Giriş Kayıt
The Hobbit: The Desolation of Smaug (13 Aralık 2013)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 11 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici


Kayıt: 05.09.2012
İletiler: 4575E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Sinigami
Korku Sineması
Eski Yönetici
 The Hobbit: The Desolation of Smaug (13 Aralık 2013)

resim

The Hobbit: The Desolation of Smaug
2013
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Macera / Fantastik161 dk

Yönetmen: Peter Jackson
Yanlarında Bilbo Baggins ve büyücü Gri Gandalf ile beraber Cüceler, vatanları Erebor'u Ejderha Smaug'dan geri almak için olan zorlu yolculuklarına devam ederler. Bu arada Bilbo Baggins gizemli bir yüzüğün tesiri altındadır. Serinin ilk filmine nazaran oyuncu...
7.8 (708,787 Oy)


Film Hakkında:

Hobbit üçlemesinin ilk filmi olan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk'un devam filmi olan yapım Misty Dağları'ndan başarıyla geçen Thorin ve beraberindekilerin Mirkwood ormanındaki zorlu maceralarına odaklanıyor. Yanlarında Büyücü Gandalf olmadan ormanı geçmek zorunda olan Hobbitler insanların yaşadığı bölgeye ulaştığında Bilbo Baggins'in cücelerle olan anlaşması da son bulacak. Yalnız Dağ'a ulaşmak zorunda olan ekip ulu ejder Smaug'un saklandığı inine giden Gizli kapı'yı bulabilecekler mi? Peki güneye doğru gizli bir görev peşinde olduğunu söyleyen Gandalf nerede?

Peter Jackson'ın yönetmenliğindeki filmin uyarlama senaryosu ise Jackson'ın yanı sıra yine Fran Walsh, Philippa Boyens ve Guillermo del Toro'dan oluşan ekibe emanet.
Martin Freeman, Ian McKellen (Gandalf), Andy Serkis (Gollum), Richard Armitage (Thorin Meşekalkan), Lee Pace, Hugo Weaving, Elijah Wood ve Cate Blanchett yine karşımıza çıkacak isimler.

İletiTarih: 25 Kasım 2012 03:11
En son Sinigami tarafından 16 Aralık 2013 19:03 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryerKayıt: 23.08.2008
İletiler: 10891
Şehir: Düş Toprakları
Yaş: 46 Koç


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kuzeydebiryer
İlki için sayılı gün kaldı. Bütün seriyi kesinlikle sinema da izleyeceğim. Hele bir günü gelsin (:

İletiTarih: 25 Kasım 2012 18:17
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryerKayıt: 23.08.2008
İletiler: 10891
Şehir: Düş Toprakları
Yaş: 46 Koç


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kuzeydebiryer
Devam filminin yeni afişi yeni bölümün merkezini açık bir şekilde göstermiş. Merakla bekliyorum.


İletiTarih: 10 Haziran 2013 10:04
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
istasy10
Güvenilir Yükleyici


Kayıt: 30.01.2010
İletiler: 358
Şehir: istanbul
Yaş: 42 Koç


Özel mesaj gönder
istasy10 Güvenilir Yükleyici
Fragmanın da salı günü yayınlanacağı söyleniyor yani yarın.

The Hobbit: : The Desolation of Smaug 13 Aralık 2013’te vizyona girecek.

İletiTarih: 10 Haziran 2013 14:03
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Mert Yıldız
Amerikan Sineması
Çevirmen


Kayıt: 28.04.2013
İletiler: 969
Şehir: Mersin
Yaş: 27 İkizler


twitter Özel mesaj gönder
Mert Yıldız
Amerikan Sineması
Çevirmen
iyi ya az kalmış Gülücük İlk fimi de sinemada izlemiştim, sanırım bu da öyle olacak Gülücük

İletiTarih: 10 Haziran 2013 14:14
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
CruSuS
Amerikan Sineması
Sinefil Grubu


