Giriş Kayıt
Breaking the Waves
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
cambazzz

İletiler: 12

Özel mesaj gönder
cambazzz
 Breaking the Waves

Bir yer düşünün, Ortaçağ’ı kıl payıyla kaçırmış insanların ikamet ettiği… Bir yer düşünün ki “aykırı” olanın, türlü cebirlerle toplum dışına itildiği… Bu aykırı’nın oynak kabul edilen aklının, aklı selimlerce yerine oturtulmaya çalışıldığı… Lars von Trier de bunları düşünmüş ve bize Breaking the Waves’i, çocuğu üşümesin diye kazak ören anne gibi ilmek ilmek, ince ince yapmış. Fakat şefkatli bir anne gibi gerçeğin keskin uçlarını köreltmek yerine, canımızı da yaksa kendi ayaklarımızın üzerinde durabilelim, düşünüp tahayyül edebilelim diye bilemiş. Ve bazen anneler öyle bir laf söylerler ki keşke dövseydi dersiniz. Lars von Trier de o misal, lafını esirgediği bazı bölümlerde hikayenin panoramasını öyle bir gösteriyor ki süt dökmüş kedi gibi olduğunuz yere sinip kalıyorsunuz.

Siz, kiliseler, papazlar, imamlar ve her türlü din görevlileri. Görevinizin ve tek dileğinizin cemaatinizin ruhlarını selamete erdirmek olduğunu söyler ve sadece Kitab-ı Mukaddes’te yazanların birer yorumlayıcısı ve uygulayıcısı olduğunuzu iddia edersiniz. Fakat zaman içinde kişileri mabedinizden dışlama yetkisini de kendinizde bulmuşsunuz. Ancak cemaat yalnızca kutsal mekanın içerisindeyken olmaz, varlığını sokakta da devam ettirir. Ve orası artık dini değil sivil bir alandır ve dinin yetkilerinin sınırları dışındadır. Orası devletin kutsalıdır. Hem siz kim oluyorsunuz da insanın başka hiç kimseyi ilgilendirmeyen ve başkasına zarar vermeyen bir davranışını baz alarak, onu dinden uzaklaştırabiliyorsunuz? İslam’da müminin harama helal, helale haram demesi durumunda dinden çıkacağı inancı vardır. Fakat ey imamlar, hocalar, kanaat önderleri, siz değil misiniz element uydurur gibi aklınıza göre günah uyduran ve hiçbir çekince koymadan bir hususta “haramdır” veya “helaldir” diye fikir beyan eden? Sizsiniz. Siz “cehennemliktir” diyerek kendinizi Tanrı yerine koymuş olmuyor musunuz?

Her birimiz toplumun üyesiyiz ve hepimizin toplumdan öyle ya da böyle dayak yemişliğimiz, hor görülmüşlüğümüz, itilip kakılmışlığımız elbette vardır. Ve doğal olarak yine her birimiz her fırsatta toplumun baskıcılığından, müeyyide uygulamasından bir şekilde şikayet ederiz. Ancak herkes mağdur ve herkes şikayetçi ise kim bu toplum? Bu kötülük edenler kim? Maalesef biziz. Farkında olarak veya olmadan, elimize koz geçtiği anda mağdur rolünden çıkıp toplumun bir üyesi olma rolüne bürünüyor, toplumun silahlarını kuşanıyor ve birisini üzerimize vazife olmayan bir konuda yargılıyoruz. Bunu kimi zaman bilerek, “ben mağdur oldum, birileri de olmalı” diyerek, öç alma şeklinde yapıyoruz.

Yeteneği inanmak olan bir Bess’in sahiden de her söylenilene inanmak gibi bir “kusuru” vardır. O yeterince uyanık olamamış, insan veya Tanrı, kim ne dediyse yapmıştır. Bu inancı onun hem sonunu getirmiş hem de amacına ulaşmasını sağlamıştır. Davranışlarıyla “çekilmez bir adam oldum yine” diye bas bas bağırdığı ve ağlayıp zırladığı anlar, hep kendisine bir söz verildiği anların ertesindedir. Korkar çünkü. Yine inancından. Kendisine verilen sözün yerine getirilememesinden ve inancının boşa çıkmasından ölümüne korkar.

Son olarak buradan bir yardım kampanyası başlatmak istiyorum. İmkanı olanlar veya elinde fazladan bulunanlar, toplumun, devletin ve dinin mağdurlarına bir gülücük bahşedebilir mi?

İletiTarih: 30 Aralık 2014 23:56
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film