Giriş Kayıt
Ammar: Cin Tarikatı (21 Mart 2014)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 10 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

İletiler: 4575

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici
 Ammar: Cin Tarikatı (21 Mart 2014)

resim

Ammar: Cin Tarikatı
2014
Ammar: Cin Tarikatı
Korku110 dk

Feride, sevgilisi, ev arkadaşı ve arasını yapmayı düşündüğü Barkın ile haftasonu bir dağ evine gitmeye karar verirler. Fakat istenmeyen sürpriz misafir Canan'ın gelmesiyle yolculuk gergin başlar. Bu klasik başlangıç daha önce şahit olmadığımız türden bir bulmacaya Feriden'in gözünden bizi davet eder. Birbiri ardına gelişen korkunç olaylar başta Feride olmak üzere herkesi içinden çıkması imkansız olan, adeta bir labirentin içine hapseder. Ruhsal bir işkenceye dönüşen iki günlük gezinin sonunda kim hayatta kalabilecek? Bu yaşananların sebebi ne? gibi soruları sorarken korku dolu bir serüven sizi film boyunca sürükleyecek.

Yönetmenliğini Özgür Bakar'ın üstlendiği, başrollerinde Duygu Paracıkoğlu, Eylül Su Sapan, Dilşah Demir ve Ozan Akbaba gibi genç oyuncuların yer aldığı korku ve gerilim türündeki film, bir laneti tekrar uyandıran bir grup arkadaşın yaşadığı dehşeti beyazperdeye taşıyor. Senaryosunda da Özgür Bakar'ın yanı sıra Alper Kıvılcım'ın da imzası olan yapım, özellikle görsel efektleri ve makyaj teknikleriyle öne çıkıyor. Filmin yapımcılığını ise 5. Boyut üstleniyor...

Günahların Bedeli Bazen Çabuk Ödenir...

İletiTarih: 17 Ocak 2014 15:58
En son Sinigami tarafından 14 Mart 2014 17:54 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

İletiTarih: 06 Mart 2014 17:51
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
scientist
Müdavim

İletiler: 1274

Özel mesaj gönder
scientist Müdavim
Bi bitmediniz hahahahaha

İletiTarih: 06 Mart 2014 18:03
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Ammar'ın Yönetmeni Özgür Bakar'la Röportaj

En sonda soracağımı baştan sorayım, filmde yaratıkları neden bu kadar belirgin gösterdiniz? Bunun korku unsurunu azaltacağından çekinmiyor musunuz?

Entelektüel kesimin fragman üzerinden hep sorduğu şey bu. Yaratıkları neden bu kadar gösterdiniz… Zaten başka bir şey söylemelerine mahal verecek hiçbir şey koymadık fragmana. Filmin yüzeysel olarak konusuna baktığımızda, “bir grup genç bir eve gider ve olaylar gelişir” Ama bu filme ciddi anlamda haksızlık olacağı için böyle drama içeren bir fragman yapmak istemedik. Film gücünü iki şeyden alıyor: Birincisi; Türkiye’de denenmemiş daha doğrusu ihtiyaç duyulmamış türden efekt denemeleri… Bunu göstermek istedik, bunun havasını atmak istedik açıkçası. İkincisi de filmdeki ciddi sürprizler… Türkiye’de ilk defa takip edilebilir bir senaryoya sahip bir korku filmi yapmaya çalıştık. Üslubumuzu da çok evrensel tuttuk, o yüzden filmi izlerken bayağı bir yabancılaşacak izleyici. Çünkü amacımız yurtdışına oynamaktı.

Filmi yurtdışında da göstereceksiniz o halde?

