Giriş Kayıt
Tiyatro Haberleri
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 5 sayfa) [Bu başlıkta 70 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: « Önceki 1, 2, 3, 4, 5 Sonraki »
Yazar Mesaj
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

İletiler: 2862

twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
fanatic_anchovy Eski Yönetici
Usta tiyatrocu hayatını kaybetti

Tiyatroya yaptığı katkıların yanı sıra 'Hababam Sınıfı', 'Süt Kardeşler', 'Tosun Paşa' gibi klasiklerde unutulmaz rollere imza atan Türk tiyatrosunun duayen ismi Ergin Orbey yaşama veda etti.

resim resim

Türk Tiyatro yönetmeni, eğitimcisi ve oyuncu Ergin Orbey, 76 yaşında hayatını kaybetti.

14 Ağustos 1936'da dünyaya gelen Ergin Orbey, ilk olarak 1960’lı yıllarda Eskişehir’de kurulan Belediye Tiyatrosunun Genel Sanat Yönetmenliği görevine gelerek Eskişehir de tiyatro çalışmalarına başladı. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı oyunculuk bölümünün kuruluşunda da aktif rol oynayan Orbey, 27 Mart 2001 tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının Kurucu Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi ve Şehir Tiyatrolarının birçok repertuar oyununun da rejisörlüğünü gerçekleştirdi.

Orbey, Devlet Tiyatroları ve Ankara Sanat Tiyatrosu'nda yönetmen, Ankara Devlet Konservatuarında eğitimci ve Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

Sinema'da da yönetmen, senarist ve oyuncu olarak başarılı örnekler verdi. Unutulmaz rollere imza atan Orbey, Habamam Sınıfı, Süt Kardeşler, Tosun Paşa gibi klasiklerde rol aldı.

Orbey’i son yolculuğuna uğurlamak için düzenlenecek olan tören, 19 Temmuz Perşembe günü Ankara Devlet Tiyatrosu Büyük Tiyatro Sahnesinde saat 11.00’de gerçekleştirilecek. Büyük ustanın naşı tören sonrası Ankara Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka mezarlığında defnedilecek.

Kaynak: ntvmsnbc

İletiTarih: 19 Temmuz 2012 16:52
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

Aykırı yazar sahneye geliyor

California Repertory Company adlı tiyatro topluluğu, ünlü müzikal bestecisi Stephen Sondheim’la birlikte Charles Bukowski’nin metinlerini sahneye uyarlayacak.

resim

Charles Bukowski’nin metinleri California Repertory Company ve besteci Stephen Sondheim işbirliği ile sahneye gelecek.

California Repertory Company’nin artistik direktörü Joanne Gordon tarafından sunulan ‘B.S:Bukowski. Sondheim’ adlı proje Bukowski’nin vekili tarafından onaylandı.

Gordon, New York Times’a yaptığı açıklamada aykırı yazar Bukowski ve besteci Sondheim’ın sanat hayatının idolleri olduğunu söyledi ve ''Güney Afrika’da büyümüş bir çocuk olarak Sondheim’ın besteleri ve Bukowski’nin yazılarıyla büyüdüm. Bir gün ikisini birleştirebileceğim bir fırsatın elime geçeceğini hayal bile edemezdim'' dedi.

Oyun bu kış sergilenmeye başlanacak.

Kaynak: ntvmsnbc

İletiTarih: 19 Temmuz 2012 16:55
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

Yeni Sezon Başlıyor...
Yeni Sezon Başlıyor...

