Giriş Kayıt
Brave New World (1998)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 24 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: 1, 2 Sonraki »
Yazar Mesaj
whatismatrix

İletiler: 2

Özel mesaj gönder
whatismatrix
 [Tamamlandı] Brave New World (1998)

Film Afişi

resim

Esinlenilen Kitap

resim

Brave New World
1998
Brave New World
Bilim-Kurgu87 dk

Yönetmen: Leslie Libman, Larry Williams
Uzak gelecekte, dünya denetçileri nihayet ideal toplumu yaratmışlardır. Tüm dünyaya yayılmış laboratuvarlarda genetik bilimi insan ırkını kusursuzluğa ulaştırmıştır. Alfa-artı mandarin sınıfından, ayak işlerini yapmak üzere tasarlanmış olan epsilon-eksi...
5.2 (2,155 Oy)

Adı : Brave New World
Türkçe adı : Cesur Yeni Dünya
Tür : Bilim Kurgu / Distopik
Yönetmen : Leslie Libman, Larry Williams
Senaryo : Aldous Huxley
Yayın Tarihi : 19 Nisan 1998
Süre : 87 dakika

Konusu : Uzak gelecekte, dünya denetçileri nihayet ideal toplumu yaratmışlardır. Tüm dünyaya yayılmış laboratuvarlarda genetik bilimi insan ırkını kusursuzluğa ulaştırmıştır. Alfa-artı mandarin sınıfından, ayak işlerini yapmak üzere tasarlanmış olan epsilon-eksi yarı moronlara kadar insanlar, önceden belirlenmiş rollerine seve seve razı olmaları için yetiştirilir ve eğitilirler. Fakat Londra kuluçka ve şartlandırma merkezi'nde Bernard Marx mutsuzdur. Yalnızlık için duyduğu özlem, zorunlu cinsel özgürlüğün bitmek bilmeyen hazlarından duyduğu hoşnutsuzluk, kaçma duygusunu güçlendirir. Eski, ilkel yaşama biçiminin hala sürdürüldüğü az sayıdaki vahşi ayrı bölgelerinden birine yapacağı ziyaret derdine çare olmasa da dönerken beraberinde Londra'ya getirdiği 'Vahşi', teknik uygarlık'ı farklı bir gözle değerlendirir, onlara neleri kaybettirdiklerini hatırlatır. Modern klasiklerden biri olan Cesur Yeni Dünya, hem geçmişten geleceğe hem de gelecekten bugüne bir çağrı... Çağrılara açık olanlar için...

Daha önce yapılmış herhangi bir türkçe çevirisini bulamadığım ve bu yüzden arkadaşlarıma izletmekten mahrum kaldığım için giriştim bu filmi çevirmeye. Gülücük Kaynak metinde asıl anlamdan oldukça uzaklaşan yerler olmasına rağmen elimden geldiği , anlayabildiğim kadar toparlayarak çevirmeye çalıştım. İlk çevirim olduğu için hatalarım vardır. Gülücük Biraz da aceleye geldiği için imla hataları da gözüme çarptı. Onları kısa zamanda düzenleyip altyazıyı güncellemeye çalışacağım. Eksik ya da yanlış gördüğünüz yönleri yazmaktan çekinmeyin. Gösterilen hataları sonraki çevirilerimde yapmamaya özen gösteririm. İyi seyirler..

Not : Alt yazıdaki bütün senkronizasyon ve imla hataları düzeltilerek yeniden güncellenmiştir.

İletiTarih: 30 Aralık 2012 06:38
En son whatismatrix tarafından 04 Ocak 2013 14:30 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Avangart
Uzak Doğu Sineması
Eski Yönetici

İletiler: 1671

Özel mesaj gönder
Avangart
Uzak Doğu Sineması
Eski Yönetici
Ellerinize sağlık. Saygılar

İletiTarih: 30 Aralık 2012 06:44
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
st. forester

İletiler: 1170

Özel mesaj gönder
st. forester
İlk forum iletiniz, ilk altyazı çeviriniz ve
kaydınızın ilk günü hayırlı olsun. Exclamation
Emeğinize sağlık. Saygılar

İletiTarih: 30 Aralık 2012 06:48
achillues

İletiler: 644

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
achillues
Elinize sağlık... Saygılar

İletiTarih: 30 Aralık 2012 07:47
Mr_Nobody
İskandinav Sineması

İletiler: 6033

Mr_Nobody
İskandinav Sineması
Ellerinize sağlık, aramıza hoş geldiniz. Hıhı

İletiTarih: 30 Aralık 2012 10:48
Wow!Signal

İletiler: 2779

Özel mesaj gönder
Wow!Signal
Elinize sağlık Saygılar

İletiTarih: 30 Aralık 2012 11:12
Htmakina
Kore Sineması

İletiler: 3592

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Htmakina
Kore Sineması
Ellerinize sağlık.. Saygılar Ve hoşgeldiniz. Hımmm

İletiTarih: 30 Aralık 2012 11:14
Akturk
Müdavim

İletiler: 1461

Akturk Müdavim
Ellerinize sağlık çok teşekkür ediyorum. Saygılar

Bir sorum var acaba bu film Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya adlı kitabından uyarlanmış olabilir mi?

