Giriş Kayıt

Sinema Artık Köylerde

1. Haberler
  2. Sinema
McFly - 23 Mayıs 2013 17:11

867 

resim

SineMASAL Açık Hava Sinema Festivali için geri sayım başladı.

“Sinema Artık Köylerde” sloganıyla yola çıkan ve Avrupa’nın 6 ülkesinden genç sinemacıların katılımı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 6 ilde gerçekleşecek olan SineMASAL Açık Hava Sinema Festivali 17-30 Haziran'da başlayacak.

AB Bakanlığı Ulusal Ajansı’nın desteklediği, proje tasarımını ve yönetmenliğini Enes Kaya’nın yaptığı festival, 17 Haziran Pazartesi günü İstanbul’da başlayacak ve sırası ile Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır illerinde devam ederek 30 Haziran Pazar günü Mardin’de son bulacak.

SineMASAL’ı diğer festivallerden farklı kılan en önemli özelliği coğrafi ve ekonomik engellerden dolayı sosyal aktivitelerden mahrum kalan köylerde gerçekleşecek olmasıdır. Sonraki yıllarda da gezici festival konsepti ile, Türkiye’nin bütün illerini tek tek dolaşarak festivali devam ettirecek olmaları tüm ekibi şimdiden heyecanlandırmakta.

SineMASAL proje tasarımcısı Enes Kaya köylerde festival fikrinin ortaya çıkışını şu şekilde dile getiriyor: “2006 yılından bu yana aktif olarak sinema, dizi ve reklam sektöründe yapım biriminde çalışmalarımı sürdürmekteyim. Bu süreçte Türkiye’nin 41 iline ve yüzlerce köyüne gitme fırsatı buldum. Sonra farkettim ki çekim sürecinde, bizlere gönülden destek olan köy halkına filmlerimiz ulaşmıyor. Bende sinemayı köylere götürmeye karar verdim. AB Bakanlığı Ulusal Ajans’ın desteği ile yıllardır planladığım projemi bir festival haline getirdim. Tamamıyla gönüllü çalışan bir ekip ve bizlere inanan tüm sponsorlarımız ile ’’Sinema Artık Köylerde’’ sloganı eşliğinde bu yıl festivalimizin ilkini gerçekleştireceğiz.

Toprağının bereketini nasırlı ellerinden alan Anadolu’ya sunduğumuz ilk SineMASAL’ın hepimize ilham vermesi dileğiyle.”

intersinema

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film