DEVLET TİYATROLARI’NIN 2012 – 2013 MEVSİMİ YENİ OYUNLARI BELİRLENDİ

Tiyatro sanatını, 22 ilimizde bulunan 56 sahnesinde, bir yılda dünyayı üç kez dolaşabilecek mesafeleri kat ederek yurdun her bir noktasına gerçekleştirdiği turneleriyle 64 senedir seyircisiyle, halkıyla buluşturan Devlet Tiyatroları, antik oyunlar, yerli ve yabancı klasikler, tarihi oyunlar, uyarlamalar, komediler, dünya ve Türkiye prömiyerleri, sosyal sorumluluk projeleri ve hiç unutmadığımız değerli çocuk seyircilerimize yönelik prodüksiyonlarla geniş bir tiyatro yelpazesini seyircilerimizle paylaşmak amacıyla yaz boyunca yaptığı hazırlıkların sonuna geldi.

Devlet Tiyatroları 2012 – 2013 tiyatro mevsiminin açılışında, başta klasik yerli eserlere ağırlık vererek öncelikle ulusal tiyatro edebiyatımızın önemli isimlerinden:
Musahipzade Celal’in “İstanbul Efendisi”; Orhan Asena’nın Kanuni Sultan Süleyman (Taht veya Baht) Dörtlemesi’nden “Hürrem Sultan” ve “Ya Devlet Başa ya Kuzgun Leşe”, bu sene kaybettiğimiz çok değerli yazarımız Güngör Dilmen’in “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” ve “Bağdat Hatun”; ölümünün 30. Yılı anısına Necip Fazıl Kısakürek’in erdem ve adaleti tartışan “Reis Bey” adlı oyunu sezonun ikinci yarısında, Haldun Taner’in “Huzur Çıkmazı”; doğumunun 100. Yılı anısına Sadık Şendil’in “Kanlı Nigar”ı ve Yılmaz Karakoyunlu’nun “Kuzguncuklu Fazilet”ini seyircilerimizle buluşturacak.

Ayrıca Kenan Işık’ın Şeyh Galip’in Hüs-ü Aşk Mesnevi’sinden yola çıkarak kaleme aldığı “Aşk Hastası”, Cuma Boynukara’nın Memê Alan destanından Ahmedi Hani’nin yazıya döktüğü eserinden esinlenerek yazdığı “Mem ile Zin” bu sene ilk kez Devlet Tiyatroları sahnelerinde perde diyecek.

Sahnelerimizde ilkler…

Son on yılda 194 yeni oyunu ilk kez sahneleyip dünya tiyatro edebiyatına kazandıran ve Türk tiyatrosu’nun, ulusal üslubunu oluşturacak olan oyun yazarlarımızı desteklemek amacıyla her sezon yeni Türk tiyatro eserlerini repertuvarına alan Devlet Tiyatroları’nda, dünya prömiyeri yapacak olan oyunlarımız; Cem Günen’in “Sinan Süleymaniye’de”, Hidayet Sayın’ın “Altın Kafeste Yangın”, Uğur Saatçi’nin “Bu da Geçer Yahu”, Kosta Korditis’in “Rulet”, Gülşen Karakadıoğlu’nun “Nehir”, Şifa Meydanal’ın “Bir Kahve Molası”, Burçak Çöllü’nün “Ay Ecesi”, Pervin Okur’un “Ah-u Zelha”, Hayriye Ersöz’ün “Şekil Bozukluğu”…

Klasik oyunlardan çağdaş ve modern oyunlara kadar pek çok çeviri oyun Devlet Tiyatroları’nın sanatsal perspektifini oluşturuyor. Aiskylos’dan “Prometheus”, Shakespeare’den “Macbeth”, Brecht’den “Cesaret Ana ve Çocukları”, İbsen’den “Bebek Evi Nora”, Dürrenmatt’dan “Yaşlı Hanımın Ziyareti”, Edmond Rostand’dan “Cyrano De Bergerac” gibi oyunlar da hem Devlet Tiyatroları’nın kuruluş amacı doğrultusunda ciddi bir misyonu yerine getiriyor hem de seyircinin farklı dönemler ve üsluplarla tanışmasını sağlayarak geniş bir ufuk sunuyor.

