Giriş Kayıt

Jessica Chastain’den Hollywood’a Sitem

1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 05 Eylül 2014 10:17

772 

resim

Gösterime girecek yeni filmi “The Disappearance of Eleanor: Them” ile ilgili röportaj veren Jessica Chastain, günümüz filmlerindeki kadın baş kahraman azlığından dem vurdu.

Amerika’da vizyona girecek The Disappearance of Eleanor: Them filmi nedeniyle TheWrap‘a röportaj veren Jessica Chastain, son yıllarda yapılan filmlerde kadın kahraman eksikliğinden bahsederken, konuya Scarlett Johansson‘u örnek göstererek konuştu:

“Mesela; Scarlett Johansson’lu süper kahraman filmi, hani nerede? Bu konuda neden bu kadar tereddüt ediyorlar, anlamıyorum. İnsanların Scarlett’i görmek için sinemaya gittiği bariz bir gerçekken, kendisinin Lucy filmi; çok daha büyük bütçeli ve daha fazla salonda gösterilen Hercules filmini gişeye gömmüş iken, beklemelerini anlamıyorum. Scarlett inanılmaz bir aktris ve son zamanlarda imza attığı Under the Skin gibi filmlerle neler yapabileceğini herkese gösterdi. Çok hesap kitap yapmaya gerek yok, Scarlett’li bir süper kahraman filmi; bir taşla iki kuş demektir.”

Sinemada genelde hikayelerin erkek bakış açısından anlatıldığını belirten Jessica Chastain, Hollywood’da kurumsal bir cinsel ayrımcılığın olduğunu ima etti:

“Hollywood filmlerini inceleyelim, filmlerin önemli çoğunluğunun erkek perspektifinden anlatıldığını görürüz. Ayrıca, bu filmlerde olan kadın karakterler, çok nadiren başka bir kadın karakterle konuşurlar. Konuştuklarında ise, o diyalog da muhtemelen bir erkek hakkında olur. Genel olarak şunu söyleyebiliriz; Hollywood çok fazla erkek odaklı şekilde yürütülüyor. İşte tam da bu yüzden; Eleanor Rigby filmlerinin senaristi ve yönetmeni Ned Benson bana gelip, filmleri üç bölüm olarak çekeceğini ve bir bölümün kadın karakterin perspektifinden olacağını söylediğinde çok sevindim.”

Jessica Chastain’in de belirttiği gibi The Disappearance of Eleanor Rigby hikayesi, üç bakış açısının yön verdiği üç filmle anlatılacak. The DoER: Her, hikayeyi kadın perspektifinden anlatırken; The DoER: Him aynı hikayeyi erkek gözünden aktaracak. The DoER: Them ise; sorunlu çiftin bakış açısını yakalamaya çalışacak. Them, 12 Eylül 2014‘de Amerika’da vizyona girecekken; Him ve Her 10 Ekim 2014‘de izleyici ile buluşacak.

Yorumlar

DanteAllaegri 05 Eylül 2014 11:51
Bir bakıma haklı duruyo Jessica. Sonuçta şu an herkese en beğendiğiniz 20 performansı sıralayın deseniz çoğumuz en az 17-18 erkek performansı koyarız. Ayrıca TA nın en iyi 250 filmine bakınca sadece 15-16 film kadın oyunucunun üstünden yürüyo.

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film