Giriş Kayıt

Johansson'dan Yayınevine Dava

1. Haberler
  2. Sinema
CruSuS - 08 Haziran 2013 15:00

1599 

"Yenilmezler / Avengers" filminin "Kara Dul"u Scarlett Johansson Fransız bestseller yazarını romanında karakterini betimlerken kendisini referans gösterdiği için dava etti

resim

Ünlü oyuncu Scarlett Johansson Fransa'nın çok satan roman yazarı Grégoire Delacourt ve yayınevi JC Lattes'ı kendisini andıran bir karakter sebebiyle dava etti.

Yazarın, Mart'ta basılan "The First Thing We Look At" kitabında baş kadın karakteri "Jeanine Foucaprez"i tanımlamak amacıyla Johansson'ın tıpatıp aynısı olduğunu yazması üzerine kitabı mahkemeye taşıyan oyuncu, kitabın tüm dillerdeki baskısının ve film versiyonu izninin yasaklanmasını talep etti. Ryan Gosling ve Gene Hackman'ı referans gösteren karakterler yarattığını da belirten yazar Grégoire Delacourt onlar tarafından böyle bir problem yaşanmadığı belirtti. Johansson'ın tepkisi sebebiyle çok şaşırdığını ve üzüldüğünü belirten yazar, "Açıkçası kitabın ardından beni dava etmesini değil bana çiçek göndermesini beklerdim. Çünkü kitap onun güzelliğine ve zerafetine yapılmış bir iltifattı. Scarlett Johansson günümüz güzellik kıskaslarının mükemmel bir örneği ve muhteşem bir oyuncu" dedi.

Kitapta kaza geçiren birinin hava yastığı hatası sebebiyle yaralandığını da yazdığını belirten yazar, "hava yastığı şirketleri tarafından da mı dava edilmem gerekli?" diye isyan etti. Romanın ne olursa olsun bir kurgu ürünü olduğunu ve okurların kafasında resmi netleştirmek adına oyuncuyu referans olarak kullandığını belirten yazarın davasının mahkemede yer alması durumunda yasal ve edebi anlamda bir ilk olacak.

Milliyetsanat

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film