2012 – 2013 Tiyatro mevsiminde sahnelenecek olan yeni oyunlar:

DEVLET TİYATROLARI 2012 – 2013 SEZONU REPERTUVARI

YERLİ OYUNLAR

OYUN ADI YAZAR

HÜRREM SULTAN Orhan Asena

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE Orhan Asena

SİNAN SÜLEYMANİYE’DE Cem Günen

ALTIN KAFESTE YANGIN Hidayet Sayın

KUZGUNCUKLU FAZİLET Yılmaz Karakoyunlu

BAĞDAT HATUN Güngör Dilmen

AŞK HASTASI (Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk eserinden esinlenerek yazan) Kenan Işık

MEM İLE ZÎN (Ahmet Hani’nin17. Yy’da yazdığı manzum eserinden esinlenerek yazan) Cuma Boynukara

REİS BEY Necip Fazıl Kısakürek

HUZUR ÇIKMAZI Haldun Taner

AŞKIMIZ AKSARAY’IN EN BÜYÜK YANGINI Güngör Dilmen

KANLI NİGAR Sadık Şendil

KIŞ GELMEDEN Füruzan

AY ECESİ Burçak Çöllü

DIŞ SES Zeynep Kaçar

PİŞTİ Mustafa Noyan Kesim

MEHRUK KADINLARMEZARLIĞI Ayla Kutlu

BOYACI Tuncer Cücenoğlu

DÜĞÜN ŞARKISI Civan Canova

BİR KAHVE MOLASI Şifa Meydanal

BU DA GEÇER YAHU Uğur Saatçi

NEHİR Gülşen Karakadıoğlu

RULET Kosta Kortidis

ŞEKİL BOZUKLUĞU Hayriye Ersöz

İSTANBUL EFENDİSİ Musahipzade Celal

AH-U ZELHA Pervin Okur

HERKESİN BİLDİĞİ SIRLAR Yavuz Özkan

HOROZ ADAM VE KORSAN Sevim Ak

ÜÇ ŞEHZADE Ulviye Bursa

ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ Eşref Karadağ

NASRETTİN HOCA BİR GÜN Ali Meriç

KAÇAKLAR Murat Can Kibirlioğlu

UĞUR BÖCEĞİ BENEKLİ Nilbanu Engindeniz

ALLEM KALEM Erman Okay

YABANCI OYUNLAR

OYUN ADI YAZAR

PROMETHEUS Aiskylos

MACBETH William Shakespeare

ATİNA’LI TİMON William Shakespeare

CYRANO DE BERGERAC Edmond Rostand

CESARET ANA ve ÇOCUKLARI Bertolt Brecht

YAŞLI HANIMIN ZİYARETİ Friedrich Dürrenmatt

NORA – BİR BEBEK EVİ Henrik Ibsen

HORTLAKLAR Henrik İbsen

KEÇİLER ADASI Ugo Betti

33 VARYASYON Moises Kaufman

JERRY ve TOM Rick Cleveland

BEN ÖDÜYORUM Yves Jamıague

ÇİRKİN Marius Von Mayenburg

MİRASÇILAR Dulat Isabekov

SESSİZLİK Moira Buffini

ÇOK ÖZEL BİR GÜN Ettore Scola - Ruggero Maccari

EURİDİCE’NİN ELLERİ Pedro Bloch

SATICININ ÖLÜMÜ Arthur Miller

ÇEHOV MAKİNESİ Matei Visniec

YAĞMUR DURDUĞUNDA Andrew Bowell

AYRILIŞ Tom Kempinski

Kaynak: Devlet Tiyatroları

İletiTarih: 30 Eylül 2012 16:04
ubi bene ibi patria
Müdavim

İletiler: 7469

Özel mesaj gönder
ubi bene ibi patria Müdavim
Yeni sezonda gitmek istediğim birkaç oyun var. DT'na gittiğimde broşürleri yoktu ve internetten öğrenmemi söylediler. Sonra da üşenip bakmamıştım, paylaşımınız sayesinde bu sezonun programına rahatlıkla ulaşabiliriz. Henrik Ibsen'in Nora'sını Bulgarca olarak izlemiştim ve bir hayli beğenmiştim. Bir de burada izlemek istiyorum... Bir Shakespeare yapmadan da olmaz tabii. Hem Anitk Yunan'dan Prometheus'u izlemek isterim. Ve mümkün olursa birkaç oyunu daha: Tuncer Cücenoğlu'nun Boyacısı olabilir mesela.