Kayıt: 24.08.2011
İletiler: 4048
Şehir: Antalya
Yaş: 28 Başak


Özel mesaj gönder
CruSuS
Amerikan Sineması
Sinefil Grubu

Film Eleştirisi

*** Filmi izlemeyenler için minik bir uyarı yapalım. Filmden pek spoiler vermek mümkün değil, bu yüzden olabildiğince spoiler vermeden anlatmaya çalıştım. Ancak yine de sonradan tepki almamak sebebiyle yazıyı okumadan önce spoiler içerebileceğine dair uyarımızı yapalım. ***

resim


Geçtiğimiz Aralık ayından, yani 1 yıldır beklediğimiz gün geldi çattı. Aslında Hobbit 2 ile ilgili beklentiyi son 1 yıla sıkıştırmak yanlış olur, çünkü Hobbit serisini genel olarak Yüzüklerin Efendisi’nden beri 10 senedir bekliyorduk. Uzun bekleyişin ardından geçtiğimiz sene Hobbit: An Unexpected Journey / Beklenmedik Yolculuk filmi ise 3 yıl sürecek Hobbit macerası başlamıştı.

Geçen sene yayımladığımız Hobbit film eleştirisinde ilk filmi ne kadar merakla beklediğimden, heyecanımdan ve film sonrası yeni bir serinin başlamış olmasının verdiği mutluluktan bahsetmişim. İkinci filmin yazısında da temel duyguların değişmeyeceğini baştan belirteyim. Peter Jackson, yine muhteşem bir işe imza atarak efsaneyi mükemmel bir şekilde üçüncü filme hazırlamış.

İkinci film ile diğer filmler arasındaki bağlantıyı kurmadan önce çekim sürecinden bahsetmek istiyorum. Hobbit serisi üç film olsa da aslen 2 dönemde çekildi. İlk dönem, daha çok birinci filmin sahnelerinden oluşuyor. Daha doğrusu birinci filmin tamamından ve diğer filmlerin ilgili sahnelerinden kesitlerden. İkinci çekim dönemi ise ikinci ve üçüncü filmin tamamından oluşuyor. İkinci çekim döneminin başlangıcı, ilk filmin vizyona girmesinden sonrasına dayanıyor.


resim

İlk filmin çekimleri, özellikle set kurmakla ve pre-prodüksiyon aşamasıyla geçtiği için daha uzun sürmüştü. Diğer iki filmin, ilk filmle aynı sürede çekilmesinin sebebiyle setlerin hazır olması ve iki filmin de önceden çekilmiş görüntülerinin bulunmasıydı. Peki bu çekim olayını neden anlattım, hemen ona geleyim. İlk film aslında başı başına tek film gibi duruyordu. Zaten seriye bir başlangıç yaptığı için uzun bir giriş ve tanıtım bölümü, ardından da aksiyona giriş sahneleri bulunuyordu. Filmin finalinde de ben bitiyorum mesajı verilip, maceramız ilerleyen bölümlerde devam edecek diyerek bitiyordu.

İkinci film bu şekilde ilerlemiyor. Hatta ne bir şeye başlangıç yapıyor, ne de bir olayı sonuca bağlıyor. Hatta aksine, daha fazla karakter katarak öykü sayısını artırıyor. Bir şeye başlangıç yapmıyor derken yanlış anlaşılmasın, aslında birçok yan hikayeye başlangıç yapıyor ancak ana hikayeyi sadece devam ettiriyor. Çünkü ilk filmde yolculuğun ve amacın hikayesinin tüm başlangıçları yapılmıştı. Bu yüzden ikinci filme de bunları devam ettirmek kalıyor. Daha yazının başlarında sonundan bahsetmek ne kadar doğru olur bilmiyorum, ancak söylemeden de edemeyeceğim. İkinci film, olayların çıkmaza girmeye başladığı bir anda, hatta aksiyon sahnesini yarıda keserek bitiyor. Bu da zaten başlangıç (An Unexpected Journey) ile bitiş (There And Back Again) filmlerinin arasında bir film olduğunu gösteriyor.

Hobbit 2, yani Smaug’un Çorak Toprakları, adından da anlaşılacağı üzere ejderhamız Smaug’a odaklanıyor. Filmin ana hikayesi, 12 cüce, 1 Hobbit ve 1 büyücünün Misty Mountain’a yaptıkları yolculuğun son aşamalarından oluşuyor. Hatırlarsanız ilk filmde yolculuk başlamış ve bu ana hikaye olarak yer almıştı. Smaug, filmin sadece başında kısa bir süre gözükmüş (eski olaylar anlatılırken) sonrasında bir daha yer almamıştı. Öte yandan ilk filmde yine Dol Guldur’a dikkat çekilmiş, Ork’ların gelişmesine ve Necromancer’a kısaca değinilmişti.


