Giriş Kayıt

Ang Lee’nin Gözü Billy Lynn’s Long Halftime Walk‘ta

1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 13 Eylül 2014 17:16

1176 

resim

Brokeback Mountain ve Life of Pi gibi filmlerin Tayvanlı ünlü yönetmeni Ang Lee’nin gözü, Ben Fountain’ın ulusal kitap yarışması finalisti seçilen kitabı Billy Lynn’s Long Halftime Walk ’ta.

2013 yılında Oscar’da Life of Pi ile en iyi yönetmen ödülü dahil tam dört ödül birden kazanan Ang Lee, Ben Fountain’ın ulusal kitap yarışması finalisti kitabı Billy Lynn’s Long Halftime Walk ’ın yönetmenlik koltuğunda yer alabilir. Life of Pi ile sinemaseverlerden ve eleştirmenlerden tam puan alan Ang Lee, filmin 3-D atmosferi ve bu atmosferi filme başarılı bir şekilde uygulaması sayesinde Oscar’da en iyi sinematografi ödülünü almaya hak kazanmıştı. Ang Lee bu başarısından sonra gözünü 1975 yılında dünya boks şampiyonluğu için yapılan yüzyılın en önemli boks maçı kabul edilen Muhammed Ali ve Joe Frazier’ın efsanevi kapışmasına çevirmiş ve bu filmi 3-D olarak çekmek istediğini söylemişti. Filmin yapımcılığını Universal film şirketi üstlenmiş fakat filmin ön yapım aşaması tamamlanırken bütçe ile ilgili sıkıntı çıkmıştı ve filmin çekimleri askıya alınmıştı.

HBO, 1975 yılında Thrilla in Manila adıyla Muhammed Ali ve Joe Frazier’ın Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonluğu için kapıştığı efsanevi boks maçının belgeselini yapmış ve bu maç yüzyılın en büyük boks maçı kabul edilmiştir. Ang Lee ise bu muhteşem boks maçını teknik açıdan kusursuz ve 3-D şeklinde çekmek istese de biz sinemaseverlerin daha uzunca bir süre beklemesi gerekiyor. Ang Lee de böyle düşünüyor olacak ki gözünü Ben Fountain’ın ulusal kitap yarışması finalisti kitabı Billy Lynn’s Long Halftime Walk ’a çevirmiş durumda. Kitabın senaryolaştırılacağı yaklaşık iki yıl önce duyurulmuş ve kitabı senaryoya uyarlayacak olan kişinin ise yine Hunger Games: Catching Fire ve Slumdog Millionaire kitaplarının senaryosunu uyarlayan Simon Beaufoy olacağı açıklanmıştı.

Kitap, Bush yönetiminin zorlamasıyla Irak işgaline katılan Texas doğumlu 19 yaşındaki bir Billy Lynn ve 2005 yılında Irakta meydana gelen çatışmada hayatta kalmayı başarmış arkadaşı çevresinde gelişiyor.

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film