Listede birbirinden güzel Türk ve yapancı oyunlar var, kaçırmamak lazım. Hıhı

İletiTarih: 01 Ekim 2012 15:18
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

Devlet Tiyatroları'ndan Ekim 2012'de 30 Yeni Oyuna Prömiyer
Devlet Tiyatroları'ndan Ekim 2012'de 30 Yeni Oyuna Prömiyer

DEVLET TİYATROLARI’NDAN EKİM 2012’DE 30 YENİ OYUNA PRÖMİYER!..

Devlet Tiyatroları’nın belirlenen Ekim 2012 programına göre yeni oyunların prömiyer tarihleri ile sahneleri şöyle;

2 Ekim Salı günü
Ankara DT:
Moises Kaufman’ın yazdığı, Ekin Tunçay Turan’ın çevirdiği, İskender Altın’ın yönettiği “33 VARYASYON” Akün Sahnesi’nde; Füruzan’ın yazdığı, Funda Mete’nin yönettiği “KIŞ GELMEDEN” Altındağ Tiyatrosu’nda; Rick Cleveland’ın yazdığı, Zeynep Nutku’nun çevirdiği, İlham Yazar’ın yönettiği “JERRY VE TOM” Stüdyo Sahne’de;

İstanbul DT: Andrev Bovell’in yazdığı, Ezgi Yentürk’ün çevirdiği, Hakan Çimenser’in yönettiği “YAĞMUR DURDUĞUNDA” Cevahir Salon 2’de; Marius Von Mayenburg’un yazdığı, Serdar Biliş’in çevirdiği, Metin Belgin’in yönettiği “ÇİRKİN” Küçük Sahne’de;

İzmir DT: Henrik İbsen’in yazdığı, T.Yılmaz Öğüt’ün çevirdiği, Cem Emüler’in yönettiği “NORA (BİR BEBEK EVİ)” Konak Sahnesi’nde;

Bursa DT: Yılmaz Karakoyunlu’nun yazdığı, Galip Erdal’ın yönettiği “KUZGUNCUKLU FAZİLET” AVP Sahnesi’nde;

Adana DT: Pervin Okur’un yazdığı, Tayfun Erarslan’ın yönettiği “AH-U ZELHA” H. Ö. Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde;

Trabzon DT: Hayriye Ersöz’ün yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan’ın yönettiği “ŞEKİL BOZUKLUĞU” Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde;

Diyarbakır DT: Sadık Şendil’in yazdığı, Volkan Özgömeç’in yönettiği “KANLI NİGAR” Orhan Asena Sahnesi’nde;

Antalya DT: Mustafa Nogay Kesim’in yazdığı, Kazım Akşar’ın yönettiği “PİŞTİ” Haşim İşçan Kültür Merkezi DT Sahnesi Küçük Salon’da:

Ayla Kutlu’nun yazdığı, Zeynep Kaçar’ın oyunlaştırdığı, Zafer Kayaokay’ın yönettiği “MEKRUH KADINLAR MEZARLIĞI” Erzurum DT Sahnesi’nde;

Orhan Asena’nın yazdığı, Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yönettiği “YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE ” Konya DT Sahnesi’nde;

Sivas DT: Musahipzade Celal’in yazdığı, Kemal Başar’ın yönettiği “İSTANBUL EFENDİSİ” AKM Sahnesi’nde;

