Giriş Kayıt
Rois et reine (2004)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
FragheraKayıt: 25.09.2010
İletiler: 4368
Şehir: Seattle


E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Fraghera
 Rois et reine (2004)
Krallar ve Kraliçe

-
resim


Rois et reine
2004
Rois et reine
Komedi / Dram / Romantik150 dk

Yönetmen: Arnaud Desplechin
Arnaud Desplechin'in bu zekice kotarılmış filmi, Ismael ve Nora'nın birbirleriyle kavuşan öykülerini geri dönüşler ve ani geçişlerle anlatıyor. Ismael'in öyküsü, karabasan kadar komik bir vodvili andırıyor. Beyazlar giymiş adamlar onu akıl hastanesine...
7.0 (4,020 Oy)


Biraz ilginç bir film Krallar ve Kraliçe.

Önce Nora ile tanışıyorsunuz. O da size kendinden bahsediyor zaten. Klasik Amerikan filmlerindeki gibi hayranlık uyandırıcı, hatasız, mükemmel bir insan değil Nora. İzledikçe, geri dönüşlerle birlikte Nora'yı daha yakından tanıyacaksınız zaten... Aslında geçmişe dönüşleri ve eskiyi hatırlaması, bir anlamda kendi şeytanlarıyla hesaplaşması. Çünkü o da, hatalarıyla ve günahlarıyla karşımızda olan bir insan.Nora, daha çok, küçük, korkak bir kız çocuğu gibi. Babasıyla olan sorunları ve ailesinin baskısı üzerinde... Herşeyden sorumlu tutulmuş gibi; Zaten o da kendini her şeyden sorumlu tutuyor. Uzun süre mutlu olamamış ve yine kendisi gibi uzun süre mutlu olamamış bir adama aşık oluyor.

Nora'yı, eşinin intiharından sonra çocuğuna onun soyadını vermek için çaresizce belediye binasında çırpınırken göreceksiniz. Babasıyla ve geçmişiyle yüzleşmesine de şahit olacak ve kendi seçtiği yolda ilerlerken neden bu kararı verdiğini daha iyi anlayacaksınız.Filmin bir diğer ana karakteri de İsmail (Filmde orijinal haliyle kullandık ve "Ismael" yazdık ama hem diğer ülkelerde ve kültürlerde hem de bizim ülkemizde ve kültürümüzde ismin anlamı aynı; Sadece yazılış ve söylenişinde farklılıklar var). Bildiğiniz gibi İsmail, hem Kuran'da hem de Tevrat'ta geçen bir hikayeye dayanan bir isim; Hz. İbrahim'in oğlu.

Biraz kaçık bir tip İsmail. Hem deli, hem de akıllı. Değişik bir çekim gücü var. Bir yandan psikatristlerle kafa bulabilecek kadar psikoloji bilgisine sahipken, diğer yanda ailesi ve özel hayatıyla ilgili sorunları çözemeyecek ve hatta çözülmemiş bırakacak kadar da umursamaz bir tip. Fakat filmin sonunda, manevi oğluyla yaptığı konuşmada parlıyor ve bize asıl yüzünü gösteriyor diyebiliriz.

Nora'nın oğlu, o yaştaki diğer çocuklardan farklı olarak içine kapanık bir çocuk. Babası daha o doğmadan ölmüş ve ilgisiz bir anneye sahip. Bu kötü aile ilişkisinin aynısını annesinin de yaşamış olması, elbette bir tesadüf değil.Benim filmde en çok hoşuma giden karakter, İsmail'in de sonradan birlikte olmayı seçtiği Çince öğrencisi oldu. O son hastaneden çıkış sahnesinde sarılmaları, kızın "Evet, evet, evet..." diyerek kendini İsmal'in kollarına bırakması görülmeye değer.

Tamam biraz ağır ve edebi bir dili var ama sırf bu kız için bile bu film izlenir. Diğer yandan, Nora'nın hikayesi sizi içine alacak ve 2 saatten fazla geçen sürenin farkında bile olmayacaksınız. Bu mükemmel olmayan insanların hikayesine bir şans verin derim.

Saygılarımla...


Fraghera / Mayıs- 2012

İletiTarih: 22 Mayıs 2012 21:42
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film