Şu anda filmin Almanca ve Fransızca dublajı yapılıyor. 27 Mart’ta Avrupa’da gösterime girecek. Ama hemen arkasında bir Uzak Doğu ve Los Angeles turu yapacağız. Los Angeles’a remake (yeniden çevirim) için gideceğiz. Çünkü bizim senaryo matematiğimiz tamamen evrensel formüllere dayalı. Belki burada karşılığını bulmayabilir ama biz mutluyuz yaptığımız işten.

resim

Senaryoya güveniyorsunuz yani? Peki oyunculuklar ve diyaloglar? Malum Türkiye’de korku filmlerinin en büyük sıkıntısı bunlar…

Biz zaten senaryoya güvendiğimiz için giriştik bu işe. Bizim şöyle bir dezavantajımız vardı, oyuncularımızın hepsi çok iyi komedi oyuncusu. Şimdi zaten türün gerekleri Türkiye’de oturmamış, genel bir korku dilimiz yok. Komedi dediğimiz zaman kimisi etnik komedi yapıyor, kimisi şehir komedisi yapıyor falan ama korkuyla ilgili örneğimiz yok, yeni ne yaparsak bir deneme olacaktı.

Biz entelektüellere de oynadığımız bir film yaptık ama ticari kaygılardan dolayı genel Türk korku sinema izleyicisini de bekliyoruz. En azından onlara da yeni bir dil göstermek adına bir misyon edindik. Ama karşılığını bulmazsa sadece yapımcı üzülecek. Gülücük O da sonuna kadar arkamızda ve bunu sorun etmiyor sağ olsun.

Belki henüz vizyona çıkmamış bir film için erken bir soru olacak ama devam filmi düşünüyor musunuz?

Valla senaryonun yapısı o kadar buna müsait ki, Testere (Saw) gibi, 7-8… Seyirci istedikten sonra devam edebilir.

Sırada yeni bir proje var mı?

Hemen yeni bir korku filmine başlıyoruz. Ama Ammar’ın devam filmi değil, ona seyircinin tepkisine göre karar vereceğiz, eğer seyirci bu denediğimiz daha linear dilde yazılmış, çekilmiş bir filmi sever, kabul ederse devamını çekmek istiyoruz elbette. Çünkü çok eğlendik biz bu filmi çekerken.

Yeni proje Ammar’a oranla biraz daha İslami bir korku filmi olacak gibi duruyor. Yazın da bir komedi filmi çekmeyi planlıyoruz.

Röportajın Tamamını Okumak için

İletiTarih: 09 Mart 2014 13:38
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici
resim

Süper korkutucu Dabbe filmini gören herkes Türk Korku Sinemasının Dünyada kendi konumunu koruyabileceğini bilir. Ve iki yeni Türk korku filmi ufukta. Ammar ve Gulyabani filmlerinin fragmanları yayınlandı. Ammar İngilizce altyazılı ve iki fragman arasında en güçlüsü.

Filmi Özgür Bakar yönetiyor ve sloganı "Günahların bedeli bazen çabuk ödenir..." Fragman çok etkili bir şekilde hazırlanmış. Gerçekten ürkütücü, bazı muhteşem sahneleri ve etkileyici efektleri içeriyor. Dabbe'deki gibi, sesler son derece cesaret kırıcı ve fragmanın tamamı etkileyici.

Ne yazık ki, İngiltere gösterimi için herhangi bir tarih yok, ama film 21 Mart'tan itibaren Türk Sinemalarında gösterilmeye başlayacak.

Şimdi sıra ikinci Türk korku filmi Gülyabani'nin fragmanında, ne yazık ki altyazılı değil. Tam olarak ne olduğunu anlamasam da, çok keyifli buldum. Filmin korku komedi türünde olduğunu tahmin ediyorum. Fragman, filmin korku komedi olduğuna işaret etse de, altyazı olmadığı için doğal olarak emin olamıyoruz. Bu yüzden korku komedi olduğuna karar vermek için görsellere güvenmek zorundayız. Ve sadece videoyu izlerseniz eğlenceli bir film gibi gözüküyor.

Horrorcultfilms.co.uk

İletiTarih: 11 Mart 2014 13:49
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici
resim

Ammar'ın ilk tasarlandığı döneme ait eskizler.

resim

Storyboardlardan bir demet.

İletiTarih: 15 Mart 2014 15:37
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Yerli korku filmi önyargısını yıkacak

resim

Çok korksanız da, filmin sonu gelmeden salonu terkedemeyeceksiniz. Çünkü Ammar sizi şaşırtacak…” sloganıyla merak uyandıran Ammar: Cin Tarikatı, 21 Mart’ta gösterime giriyor.