Van Devlet Tiyatrosu: Cuma Boynukara’nın yazdığı, İpek Atagün Gezener’in yönettiği “MEM İLE ZİN” Kültür Merkezi Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Güngör Dilmen’in yazdığı, Bozkurt Kuruç’un yönettiği “BAĞDAT HATUN” 4 Ekim Perşembe günü İzmir DT Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi’nde;

Civan Canova’nın yazıp yönettiği “DÜĞÜN ŞARKISI YADA AKHİLLEUS İLE OPHELİA” 9 Ekim Salı günü İstanbul DT Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde;

Ugo Betti’nin yazdığı, Ahmet Muhip Dranas’ın çevirdiği, M.Sadık Yağcı’nın yönettiği “KEÇİLER ADASI” 10 Ekim Çarşamba günü İzmir DT Konak Melek Ökte Sahnesi’nde;

Orhan Asena’nın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu’nun yönettiği “HÜRREM SULTAN” 12 Ekim Cuma günü Ankara DT Büyük Tiyatro’da;

Bertolt Brecht’in yazdığı, Ayşe Selen’in çevirdiği, Ayşe Emel Mesçi’nin yönettiği “CESARET ANA VE ÇOCUKLARI” 13 Ekim Cumartesi günü Ankara DT İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde;

Kenan Işık’ın yazıp yönettiği “AŞK HASTASI” 16 Ekim Salı günü Ankara DT Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde;

İstanbul DT: Üsküdar Tekel Sahnesi’nde Burçak Çöllü’nün yazdığı, Mustafa Avkıran’ın yönettiği “AY GECESİ” 16 Ekim Salı günü;

Eşref Karadağ’ın yazdığı, Zafer Güllü’nün yönettiği çocuk oyunu “ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ” 17 Ekim Çarşamba günü Sivas DT AKM Sahnesi’nde;

Uğur Saatçi’nin yazdığı, Barış Erdenk’in yönettiği “BU DA GEÇER YAHU” 18 Ekim Perşembe günü Trabzon DT Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde;

Hidayet Sayın’ın yazdığı, Bora Özkula’nın yönettiği “ALTIN KAFESTE YANGIN” 23 Ekim Salı günü Bursa DT AVP Sahnesi’nde;

Zeynep Kaçar’ın yazdığı, N.Fırat Demirağ’ın yönettiği “DIŞ SES” 24 Ekim Çarşamba günü Adana DT Fuaye Sahnesi’nde;

Güngör Dilmen’in yazdığı, Faik Ertener’in yönettiği “AŞKIMIZ AKSARAY’IN EN BÜYÜK YANGINI” 26 Ekim Cuma günü İstanbul DT Üsküdar Tekel Sahnesi’nde;

Pedro Bloch’un yazdığı, Lütfi Ay - Tarık Leventoğlu’nun çevirdiği, Yurdaer Okur’un yönettiği “EURDİCE’NİN ELLERİ” 30 Ekim Salı günü Ankara DT: Oda Tiyatrosu’nda; Haldun Taner’in yazdığı, Rüçhan Gürel’in yönettiği “HUZUR ÇIKMAZI” aynı gün İzmir DT Karşıyaka Oda Tiyatrosu’nda;

R.L. Stevenson’un yazdığı, Berna Kınçer-Sevim Değermenci’nin çevirdiği, H.Mete Şahinoğlu’nun uyarladığı, Gökhan Doğan’ın yönettiği çocuk oyunu “DEFİNE ADASI” 31 Ekim Çarşamba günü Adana DT H. Ö. Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

İletiTarih: 01 Ekim 2012 18:47
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

« Müjdat Deniz » yazdı:
Yeni sezonda gitmek istediğim birkaç oyun var. DT'na gittiğimde broşürleri yoktu ve internetten öğrenmemi söylediler. Sonra da üşenip bakmamıştım, paylaşımınız sayesinde bu sezonun programına rahatlıkla ulaşabiliriz. Henrik Ibsen'in Nora'sını Bulgarca olarak izlemiştim ve bir hayli beğenmiştim. Bir de burada izlemek istiyorum... Bir Shakespeare yapmadan da olmaz tabii. Hem Anitk Yunan'dan Prometheus'u izlemek isterim. Ve mümkün olursa birkaç oyunu daha: Tuncer Cücenoğlu'nun Boyacısı olabilir mesela.