resim

Bu sefer hikaye yavaş yavaş önem olarak ikiye ayrılmaya başlıyor. Cücelerimiz yolculuklarına amaçları doğrultusunda devam ederken büyücümüz Gandalf ise olayları anlamak için Dol Guldur’a doğru yola çıkıyor. Filmde Azog ve Necromancer’ın gelişimi de hatrı sayılır bir süre tutuyor. Yönetmen Peter Jackson, hikayeyi sadece Hobbit ile sınırlandırmak istememiş olacak ki Yüzüklerin Efendisi’nin bazı sorularını yanıtlayacak sahneler bulunuyor.

Konu açılmışken o kısımlardan da bahsetmek gerek. İlk filmin eleştirisinde Hobbit kitabını okumadığımı belirtmiştim. Bunun sebebi ise filmin çekileceğini duyduğumdan beri kitabı okuyarak, filmden alacağım hazzı sınırlandırmak istemememdi. Zira kitap her zaman daha detaylı olduğundan filmin bana daha basit gelmesinden korktum. Yüzüklerin Efendisi serisini okuyanlar bu durumu çok iyi bilirler. Kitaplar tek film olara vizyona girdiği için birçok bölüm bulunmuyordu. İlk kitapta önemli olan Tom Bombadil örneği gibi. Ancak Peter Jackson bu sefer işi farklı bir hale getirip önce tek kitabı, Hobbit’i ikiye bölmüş. Ardından da sürpriz bir şekilde üç filme çevirdiğini açıklamıştı.

Hobbit kitabı, 3 film yapacak uzunlukta mı derseniz işte o konuda kitabı okuyanlara başvurarak aldığım yanıtı paylaşabilirim. Hobbit tamamıyla anlatıldığında 2 film edecek boyutta. Üç film olmasının sebebi tamamiyle Peter Jackson’ın hem hikayeyi doldurmak, hem de Orta Dünya’nın yan hikayelerini anlatmak istemesinden kaynaklı. Bu yüzden filmde, özellikle ikinci ve üçüncü filmde bolca Peter Jackson’ın kendi sahnelerini, Tolkien’in de diğer hikayelerinden kesitleri bulabilirsiniz. Yani Hobbit serisi, kitabın birebir versiyonu olmadığı gibi, Yüzüklerin Efendisi filmlerine uygun olarak tasarlanmış ek sahnelere sahip.


resim

Kitapta bulunmayan sahnelerden bahsetmişken karakterlerden de bahsetmemek olmaz. İlk filmde eskilerden Gandalf, Gollum, Elrond, Galadriel ve Saruman karakterlerini görüyorduk (tabii cameo olarak Frodo ve yaşlı Bilbo da bulunuyordu). Bu filmde Gandalf devam etse de Galadriel sadece sesiyle kısa süreli destek olmuş. Fakat pek sevilen Legolas karakteri geri dönüyor. Hem de az buz sahnelerle değil. Geri kalan, saydığım eski karakterler bu seferlik filmde yer almıyor. Üçüncü filmde kısa görüneceklerini de tahmin ediyorum. Bir de filmdeki sürprizi bozmayayım ama Yüzük Kardeşliği’nden bir üyenin babasını da görüyoruz.

Legolas tip olarak aynı olsa da karakter olarak biraz farklı. Babasının yanında orman krallığını koruyan Legolas, ordularının başında bulunuyor. Aynı zamanda başka bir elf olan Tauriel’e de abayı yakmış durumda. Ne var ki Tauriel, gönlünü cücemiz Kili’ye kaptırıyor. Garip bir aşk üçgeni olsa da kitapta yer almayan bu hikaye, filme zenginlik katmış durumda.

