Giriş Kayıt

Yılmaz Erdoğan

1. Haberler
  2. Sinema
steinbeck - 13 Mayıs 2012 18:03

1772 

Tam "Ezanla Açılan Filmler" diye bir başlık açacaktım, baktım geçen hafta Yılmaz Erdoğan medyada tartışma konusu olmuş. Aşağı yukarı şöyle bir tartışma: Yılmaz Erdoğan, "Türkiye'de setlerde film çekilirken ezan okunduğu zaman durulur, aziz Allah denilir, ama filmlerde ezana yer verilmez" gibi birşeyler demiş.

Tartışmanın bu yönüne girmeyeceğim, ben ezanlı filmleri burada paylaşmak istedim, güzel bir başlık olurdu. Şu an aklıma gelenler:

Çölde Çay (1990), Bernardo Bertolucci.
Syriana (2005) Stephen Gaghan.
The Exorcist (1973), William Friedkin.
Black Hawk Dawn (2001), Ridley Scott.
Politiki Kouzina (2003), Tassos Boulmetis.
Dom Durakov (2002), Andrey Konchalovsky.
Forbrdyelsens Element (1984), Lars von Trier.
Midnight Express (1978), Alan Parker.
Güneş Ne Zaman Doğacak (1978), Mehmet Kılıç.
Beş Vakit (2006), Reha Erdem.
Takva (2006), Özer Kızıltan.
Uzak İhtimal (2009), Mahmut Fazıl Coşkun.

Eklemeler olursa sevinirim. Saygılarımla.

Yorumlar

sesizadam 13 Mayıs 2012 19:53
Bunu ne amaçla söylediğini bilemiyorum. Reklama mı ihtiyacı var, polemik yaratıyor... Yaranmak gibi bir derdi mi var? Neden ünlü olunca böyle demeçler verirler. Gereksiz, manasız bir sözcük sarf etmiş.

1 deli 40 akıllı sendromu bu. Uymayın dalaşmayın. yakaladım

Verdiğiniz örnekler dikkatimi çekti, incelemekte yarar var, izlemediklerimiz varsa eksikleri kapatalım.
Mr_Nobody 13 Mayıs 2012 20:30
Anlamadığım nokta şu, bu sözde eleştiriyi yapıp, dinci(!)lere yaranmaya çalışan Erdoğan ne iş yapıyormuş peki? Kendi filmlerine koyarak olmadığını söylediği bu konuda en azından kendi elinden geleni yapsaydı ya. Boş eleştiri boş adam...
mantunic 15 Mayıs 2012 01:20
Pek bir anlamsız çıkıştı. Yani film, yapan adamın filmidir ister koyar ister koymaz, bu durum kimseyi de ilgilendirmez. Böyle düşünüyorsan buyur yer ver sen. Sen filminde böyle bir duruma yer verdin de tepki mi aldın? Hayır. Aksi duruma tepki vermek de saçmalık aynı şekilde. Kim ne isterse yapar.
Bu ülkede böyle bir zamanda böyle bir açıklama yapmak provokasyondur. Zaten bu ara sanatçı-halk arasında iletişim sıkıntısı var, bunun üstüne yangına körükle gitmenin altında ben art niyet ararım.
asab26 15 Mayıs 2012 02:17
Polemik yaratmak için söylenmiş birşey sanırım amacınada ulaştı.

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film