki bilen yoktur diye ekliyim dedim. çıkış tarihi imdb de 2016 olarak geçiyor.Saygılar

Yorumlar

Abaddon 19 Ağustos 2015 11:03
birkaç gün önce belgeselde denk gelip izlemiştim. Birçok kişi osmanlının bu yardımını unutmadıklarını anlatıyorlardı. Gelecek nesillere bu kıtlığı anlatan ve geçmişten ders almaları gerektiğini belirten birçok heykel ve belgeseleride mevcutmuş.

Tabi izlerken aklıma takılan tek bir soru oluştu. Zamanında açlıktan ölmesinler diye yardım ettiğiniz bir ülke, nasıl oluyorda şuan refah seviyesi bizden çok yüksek bir ülke haline gelmiş..

Yaptığımız yanlışlar gerçekten bu kadar mı fazla. ?
iked 19 Ağustos 2015 12:40
resim

Kıtlık konusunda 1934 doğumlu Amerikan vatandaşı bir İrlandalı ile konuşmuştum. Zor günler geçirilmiş.

resim

Adamların batısı, kuzeyi, güneyi okyanus, bir tek doğudaki İngiltere problem oluyor. Zaten kıtlıkta da ablukaya almışlar. Bir de katolik - protestan şeklinde mezhep sorunları var. Hepsi bu!

resim

Güzel ülkem Türkiye'nin içeride ve dışarıda sayısız problemi var.

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film