Giriş Kayıt

Sultan Vahdettin’i Mahsun Kırmızıgül Çekecek

1. Haberler
  2. Sinema
fanatic_anchovy - 03 Nisan 2012 07:34

3729 

Sultan Vahdettin’i Mahsun Kırmızıgül Çekecek

Osmanlı İmparatorluğu’nun son sultanı Vahdettin’in hayatı Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılacak.

resim

Sabah gazetesi yazarı Savaş Ay, Gandhi’nin Pera Palas’ta düzenlenen kitap tanıtım gecesinde bir araya geldiği Rana Cabbar’dan film ile ilgili önemli bilgileri aldığını söyledi. İşte Savaş Ay’ın o yazısı:

Osmanlı İmparatorluğu’nun son sultanı Vahdettin’in hayatı dev bir prodüksiyonla beyazperdeye aktarılıyor. 2013′te çekimlerine başlanacak olan filmin başındaki isim ise Mahsun Kırmızıgül…

Dünyaca ünlü yardımsever Gandhi’nin Pera Palas’ta düzenlenen kitap tanıtım gecesinde bir ara hava almak için terasa çıktım. Tam karşımdaki masada ünlü tiyatrocu ve son dönemde atv ekranlarında izlenme rekorları kıran “Hayat Devam Ediyor” dizisinin Abbas Ağa’sı Rana Cabbar’ı görünce yanına oturdum. Bir süre hoşbeşten sonra yeni projeleri olup olmadığını sorduğum Cabbar bana bomba projeden söz etti. Mahsun Kırmızıgül’ün son Osmanlı İmparatoru Vahdettin’in filmini çekeceğini anlatan Cabbar, “Dev bir prodüksiyon olacak, yabancı ekipler de gelecek. Ortak yapım düşünülüyor. Ama sete inmeye en az 1.5 yıl var” diye söze başladı. Şu anda filmin senaryosunun yazılmaya başlandığını ve bu ekibin başında olduğunu anlatan Cabbar, “Tretmanları hazırlamaya başladım. Danışman olarak Prof. Metin Hülagü’nün de içinde bulunduğu bir grup uzman, araştırmacı ve tarih profesörleri var” dedi. Filmin konusu hakkında da ipuçları veren Cabbar; filmin, Vahdettin’in anne ve babasını kaybettiği ilk gençlik yıllarında başlayacağını ve Vahdettin’in San Remo’da son günlerini geçirirken geçmişi hatırlaması ve geri dönüşlerle anılarının aktarılması şeklinde ilerleyeceğini anlattı. Cabbar, “Flashbacklerle ilerleyecek olan filmde son imparatorun hayatıyla birlikte I. Dünya Savaşı sonları, Sevr Anlaşması, Mondros Mütakeresi, İttihat ve Terakki, paşaların Anadolu’ya geçişi, Mustafa Kemal’in milli mücadeleyi başlatması, Malaya gemisiyle kaçış süreci ve hazin son da beyazperdeye aktarılacak” dedi.

KADRO BELİRLENİYOR

Duayen oyuncu bu dev prodüksiyon için daha fazla bilgi vermedi ama biraz araştırınca filmde rol alması planlanan isimler hakkında da bilgi edindim. Henüz isimler netleşmese de Mahsun Kırmızıgül uzun bir aradan sonra Beren Saat ile bu proje için tekrar buluşacak. Vahdettin’i beyazperdede canlandıracak isim için de sevilen oyuncu Fırat Tanış düşünülüyor. Filmin sürpriz isimleri arasında “Hayat Devam Ediyor” dizisinin genç oyuncusu Meltem Miroğlu, Ali Ersan Duru, Mustafa Alabora ve Rana Cabbar da var.

Kaynak: sinefesto.com

Yorumlar

Claire Redfield 03 Nisan 2012 14:14
Bir buna el atmadığı kalmıştı.
andy1 03 Nisan 2012 16:23
Mahsun Kırmızıgül'ü yönetmen olarak daha kabullenemedim, ''Hayat devam ediyor'' dizisini çeken birine yönetmen demek ne kadar doğrudur, izleyicilerin takdirine kalmış.

Basının desteği ile bir anda Yönetmen olan birisi, filmlerinde bakarsam Yönetmenlik yada Yönetmenlerin bir filme yaptıkları o muhteşem detayları verebilmesi için çok ama çok çalışması ve Sinema filmi izlemesi gerekiyor.

Hayat devam ediyor en net örneğidir, Doğuluları anlatan bir sözde dizi, dayak ve şiddet tek dayanağı, fragmanlara bakarsanız, Doğulularda selamlaşmak bir birini dövmek ve tokatlamak sanıyorsunuz, yabancı gözüyle izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Tecavüz sahnesinde sübyancılık detayını ise herkes biliyor, Kırmızıgül değilde o sahneyi bir Fransız yada Ermeni yönetmen senarist yazıp çekseydi, Türkiye'nin tepkisi ne olurdu acaba ?

Sultan Vahdettin hayatını eğerki Savaş Ay'ın verdiği ip uçlaraına dayanarak anladığım kadarıyla, hiç çekmesinler, çekmeden bir takım ip uçlarını şimdiden görür gibiyim.

Mesleğim Restaratörlük Tarihimizi ve detayları çok ama çok iyi bilirim, Sultan Vahdettin işlenecekse, doğrular yazılacaksa muhteşem bir Dram olur.

Osmanlının son döneminde her şey bir dramdı, Dolma bahçe sarayı öyle haldeydiki, sarayın eşyaları dahi satılmış, Devlet yemekleri yabancı Devlet Adamlarına verilen davetler bildiğimiz pazarcı masaları gibi tahtaların üzerinde ve şaşırmayın, sarayın perdeleri masa örtüsü olarak kullanılmıştır.

Sultan Vahdettin çekilecekse, sadece Sultan Vahdettin olmalıdır, Atatürk yada x birisiyle karşılaştırmamalar ve suçlamalar olmadan, tek yargılamayıda seyirciler yapmalıdır, yönetmen sadece filimi çekmelidir.

Kırmızıgül bunları yapabilirmi hiç ama hiç sanmıyorum.
rider 04 Nisan 2012 03:01
Andy kardeş sözkonusu yönetmen hakkındaki görüşlerine katılıyorum.
Ve Mahsun Kırmızıgül ün de sağlam bir tarihçi desteği olmadan
bu işin altından kalkabileceğini hiç sanmıyorum.
Dedğin gibi tarihimizdeki hassas konu ve şahsiyetlerle ilgili dizi ve filmlerde
senaryo,dialog v.b. konularında hassas davranılmalı.Senaryo içerisinde
olan biten olduğu gibi yani sadece gerçekler yansıtılmalıdır.
Ama bu yönetmen ve ekibi bunu başarabilirmi..bende hiç sanmıyorum!

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film