Aslında Hobbit 2’yi anlatmaya yer yetmez, birçok konuya değinmek istiyorum. Ancak yazı uzadıkça okuması daha zahmetli hale geleceğinden biraz toparlasam iyi olacak.


resim

Film yine 3D Imax formatıyla ülkemizde vizyona giriyor. Normal 3 boyutlu salonlarda da izlenebilir ancak IMAX formatında izlemeniz daha iyi bir deneyim almanızı sağlayacak. Dev ekranda çok başarılı üç boyutlu sahneler bulunuyor. Özellikle devasa arının ekranın dışına çıktığı sahne, şu ana kadar gördüğüm en başarılı üç boyutlardan biriydi. Film yine ilk filmde olduğu gibi 48 fps çekilmiş olsa da ülkemizde bu formatı destekleyen bir sinema bulunmuyor. Bu yüzden mecburen klasik sinema formatı olan yarısı kadar kare sayısı ile izleyeceğiz. Dünyada 48 fps salon sayısı neredeyse iki katına çıkmış olsa da ülkemizde halen bulunmaması bir eksiklik mi tartışılır. Sonuçta Hobbit’ten başka bu sistemi kullanan bir film henüz bulunmuyor dersek yeridir.

resim

CGI’lar yine döktürmüş. Bazı sahnelerde, özellikle son sahnelerde bilgisayar efekti olduğu çok belli olsa da genel olarak çok başarılı tasarlandığını söyleyebilirim. Ejderha tasarlamak çok zordur, bunu herkes bilir. Hobbit filmi Smaug ile muhteşem bir iş başarmış. Smaug’un her detayını bolca görüyoruz ve muhteşem bir tasarıma sahip. Gerçekten olmuş dedirten ejderhalardan biri. Filmde genel olarak dekorlar gerçekten hazırlandığı için bazen hangisinin animasyon hangisinin gerçek olduğunu ayırt etmek güç hale geliyor.

İlk filmde olduğu gibi Red Epic kamerayla çekilmiş olsa da Imax formatından izlemiş olmamdan mı kaynaklanıyor bilemiyorum ancak fıçılarla derenin geçildiği sahnelerde bazen çok kötü bir kamera kalitesi araya giriyor. Red’i bırakıp arada su altını GoPro kameralarla çekmiş olabilirler. Film çok kaliteli görüntülerden ara ara kısa süreli çok kötü kaliteye geçiyor. Bunun sebebini bilemiyoruz ancak kısa süreli şaşkınlığa sebep oluyor.

Hobbit: Desolation of Smaug’un bana göre en kötü yanı müzikleri olmuş. İlk filmin gölgesinde kalan müzikler, jenerik müziğine de taşınmış. İlk filmde Neil Finn’in Misty Mountain şarkısı herkesi etkilemişti. Bu sefer pek akılda kalıcı olmayan bir müzikle final yapıyor.

Oyuncu kadrosuna konusunda değişikliklerden bahsedelim. İlk filmin ana kadrosu aynen devam ediyor. Zaten eski karakterlerin bir kısmının olmadığını söylemiştim. Bu filmde Legolas karakteriyle Orlando Bloom, Tauriel karakteriyle de Evangeline Lilly kadroya dahil olmuş. Özellikle Evangeline Lilly epey tartışılmıştı. Hatta Liv Tyler’ın oynadığı Arwen karakteriyle de kıyaslama yapılmıştı. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Tauriel muhteşem bir karakter olmuş. Yine herkesin aşık olacağı bir dişi elf karakteri ortaya çıkmış. Ayrıca Bard karakteriyle Luke Evans da filmin yeni yüzlerinden. Ünlü İngiliz aktör / komedyen Stephen Fry’ı da unutmayalım. Eğlenceli bir insan kral karakterini canlandırıyor.


resim

Benedict Cumberbatch de filmde bu sefer aktif bir rol oynuyor. Ejderhaya hem ağız hem de aksiyon hareketleri katan oyuncu, Smaug ve Necromancer’a seslendirme yapıyor. Evet yanlış duymadınız, iki farklı karaktere sesiyle hayat veriyor. Oyuncuyu tanıyanlar, Smaug konuşmaya başladığı ilk andan itibaren Benedict’in tadını alacaklardır. Onun kötü karakterlere yakışan muhteşem sesi, Smaug’a çok iyi gitmiş. Smaug’un güzel tasarımıyla da birleşince merakla beklenen ejderhamız muhteşeme dönüşmüş.Artık lafı daha fazla uzatmadan yazıyı bitirmek istiyorum. Hobbit 2, nam-ı diğer Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları filmi başarılı bir devam filmi. İlk filmin ana hikayesini devam ettiriyor, Yüzüklerin Efendisi’ne bağlantı yapıyor, yeni karakterler, yeni yan hikayeler ekliyor ve aksiyonun tavan yaptığı anda topu üçüncü filme atıyor. Yalnız bir uyarı yapayım, ilk filmi izlemediyseniz bu filmden çok bir şey anlamayabilirsiniz. O yüzden mutlaka ama mutlaka önce ilk filmi izleyerek bu filme gidin. Ama ne yaparsanız yapın gidin ve izleyin.


