Giriş Kayıt
The Football Factory (2004)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
PagajakhKayıt: 14.02.2013
İletiler: 76
Şehir: Ankara


twitter Özel mesaj gönder
Pagajakh
 The Football Factory (2004)

resim

The Football Factory
2004
The Football Factory
Suç / Dram / Spor91 dk

Yönetmen: Nick Love
John King'in kitabından uyarlanan film, İngiltere'de ve aslında dünyanın pek çok ülkesinde futbolla iç içe geçen şiddet ve erkek kültürü üzerine çarpıcı bir yapım. Hafta sonları seks, bira, uyuşturucu ve bunların yetmediği noktalarda birilerini dövmek...
6.7 (32,760 Oy)


Futbol, herkesin ilgisine çeken bir spor dalıdır. Daha küçükken çocukların, yürümeye başladıktan sonra, ilk yaptıkları spor bu olmaktadır. Yani doğuştan herkes topa vurmak için büyümektedir diyebiliriz. En güzel arkadaşlarını futbol sayesinde tanırlar. Ayrıca spor yaptıkları için gayet sağlıklı bir gelişme süreci de geçirebilirler. Daha sonra birey büyüdüğünde, sadece topa vuran o küçük çocuk, artık profesyonellerin nasıl top ile oynadıklarını ve kendilerine bir amaç belirlediklerini görür. Sevdiği takımlar, sevdiği futbolcular olur. Birey sevdiklerini desteklemeye başlar. Taraf tutar, taraftar olur. Bazen aşırıya kaçar ve holigan olur.


resim


The Football Factory, İngiliz yapımı bir film. Senaryosu, John King'in aynı adı taşıyan eserinden esinlenlenerek oluşturulmuştur.. Filmde hafif bir belgesel tadı bulunmaktadır. Film, İngiliz takımı Chelsea'nin bir grup taraftarının futbola karşı olan duygularını anlatmaktadır. İngiliz futbolu, şu anda dünya üzerinde en sert kurallara sahip oluşum diyebiliriz. Çünkü geçmiş zamanda, filmde konu edilen Chelsea'nin taraftar grubu gibi taraftarlar, İngiliz futbolunu lekelemişlerdir. Spor adı altında binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

resim


The Football Factory, Chelsea ve Millwall futbol takımlarının taraftarları arasındaki çatışmayı konu almaktadır. Millwall günümüzde Chelsea ile mücadele edecek bir takım değildir. Ancak 19. yüzyılda futbolun en ateşli dönemlerinde Chelsea ile Millwall iki büyük takımdır ve aralarında büyük bir rekabet vardır. Millwall deplasmanına gitmeyi çok isteyen Tommy Johnson ( Danny Dyer ) ve Billy Bright ( Frank Harper ) liderliğindeki ateşli Chelsea taraftar grubu, kura çekimlerinde Chelsea'nin Millwall ile eşleşmesi sonucu Millwall şehrine doğru yol alırlar. Daha yoldayken kavgaya başlayan bu grubumuzu Millwall'da büyük bir taraftar grubu beklemektedir.

resim


Sürekli ot çeken, bira içen ve sağa sola saldırma isteğinde olan Chelsea taraftarı Millwall'da büyük bir kargaşa yaratıyorlar. Filmde bu sahneler çok iyi işleniyor. Biraz dikkatle izlediğinizde, sanki siz de orada yumruk atan, yumruk yiyen bir kişi gibi olabiliyorsunuz. Futbolda holiganlık nasıl oluyormuş biraz olsun anlayabiliyorsunuz.
Filmi güzel kılan etkenlerden birisi de, oyuncuların konuşmaları. İngiliz aksanının dibine vuruyorlar diyebiliriz.
Filmde kavga sahneleri dışında biraz sıkılabilirsiniz, ancak bu sizin filmi hangi amaçla izlediğinize de bağlıdır. Ben izlerken empati kurdum ve genelde kendimi kavgayı kazanan taraf olarak gördüm. "Kavgada kazanan var mıdır?" gibi bir soru ile bu konuyu noktalıyorum.

Sahada terleyen futbolcuların yanı sıra, saha dışında terleyen insanların konu alındığı bir film.

Futbolun böyle olaylarla anılmaması dileğiyle.


İletiTarih: 25 Aralık 2014 16:36
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Divxteam
Yorumbaz


Kayıt: 24.12.2011
İletiler: 177
Şehir: TRABZON


Özel mesaj gönder
Divxteam Yorumbaz
Millwall taraftarıları çok azılı, adamların tek amacı deplasmana gidip dövüşmek,esrar çekmek içmek.Bizimkiler yanlarında sıfır kalır.

İletiTarih: 25 Aralık 2014 21:04
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024