Giriş Kayıt
Abschied von gestern - (Anita G.)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
pierro_7

İletiler: 86

Özel mesaj gönder
pierro_7

1966
Dram88 dk

Yönetmen: Alexander Kluge
Alexander Kluge, yazıp yönettiği bu ilk uzun metraj filminde, Alman toplumuna bir tür iç hesaplaşma fırsatı, davetinde bulunuyor. Yönetmenin kızkardeşi olan Alexandra Kluge’nin canlandırdığı Anita G. karakteri üzerinden anlatılan öyküde, ailesi Yahudi...
6.9 (1,082 Oy)

Açıkçası bu filmi Senfoni´nin "altyazısı olmayan önemli filmler" başlığında yazmıştım..ve siteden sevdiğim bir arkadaşın da çeviri isteklerinde bu film vardı..

filmi izleyemedim ama konusu "modernizm ekseninde yabancılaşma ve bir yere ait olamama" üzerine sanırım..

Varda´nın "Sans Toit Ni Loi"´si ile Akerman´ın "Les rendez vous d'anna" filmi arasında bir yerde duruyor sanki "Anita G"..

Filmin çevirisiyle ilgilenecek arkadaşa şimdiden sonsuz teşekkür ediyorum ve filmi çeviren kişinin -çeviriyle- birçok kişiyi memnun edeceğini tahmin ediyorum..

İletiTarih: 31 Ocak 2012 21:00
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
paris-texas
Eski Yönetici

İletiler: 1080

Özel mesaj gönder
paris-texas Eski Yönetici
Altyazıyı hakeden önemli bir film. Es geçmemeli. Gülücük

İletiTarih: 31 Ocak 2012 21:06
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
svsknr

İletiler: 3938

Özel mesaj gönder
svsknr
Ben de varım... Melek ama.. Saygılar

İletiTarih: 31 Ocak 2012 21:08
paris-texas
Eski Yönetici

İletiler: 1080

Özel mesaj gönder
paris-texas Eski Yönetici
Konusunu merak edenlere, filmle ilgili incelemenin kısa bir alıntısı...

Alıntı:
Fransız Yeni Dalgası ve İngiliz Özgür Sineması gibi yeni akımlar Avrupa’da ses getirirken; Yeni Alman Sineması çağdaşı akımlardan farklı olarak Almanya’yı psikanalitik bir bakış açısıyla sorgulamaya başlar. Oberhausen Manifestosu’nun ilk büyük ve dikkat çekici filmi de Alexander Kluge’nin yönettiği Dün’e Veda (Abschied von Gestern – Anita G., 1966) olur. 1966 yılında geçen hikâye, Batı Almanya’da hayata tutunmaya çalışan Leipzig’li bir Yahudi olan Anita G.’nin başından geçenleri anlatır. Film, düzmece bir suçlama yüzünden düzmece bir mahkemede suçlu bulunan Anita G.’nin devlet otoritesi tarafından ezilmesiyle başlar. Film boyunca Anita G.’nin başından geçen her olay aslında bir düzmeceden ibarettir. Yönetmen Kluge, Anita G.’nin yaşadıkları üzerinden Almanya’yı sorgular ve onun arşınladığı sokaklarda seyircileri de Almanya’da bir gezintiye çıkarır. Anita G. ne Doğu Almanya’ya ne de Batı Almanya’ya aittir. Batı Almanya’da yaşantısını sürdürürken, araya giren çocukluk anıları onu yeniden Doğu’ya götürür. Anita G.’nin geçmişi ve anıları ekrana geldikçe, seyirciler de onunla birlikte Anita G.’nin köklerine; yani Nazi dönemi Almanyasına gitmek zorunda kalır. Ama hakim ısrarla, Anita G.’nin 1960 öncesindeki anılarını anlatmasına izin vermez. O dönemlerin hatırlatılmasına müsaade etmez. Savaş sonrası dönemde anti-faşist bir yapılanma süreci oluşmadığı için pek çok eski Nazi üyesinin ülkede önemli yerlere geldiği bilinmektedir.

Alıntı: Kafaayarı.com

İletiTarih: 31 Ocak 2012 21:33
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film