Türk sineması 100. yılında, korku filmleri başlığında önemli bir yapıma imza attı. Korku filmi meraklılarının yanı sıra Türk sinemasında farklılık ve gerçeklik arayanları da salonlara çekecek olan Ammar, vizyona girmeye hazırlanıyor.

Yönetmen Özgür Bakar’ın senaryosunu Alper Kıvılcım’la birlikte yazdığı filmde kullanılan yaratık efektleri fragmanın çıkmasıyla türün meraklılarının dikkatini çekmeyi başardı.

Ammar’ın bugüne kadar korku sinemamızda yapılmış bütün filmlerin dışında bir yerde durduğu söyleniyor. Hem senaryosu hem de çekim teknikleri ve efektleri ile izleyiciyi şok etmeye hazırlanıyor. Asıl iddiası ise Anadolu korku öğelerini Hitchcock filmlerinin özlenen gerilim atmosferi ile dünyaya sunmayı denemek.

resim

Duygu Paracıkoğlu, Ozan Akbaba, Dilşah Demir, Burak Sarımola, Ufuk Şen, Eylül Su Sapan’ın yanı sıra, Turan Özdemir gibi ustalar, Halil Sezai, Berke Hürcan, Selim Erdoğan gibi popüler isimlerin yer aldığı filmin konusu şöyle:

Feride, sevgilisi, ev arkadaşı ve arasını yapmayı düşündüğü Barkın ile hafta sonu bir dağ evine gitmeye karar verirler. Fakat istenmeyen sürpriz misafir Canan’ın gelmesiyle yolculuk gergin başlar. Bu klasik başlangıç daha önce şahit olmadığımız türden bir bulmacaya Feride’nin gözünden bizi davet eder. Birbiri ardına gelişen korkunç olaylar başta Feride olmak üzere herkesi içinden çıkması imkansız olan, adeta bir labirentin içine hapseder. Ruhsal bir işkenceye dönüşen iki günlük gezinin sonunda kim hayatta kalabilecek? “Bu yaşananların sebebi ne?” Gibi soruları sorarken, korku dolu bir serüven sizi film boyunca sürükleyecek

İletiTarih: 16 Mart 2014 19:03
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Türk Sineması "Dünyayı Korkutmaya" Hazırlanıyor

resim

Adı; Ammar… Gerçekten korkacak, gerçekten irkileceksiniz…
Çok korksanız da, filmin sonu gelmeden salonu terkedemeyeceksiniz. Çünkü Ammar sizi şaşırtacak…

Türk sineması 100. yılında, korku filmleri başlığında önemli bir yapıma imza attı. Korku filmi meraklılarının yanısıra Türk sinemasında farklılık ve gerçeklik arayanları da salonlara çekecek olan Ammar, vizyona girmeye hazırlanıyor.

Yönetmen Özgür Bakar'ın senaryosunu Alper Kıvılcım'la birlikte yazdığı filmde kullanılan yaratık efektleri fragmanın çıkmasıyla türün meraklılarının dikkatini çekmeyi başardı.

Ammar bugüne kadar korku sinemamızda yapılmış bütün filmlerin dışında bir yerde duruyor. Hem senaryosu hem de çekim teknikleri ve efektleri ile izleyiciyi şok etmeye hazırlanıyor.

Asıl iddiası; Anadolu korku öğelerini Hitchcock filmlerinin özlenen gerilim atmosferi ile dünyaya sunmayı denemek.

Filmin 21 Mart’ta Türkiye’de, 27 Mart’ta Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika ve Azerbaycan’da vizyona gireceğinin duyurulmasıyla birlikte özellikle Amerika (L.A.) başta olmak üzere İspanya, Meksika, Kanada gibi bir çok ülkeden gösterime girme talebi ve festival davetleri geldi.

Filmde; Duygu Paracıkoğlu, Ozan Akbaba, Dilşah Demir, Burak Sarımola, Ufuk Şen, Eylül Su Sapan'ın yanısıra, Turan Özdemir gibi ustalar, Halil Sezai, Berke Hürcan, Selim Erdoğan gibi popüler sürpriz isimler de yer alıyor.

Filmin müziklerinde Ercümen Vural'ın imzası bulunuyor.