Listede birbirinden güzel Türk ve yapancı oyunlar var, kaçırmamak lazım. Hıhı

Nora ile ilgili şöyle bir avantajın olabilir: oyun İzmir DT'ye ait (prömiyeri ile birlikte ilk hafta İzmir'de) ancak 9-13 Ekim haftasında Ankara'da da (Küçük Tiyatro'da) oynayacak. (Tabi Türkiyede olduğunu farzederek yazdım bunları.)

Memleketteyken ya da üniversitedeyken Karadeniz Tiyatro Festivalinde Bulgaristan'dan da oyun gelmişti ancak rusçamı sınamak için gidip payımı aldığım başka bir oyun olduğu için bir daha cesaret edemedim zira pek verimli bir seyir olmamıştı.

Ben açılışı şu oyunla yapacağım:

Alıntı:
Nazi Almanyası öncesi başlayan ve bir üniversitede öğrenci olan Yahudi asıllı Hanna Arendt ile felsefe profesörü Martin Heidegger arasında geçen gerçek aşkın öyküsü. Ancak bu ilişki tüm özgün fikirleri ve yaratımlarına rağmen Hanna Arendtin hocası ve aşığı Heideggerin gölgesinde değerlendirilmesine neden olur ve tüm hayatını etkisi altına alan bir lanete dönüşür.

Keyifli seyirler...

İletiTarih: 01 Ekim 2012 19:27
ubi bene ibi patria
Müdavim

Özel mesaj gönder
« fanatic_anchovy » yazdı:
Nora ile ilgili şöyle bir avantajın olabilir: oyun İzmir DT'ye ait (prömiyeri ile birlikte ilk hafta İzmir'de) ancak 9-13 Ekim haftasında Ankara'da da (Küçük Tiyatro'da) oynayacak. (Tabi Türkiyede olduğunu farzederek yazdım bunları.)

Yok, yok buradayım ve gitmeye çalışacağım. Ben izlediğimde de tiyatronun küçük sahnesinde oynanmıştı. : ) Aşkın Sıradanlığı da güzele benziyor. Keşke bir de bazı şehirlerdeki gibi öğrenci fiyatları daha düşük olsa... Daha çok oyuna gidilirdi.

İletiTarih: 01 Ekim 2012 23:03
ubi bene ibi patria
Müdavim

Özel mesaj gönder
Yarın akşam Nora'nın saat 20.00'daki oyununa bilet aldım. Bana eşlik etmek isteyenler elini çabuk tutsun, biletler tükeniyor... yakaladım

İletiTarih: 11 Ekim 2012 22:43
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

« Müjdat Deniz » yazdı:
Yarın akşam Nora'nın saat 20.00'daki oyununa bilet aldım. Bana eşlik etmek isteyenler elini çabuk tutsun, biletler tükeniyor... yakaladım

Keyifli seyirler Müjdat. Sonrasında oyuna dair eleştirini bizlerle de paylaşmanı isterim.