NEDEN IZLENMELI?
İlk filmin devamı, Yüzüklerin Efendisi atmosferi, Smaug ve Tauriel için.


NEDEN IZLENMEMELI?
İlk filmi izlemeden önce izlenmemeli.


Senaryo 5
Oyunculuk 5
Kurgu 5


Kesinlikle izleyin.Superkarga

İletiTarih: 12 Aralık 2013 18:01
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
HüzünlÜKayıt: 11.08.2012
İletiler: 99
Şehir: K.Ören/Ankara
Yaş: 35 Oğlak


Özel mesaj gönder
HüzünlÜ
son 12 saat ve heyecan dorukta Heyoo

İletiTarih: 12 Aralık 2013 18:57
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
HüzünlÜKayıt: 11.08.2012
İletiler: 99
Şehir: K.Ören/Ankara
Yaş: 35 Oğlak


Özel mesaj gönder
HüzünlÜ
son 12 saat ve heyecan dorukta Heyoo

İletiTarih: 12 Aralık 2013 18:57
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryerKayıt: 23.08.2008
İletiler: 10891
Şehir: Düş Toprakları
Yaş: 46 Koç


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kuzeydebiryer
Çarşamba günü için eşimle birlikte yerimizi ayırttık. Gönül isterdi ki galasına katılalım ama şartlara uymak bile bazen yeter (:

Devam filmi olarak senaryonun finale hizmet edeceği bir film bekliyorum. Bence bu uyarlamadan 3 film çıkartma işi biraz zorlama ama bu seriyi sevenler için de kötü diyemeyiz. Serinin ilk bölümünde cüceler ile ilgili sıkıcı kısmı ayıklarsak gayet tatmin edici bir başlangıç yapılmıştı. Bu devam filminden daha da ümitliyim açıkçası.

Not: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler bölümünde düzenleme yapılırsa iyi olur şu anda bölümler güncelliğini yitirmiş durumda.

İletiTarih: 16 Aralık 2013 11:22
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Htmakina
Kore SinemasıKayıt: 26.02.2008
İletiler: 3592
Şehir: Kayseri
Yaş: 58 Yengeç


E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Htmakina
Kore Sineması
« kuzeydebiryer » yazdı:
Çarşamba günü için eşimle birlikte yerimizi ayırttık. Gönül isterdi ki galasına katılalım ama şartlara uymak bile bazen yeter (:

Devam filmi olarak senaryonun finale hizmet edeceği bir film bekliyorum. Bence bu uyarlamadan 3 film çıkartma işi biraz zorlama ama bu seriyi sevenler için de kötü diyemeyiz. Serinin ilk bölümünde cüceler ile ilgili sıkıcı kısmı ayıklarsak gayet tatmin edici bir başlangıç yapılmıştı. Bu devam filminden daha da ümitliyim açıkçası.

Not: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler bölümünde düzenleme yapılırsa iyi olur şu anda bölümler güncelliğini yitirmiş durumda.


Ben Cumartesi günü çoluk çocuk sinemaya gittim izledim. Şu an sabırsızlıkla serinin 3. filmini beklemekteyim. Saygılar

İletiTarih: 16 Aralık 2013 12:19
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Taşındı: 16 Aralık 2013 19:02 - Sinigami tarafından
Taşındığı Forum: Gelecek Filmler > Vizyondaki Filmler
kuzeydebiryerKayıt: 23.08.2008
İletiler: 10891
Şehir: Düş Toprakları
Yaş: 46 Koç


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kuzeydebiryer
« Htmakina » yazdı:
Ben Cumartesi günü çoluk çocuk sinemaya gittim izledim. Şu an sabırsızlıkla serinin 3. filmini beklemekteyim. Saygılar


Ben de bu fantastik öykülere çoluk çocuk gidemiyorum abi. Biraz büyüsün benim ki o zaman dediğini bol bol yapacağım.

İletiTarih: 17 Aralık 2013 12:34
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Taşındı: 12 Ocak 2014 15:16 - Sinigami tarafından
Taşındığı Forum: Vizyondaki Filmler > Gösterimden Kalkan Filmler
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 11 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film