Hayko Cepkin ise Ammar'a "Bertaraf Et"i hediye etti.

resim

Yönetmen yorumu:

"Türk sinemasının temel problemi 100.yılımızı geride bırakırken hala evrensel bir dil yakalayamamış olmasıdır. “

İlk filmimi gerçekleştirme fırsatı yakaladığımda kendimi şöyle bir ayırımın içinde buldum. Kafamda dönen soru şuydu; ‘Acaba ben de sinemamıza birbirlerine benzeyen ve günü kurtaran eserlerden birini mi ekleyecektim? Yoksa elime geçen bu fırsatı yeni bir anlayışı göstermek için mi kullanacaktım? ‘

Sinemanın insanları etkileme, heyecanlandırma ve her türlü duyguyu harekete geçirme gücüne küçüklüğümden beri hayran olmuş, sırf bu yüzden alaylı olmama rağmen sinemacı olmak için yıllarca çalışmışımdır.

Benim düşünceme göre; sinemamızın en çok ihtiyacı olan şey “Tür Filmleri”nin çoğalmasıdır. Tür sinemasına ne kadar çok eser kazandırırsak, filmlerimizin uluslararası çapta izlenebilirliğinin o ölçüde artacağına inanıyorum. Bu nedenle Korku Sineması, Kara Film, Polisiye, Bilim Kurgu, Mistik, Müzikal, Biyografik vs. bir çok tarzda film üretilmesinin yolları aranmalıdır. Kendi adıma Ammar’ı çekme motivasyonum böyle başladı…

Korku sinemamız, korkutmaya odaklandığında hikaye anlatmayı es geçiyor. Hem takip edilebilir ve bolca merak unsurunu barındıran bir senaryo yazılıp, hem de türün gerekleri yerine getirilebilir diye düşünüp 4 ay gibi bir süreyi senaryoya ayırdık. Anadolunun bilinen mistik öğelerini alalade bir metropol aşk hikayesinin ortasına yerleştirdik. Filmin takibi açısından izleyicinin kendi hayatında olabilecek bir çatışma yakalamasının şart olduğunu düşünüp iki kadının çekişmesi üzerinden bir bulmaca yarattık. Bunu görsele dökerken dekorun, filmin renginin, makyajının sitilize edilip bir konsept haline gelmesi gerekiyordu. Ön çalışmamızı tamamen buna ayırdık. Lenslerin pskolojik etkilerine kadar ince ince çalışıp sahnelerimizi dizayn ettik. Filmin kağıt üzerinde ve sette işi bittiğinde farkımızı koyacağımız asıl şeyin efektlerimiz olacağını biliyordum.

Türkiye’de “Gerilla Sinemacılar” diye tabir ettiğimiz yetenekli, genç bir nesil dijital çağın nimetlerinden faydalanarak yetişmektedir. Ben de ‘onların bir tık, abisi’ olacak kıdeme gelene kadar aralarındaydım.

Ülkemizde sessiz sedasız vizyona giren bir çok filmin arkasında bu gençler var. Yavaş yavaş seslerini duyurmaya da başladılar. “Ben de yeni bir film çekiyorum” dediğimde, yine herkes elini taşın altına koydu. Hepsinin inandığı, farklı bir şey üretmeye çalışmamızdı. Bunun içinde olmak istediler. Dünya çapında kabul görecek ve stüdyo filmlerinden görmeye alışkın olduğumuz kalitede efektleri küçük ama özverili bir ekibin emeğiyle hayata geçirdik.

Fragmanı ortaya çıkarmamızla birlikte, ülkemizden ziyade, yurtdışından arka arkaya gelen tepkiler bizi, bir şeyleri doğru yaptığımıza inandırdı.

Ammar’ın sevilmesini, hatta ticari bir başarı yakalamasını, en çok da Tür Sinemamıza bir katkısı olmasını çok istiyorum. Bu olursa yatırımcılar gençleri, inandıkları projeleri gerçekleştirmesi için teşvik eder ve riske girer."