Ayrıca bu filmin konusunu filmin sayfasından özet göndere tıklayarak göndermeniz iyi olur. Ben gönderirdim ama pek etik gelmedi sizin adınız yerine orada benim adım çıkar. Emek hırsızlığı gibi bir şey olur bence.

İletiTarih: 30 Aralık 2012 11:53
babyangel
Eski Yönetici

İletiler: 1605

facebook twitter Özel mesaj gönder
babyangel Eski Yönetici
Ellerinize sağlık Saygılar

İletiTarih: 30 Aralık 2012 12:07
Düdük Makarnası

İletiler: 377

Düdük Makarnası
Eline sağlık Saygılar

İletiTarih: 30 Aralık 2012 13:12
McFly
Müdavim

İletiler: 12364

twitter Özel mesaj gönder
McFly Müdavim
Ellerine sağlık. Saygılar

İletiTarih: 30 Aralık 2012 14:13
PhalanX
Eski Yönetici

İletiler: 6198

PhalanX Eski Yönetici

İletiTarih: 30 Aralık 2012 15:35
whatismatrix

İletiler: 2

Özel mesaj gönder
whatismatrix
« Akturk » yazdı:
Ellerinize sağlık çok teşekkür ediyorum. Saygılar

Bir sorum var acaba bu film Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya adlı kitabından uyarlanmış olabilir mi?

Ayrıca bu filmin konusunu filmin sayfasından özet göndere tıklayarak göndermeniz iyi olur. Ben gönderirdim ama pek etik gelmedi sizin adınız yerine orada benim adım çıkar. Emek hırsızlığı gibi bir şey olur bence.

Özeti altyazının bulunduğu sayfaya da ekledim. Hatırlatmanız için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sının 1998'de sinemaya uyarlanmış bir hali bu film. Film afişinin altında kitabın halihazırda bir fotoğrafı mevcut. Dikkatinizden kaçmış olmalı. Gülücük Ayrıca 2013 yılında tamamlanması beklenen yine bu kitaptan uyarlanmış Brave New World Revolution isminde bir filmin daha çıkması gündemde şu anda. Azımsanamayacak kadar büyüklükte bir kitleyi etkilemiş olan ve distopik kitap dendiğinde en üst sıralarda yer alan bu yapıtın filmini izlemek her ne kadar yapım yılından kaynaklı olarak çok fazla görsellik sunamasa da her insana bir şeyler katabilecek nitelikte. Başlığa ilgilenip, görüşlerini ve teşekkürlerini iliştiren bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Bazı benzer distopik filmlerin bir listesi;

metropolis, fritz lang, 1926
things to come, william cameron menzies, 1936
the lord of flies, william golding, 1954
on the beach, stanley kramer, 1959
the time machine, george pal, 1960
sins of the fleshapoids, mike kuchar, 1965
alphaville, jean luc godard, 1965
fahreneit 451- francois traffaut, 1966
planet of apes, franklin schaffner, 1968
2001: a space odessay, stanley kubrick, 1968
thx-1138, george lucas, 1971
a clockwork orange, stanley kubrick, 1971
soylent green, richard fleischer, 1973
sleeper, woody allen, 1973
zardoz, john boorman, 1974
logan’s run, michael anderson, 1976
madmax, george miller, 1979
blade runner, ridley scott, 1982
videodrome, david cronenberg, 1983
1984, michael anderson, 1984
terminator, james cameron, 1984
brazil, terry gilliam, 1985
robocop, paul verhoeven, 1987
batman, tim burton, 1989
kafka, steven soderberg, 1991
delicatessen, jeunet & caro, 1991
blue velvet, david lynch, 1994
strange days, kathryn bigelow, 1995
ghost in the shell, mamoru oshii, 1995
12 monkeys, terry gilliam, 1995
the city of lost children, jeunet & caro, 1995
johnny mnemonic, robert longo, 1995
crash, david cronenberg, 1996
gattaca, andrew niccol, 1997
dark city, alex proyas, 1998
existenz- david cronenberg, 1999
the matrix, wachowski brothers, 1999
the beach, danny boyle, 2000

İletiTarih: 30 Aralık 2012 17:16
mgmar48

İletiler: 558

twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
mgmar48

İletiTarih: 30 Aralık 2012 23:40
Fraghera

İletiler: 4368

Fraghera
Tebrikler Saygılar

İletiTarih: 01 Ocak 2013 17:04
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 24 mesaj bulunuyor] Sayfa:: 1, 2 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film