Programı sürekli takip ediyorum, turnedeki bir oyun olmasına karşılık bilet bulunabilen nadir oyunlardan birisi Nora.(yoğunluktan mıdır an itibariyle mybilet'e giremedim.) Bunun tam olarak sebebi nedir bilemem ama kendimden hareketle o bölgedeki sahneler bana uzak olduğu için daha çok Tunalı civarındakilere gidebiliyorum. Aynı durumda olan fazlaca insan mı var ne Füüü üüü üü

Bu arada yarın filmekimi başlıyor. Heyoo Ama bilet almadım. Son ana bırakmak huyu bende de var. Sümüklü

Bu taraflardaki yoğunluktan dolayı gelecek oyun için biletimi epey önceden aldım.

resim

Alıntı:
Feuerbach uzun süre akıl hastanesinde yattıktan sonra tedavi olmuş, mesleğine tutkun bir oyuncudur. Bu uzun aradan sonra, bir tiyatronun oyuncu seçmelerine gelir. Karşısında bir zamanlar tanıdığı ünlü rejisörü görmeyi beklerken, onun asistanı tarafından karşılanır. İlk başta yaşadığı hayal kırıklığı, bir müddet sonra izleyicisinin tüm dikkatini kendinde toplamaya çalışan oyuncunun sergilediği bir kedi-fare oyununa dönüşür. Böylece Feuerbach’ın kişiliğinin ve yaşamının katmanlarında dolaşmaya başlarız. Beklenen kişi en sonunda geldiğinde ise olaylar Feurbach’ın tahmininden çok farklı gelişir.

İletiTarih: 11 Ekim 2012 23:29
ubi bene ibi patria
Müdavim

Özel mesaj gönder
Teşekkür ederim. Hıhı Oyundan sonra bir şeyler yazmaya çalışırım. Öteki oyunlar için bilet sıkıntısı olur mu bilemiyorum. Muhtemelen olacaktır da... Şimdiden bu ay için birkaç oyun kararlaştırıp gitmeyi istiyorum. Yukarıda açıklamasına yer verdiğiniz, sizin de ilginizi çeken iki oyunu gözüme kestirdim zaten. yakaladım

Filmekimi kapsamında bir hayli güzel filmler geliyor. Ben de gitmek isterim ama göreceğiz bakalım. Pazartesiye okumam gereken kitaplar da var (Zorunlu). okuyorum o halde varım Haneke'nin Aşk filmi Ankara'ya gelmiyor galiba? Baygın

İletiTarih: 12 Ekim 2012 00:02
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

« Müjdat Deniz » yazdı:
Teşekkür ederim. Hıhı Oyundan sonra bir şeyler yazmaya çalışırım. Öteki oyunlar için bilet sıkıntısı olur mu bilemiyorum. Muhtemelen olacaktır da... Şimdiden bu ay için birkaç oyun kararlaştırıp gitmeyi istiyorum. Yukarıda açıklamasına yer verdiğiniz, sizin de ilginizi çeken iki oyunu gözüme kestirdim zaten. yakaladım

Filmekimi kapsamında bir hayli güzel filmler geliyor. Ben de gitmek isterim ama göreceğiz bakalım. Pazartesiye okumam gereken kitaplar da var (Zorunlu). okuyorum o halde varım Haneke'nin Aşk filmi Ankara'ya gelmiyor galiba? Baygın

Mcfly'ın İstanbul filmekimi sona erdi haberinin altında Ankara ve Erzurum pogramlarını paylaşmıştım. Orda senin dediğin Haneke'nin Aşk filmi benim de dikkatimi çekmişti zira Ankara'da yoktu, Erzurum'da vardı. Tam nedeni nedir bilmiyorum ama Ankara seyircisini toptan yakalamak istediklerinden vizyon tarihine bırakmış olabilirler. Füüü üüü üü

Bu arada benim seçtiğim oyun da Trabzon DT oyunu ve turnede kaçırma derim. Bir de şöyle bir güzelliği var:

İletiTarih: 12 Ekim 2012 00:15
ubi bene ibi patria
Müdavim

Özel mesaj gönder
Dün Nora'yı az çok seyretme imkanı bulabildim. Az çok diyorum, çünkü 10 dakika geç kaldım ve mecburen ikinci sahneyi bekledim. (: Dün akşam için başka bir planım yoktu ama ondan önceki işim uzun sürünce "100 metre tiyatro oyununa yetişme" koşusu attım ama nafile... Zaten yetişsem bile vücudumda kalan iki gıdım havayla oyunun bir 10 dakikasını daha anlamazdım. =)

