Giriş Kayıt

Kevin Smith’i Tarantino Mu Var Etti?

1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 15 Ekim 2014 18:25

896 

resim

Kevin Smith ve Quentin Tarantino arasındaki benzerlikler, iyi bir sinema izleyicisinin gözünden kaçmaz. Peki bu bir tesadüf değil desek?

1990’ların “en” bağımsız stüdyosu Miramax’tı, özellikle Kevin Smith ve Quentin Tarantino‘nun dallanıp budaklandığı zemin olduğunu göz önünde bulundurarak bunu iddia etmek zor değil. Film yapımı ve dialoglar konusunda benzer yaklaşımlara sahip bu iki ismin elinden Reservoir Dogs ve Clerks çıkmıştı ve o zamanlar gerisi hikayeydi. Fakat iki yönetmenin arasındaki benzerlikler oldukça büyük bir tesadüftü.

Fakat öğrendik ki, esasında tesadüfün ötesinde durumlar da varmış: Clerks‘ün var olma sebebi, Reservoir Dogs‘taki bir sahneymiş aslında. Kevin Smith hayranlarının sorularına bir internet sitesinde cevap verirken şunları söyledi: “Reservoir Dogs’daki Like A Virgin ve Madonna hakkındaki konuşma, benim hayatımı değiştirdi. Kendi kendime ‘Artık filmlerde başka filmler hakkında da mı konuşabiliyoruz, ben de istiyorum!’ dedim. O sıralar bütün hayatım ve fihrilistini çıkardığım şeyler filmlerdi… Arkadaşlarım ve ben Raising Arizona’yı alıntıladığımız kadar gerçek konuşma yapmıyorduk diyebilirim. Q’nun karakterinin bunu yaptığını görünce, ben de kendi karakterlerimde aynı şeyi yapabileceğimi fark ettim. O zaman da ortaya Clerks çıktı.”

Evet doğru duydunuz: eğer Quentin Tarantino’nun Like a Virgin’in genç yaşlarını anımsayan bir kadın oluşuna dair o monoloğu olmasa, Dante ve Randall’ın Quick Stop’taki hikayesini asla öğrenemezdik.

Aynı sistem Clerks’te şu şekilde işliyordu:

Tüm geçen yılların ardından, hayatlarına Miramax’da başlayıp da, bugünlere kadar geldiklerini görebilmek pek anlamlı. Üstelik bu kadar benzer yönleri olan iki yönetmenin kendi çizgilerinden fedakarlık etmeksizin bunu yapabilmiş olmaları daha da bir anlamlı. Yıllar içerisinde Kevin Smith komedi türüne yönelmeyi seçerken, Tarantino daha çok suç, western, korku üçgeninde bir yerlere konumlandı. Yaklaşımlar ve anlayışlar iki yönetmen arasında pek benzer olsa da, seçtikleri konular hep çeşitlilik gösterdi.

Kevin Smith’in Tusk adlı filmi, Amerika’da vizyona girmiş vaziyette. Ayrıca yönetmen Clerks III için Haziran ayında kamera karşısına geçmeyi planlıyor. Quentin Tarantino ise, 2015’te vizyona girmesi planlanan Hatefull Eight’in çekimlerine bu Aralık’ta başlayacak.

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film