İletiTarih: 17 Mart 2014 19:17
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici
resim

İletiTarih: 18 Mart 2014 20:11
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici

Ammar'ın Yönetmeni Özgür Bakar Film ile ilgili Soruları Cevapladı

resim

İlk filminiz 2010 yapımı “Bu Bir Soygundur” henüz vizyona girmedi galiba. İlk filminiz için motivasyonlar nelerdi ve vizyon şansı olacak mı yoksa farklı gösterimlerde izleme şansı mı bulabileceğiz?

Mizah yazarlığı ve komedi türünde televizyon işlerinde senaristlik yaparak sektöre girdim. Bunun bir uzantısıydı “Bu Bir Soygundur” filmi. Bitmiş bir şekilde rafımda duruyor. Komedi filmleri belli bir cast seçeneğine, belli başlı bir kaç film şirketine hapsolmuş gibi bir algı var. Geri kalan denemelerin hayatta kalması riskli olabiliyor. Bir gün ilgilenen ve bu riski almak isteyen olursa vizyonda görürüz.

Vizyonda izleyeceğimiz bu ilk filminizde Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead) filmlerinden çok iyi bildiğimiz bir sete cinleri taşımışsınız. Bu iki yapıyı birleştirmek nereden aklınıza geldi?

Ben filmin her aşamasında bu iki yapıyı birleştirmeye özendim. Dekorundan çekim tekniklerine, cin tasvirlerinden müziğe, senaryosundan, oyunculuk tavrına kadar etnik bir görselle bilindik Amerikan ana akım korku sinemasını entegre edip yurtdışına da göz kırpmaya çalıştık.

Cinleri canlandırmak için CGI karakterler kullanmışsınız, genelde korku filmi izleyenlerin pek sevmediği bir şeydir bu... Çekinceleriniz oldu mu, sonuçtan memnun musunuz?

Çekincem olmadı. Tamamen tercih ve risk diyebilirim. Elimizdeki örneklerde diğer tarzda birçok alternatif mevcut. Ben iyisiyle kötüsüyle bunu denemek istedim. Bu inadım kabul görmezse tabii ki bir tecrübe olarak yazarım bir tarafa ama elimdeki sonuçtan memnunum.

Türk korku sinemasının cin takıntısı devam ediyor, Hasan Karacadağ sadece bu tema üzerine film yapıyor. Türkiye’de çekilmiş korku temalı filmler hakkındaki düşünceleriniz ve sizin bir sonraki filminiz de yine korku/cinler üzerine mi olacak?

Bu algıyı ne yarattı bilmiyorum ve anlayamıyorum açıkçası. Fragmanımızı ortaya koyduğumuzdan bu yana genelde yorumlar şu şekilde: “Yine mi cin!” Yabancı filmde “devil” , “demon” , “satan” gibi geçen kelimeler Türk sinemasında direkt “cin” olarak karşılığını buluyor. Eleştiri dozunun tamamen başka konular üzerinden olması gerekiyor. Tolga Örnek’in Labirent’i ile Görevimiz Tehlike (Mission : Impossible)’yi karşılaştırmak gibi bir durum olsa sabaha kadar konuşalım ama eleştiri buradan gelince cevap vermeye takatim yok. Muhtemelen Hasan Hoca da bu konudan sıkılmıştır Gülücük Kasıt korku temasını değiştirme isteğiyse kültürümüzde olmayan bir seri katil temasını zorlamanın çok da bir manası yok. Kafa kesen bir caniyi çekmektense görünmeyen bir varlığın çarptığı pencereleri çekmeyi daha kışkırtıcı buluyorum.

Türkiye’de korku filmlerine karşı bir önyargı olduğu kesin ama ben Küçük Kıyamet, Musallat, Ses gibi korku/gerilim filmlerini gayet başarılı buluyorum. Ammar başarılı olursa devamını getirmek isterim. Hem senaryonun altyapısı buna çok müsait hem de korku filmi çekmek bir yönetmen için çok tatmin edici. Atmosfer yaratmak, ses ve görsel efektlerle uğraşmak size sinema yaptığınızı daha fazla hissettiriyor.

İletiTarih: 20 Mart 2014 22:04
Taşındı: 09 Kasım 2014 18:40 - nano tarafından
Taşındığı Forum: Vizyondaki Filmler > Gösterimden Kalkan Filmler
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 10 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film