Oyuna gelirsek... Oyun, senaryosuna ve dekorlarına sadık kalınmış. Özellikle dikkatimi çeken sahne ve kıyafetlerdi zaten. Bulgaristan'da izlediğim uyarlamada ise oyun tamamen modernleştirilmişti: Cam fanustan bir sahne yapılmıştı. Ortasında bir masa ve etrafta bir iki tabure vardı. Nora evde benliğiyle yalnız kaldığında, camdan fanusun altına yerleştirilen kompresörler ile hava verilip yerdeki yastık tüylerini havaya uçuşuyor, Nora ise çocuklar gibi koşup dans ediyor ve kendisiyle konuşuyordu. Bu da toplumun ve kocasının Nora'ya biçtiği rolünü gösterir: "Evinin kadını, çocuklarının anası olacaksın!" Oyunda Nora'nın fedakarlıkları ve ataerkil toplum eleştirisi yapılır. Anlatılana göre, oyun yaşanmış bir olaydan değiştirilerek sahneye aktarılmış. Henrik İbsen kuşkusuz modern tiyatronun ve dramanın babası.

Tabii, Bulgaristan'da izlediğim uyarlamayı daha çok sevdim. Sahne daha güçlü ve moderndi. Bu kötü demiyorum tabii... Sırf oyunun bitişindeki alkış tufanını dinlemek için bile gidilebilir. Yüzyılların eskitemeyeceği ve her zaman güncelliğini koruyacak bir oyun.

Gidip izleyin derim... Bay Bay

İletiTarih: 13 Ekim 2012 14:29
ubi bene ibi patria
Müdavim

Özel mesaj gönder
Bu Pazar için cicilerimi giymeye hazırım...

- Bu Pazar Venedik Taciri'nde buluşuyor muyuz? yakaladım 15-20 arası boş bilet vardı akşam üstü, bitmeden kapın bir bilet.
- Bir Delinin Hatıra Defteri ve Profesyonel gösterileri için bilet bulmak ne zor! Her halde ünlü televizyon oyuncuları oyunda yer alıyordur diye... ben olmuşum televizyon
- Kasım ayında güzel oyunlar var, hangisini seçeceğime şaşıyorum. Baygın

İletiTarih: 02 Kasım 2012 23:21
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

Ankaralı sanat severlerin kaçırmaması gereken oyunlar var içlerinde. Herkese keyifli seyirler.Saygılar

Ankara Tiyatro Festivali, 17-26 Kasım

resim

İletiTarih: 11 Kasım 2012 01:17
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

resim

SIRÇA KÜMES

resim

Yazan : TENNESSEE WILLIAMS
Çeviren : CAN YÜCEL
Yöneten : JASON HALE

Oyun Hakkında: Tennesse Williams’ın yarı biyografik oyunu “Sırça Kümes”, Büyük Buhran Dönemi’nde Amerika’da geçer. Oyunda, 1937’de St. Lois’de yaşayan parçalanmış bir ailenin yoksulluğa karşı verdiği hayatta kalma çabası anlatılır. Oyunun hem kişilerinden biri hem de anlatıcısı olan Tom, bizlerle onu yazar olmak için evden kaçmaya götüren süreçteki anılarını paylaşır. Oyunun sonunda Tom, yazar olmuştur ama hala evden ayrılma kararıyla yüzleşememiştir. Kız kardeşinin anısı her an onu takip eder, “İyisi mi sen mumları bir an önce söndür, Laura” derken bile...

İletiTarih: 14 Kasım 2012 15:38
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 5 sayfa) [Bu başlıkta 70 mesaj bulunuyor] Sayfa:: « Önceki 1, 2, 3, 4, 5 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film