Giriş Kayıt

Türkiye en çok bilet satan ülkeler arasında

1. Haberler
  2. Sinema
g.c. - 04 Temmuz 2012 10:38

1922 

Türkiye'nin Avrupa sinema pazarında en çok bilet satılan 6. ülke olduğu açıklandı

Alıntı:
Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY) Dış İlişkiler Sorumlusu Derya Durmaz da Avrupa Konseyi Görsel ve İşitsel Yayınlar Gözlemevi'nin Avrupa'daki sinema gişe hasılatları ile ilgili son raporlarına ilişkin bilgi verdi.

Durmaz, bu rapora göre Türkiye'nin Avrupa sinema pazarında en çok bilet satılan 6. ülke olduğunu belirterek, şunları söyledi:''Türkiye'de sinema bileti satışlarından elde edilen gelir, 380 milyon liralara ulaşıyor. Türkiye aynı zamanda, yüzde 52,9'luk bir oranla 'sinema piyasasında ulusal filmlerin en fazla paya sahip olduğu Avrupa ülkesi' unvanını da korumaktadır.''

Sinemanın yanı sıra, Türkiye'de üretilen dizilerin uluslararası başarı kazandığına ve yurt dışı satışlarından büyük gelir elde edildiğine işaret eden Durmaz, ''Böylesine büyük atılımlar kaydeden söz konusu sektörün kurumsallaşması, sektörel üretim ve pazarlama alanında sağlam modeller gelişmesi ve dolayısıyla sektörün sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından 'Fikri mülkiyet hakları' hayati önem taşıyor'' şeklinde konuştu.

Alıntıdır...

# Türkiye'de sinema bileti satışlarından elde edilen gelir, 380 milyon liralara ulaşıyor.

# Türkiye aynı zamanda, yüzde 52,9'luk bir oranla 'sinema piyasasında ulusal filmlerin en fazla paya sahip olduğu Avrupa ülkesi' unvanını da korumaktadır.''

380 Milyon gelişme yolunda Türk Sineması için iyi bir rakam.

Ulusal filmlerimizi bu kadar sahiplenmemiz doğru mu yanlış mı karar veremedim. Belki ülke sinemasına adına olması gereken ancak beni sinemadan soğutan saçma sapan filmleri vizyona sokacaklarına "keşfedilmemiş Ülkeler"den onlarca güzel filmi Türk insanı ile buluşturabilirler...

Yorumlar

ubi bene ibi patria 04 Temmuz 2012 20:16
Vallahi çok haklısın. Umarım sinemamız iyi yerlere gelir ama hiç sanmıyorum. Füüü üüü üü
Fraghera 04 Temmuz 2012 20:39
aa ülkemizi Avrupa'dan saymışlar; ben de Orta Doğulu veya Asyalıyız sanıyordum Şaşkın

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film