Giriş Kayıt
Kasa ısınma problemi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 26 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: 1, 2 Sonraki »
Yazar Mesaj
asab26
Türk Sineması
Yorumbaz

İletiler: 1423

twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
asab26
Türk Sineması
Yorumbaz
 Kasa ısınma problemi

Yaklaşık 1 - 1.5 ay önce topladığım kasa her ne kadar rahat kullanmış olsam'da içime sinmeyen bir kaç durum var. Bu konu'da önerileriniz benim için önemli aksi halde bu sorunu kendim halledemezsem anlayan birilerine göstereceğim ama malum onlar'da tanıdık değil o yüzden bunu pek yapmak istemiyorum. Hıhı

Şimdi ben resimlerle anlatayım ki yardımcı olacak arkadaş olursa bu konuda net bir fikir sahibi olsun. Eğer normal derseniz bende derin bir nefes alacağım.

Kasa'nın özellikleri : amd fx8350 4.ghz işlemci , ekran kartı zotac geforce gtx 650 2.gb 128 bit , gigabyte 970A-D3 anakart , corsair 8 gb ram , Akasa Nero 3 işlemci soğutucu , 1 adet 14 cm , 4 adet 12 cm kasa fanı. 550 w güç kaynağı.

Normal bilgisayar'da takılırken speedfan isimli programın göstermiş olduğu ısı dereceleri.

resim

Oyuna girdiğim zaman ise şöyle bir durum meydana geliyor ve bu en başından itibaren bu şekilde.Ayrıca tüm değerlerin 5'er derece daha yüksek olduğunu'da gördüm.

resim

Bu sıcaklık sorununu kasayı alıp oyun oynadığımdan beri görüyorum.Kasa'nın orjinalin'de ön ve arka panel'de olmak üzere 2 adet 12 cm2lik fan vardı. Bende ek olarak 3 tane daha fan takviyesi yaptım. Yan kapak'ta 14 cm'lik kasa'nın üzerin'de 12 cm'lik 2 tane daha fan taktım.

Kasa'nın ön ve yan kapaklarında'ki fanlar havayı içeri veriyor. Arka ve üst tarafta bulunan fanlar havayı dışarıya verecek şekilde ayarladım.

Kasam bu
resim

Ayrıca Stok fan'ı değiştirdim. Önce bu fanı aldım.

resim

Sonra bu fanı'da değiştirdim bunu aldım ve şu anda bunu kullanıyorum.

resim

Fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar. Saygılar Saygılar Saygılar

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 00:34
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
archraist
Müdavim

İletiler: 3193

Özel mesaj gönder
archraist Müdavim
Bence Değerler gayet normal hiç kafana takma yeni nesil işlemciler çok güçlü olduğu için bu dereceler gayet normal ama ısınma değerlerini ölçmek için 2 veya 3 tane işlemciyi yoran programları açıp 5 saatlik kadar yarım saatde bir ölçüm yapman lazım .. Şu anda laptop kullanıcıların çoğu 70-80 dereceleri görüyor ki sende maximum 50 derece .. Bence daha fazla para harcama fanlara Gülücük

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 01:29
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
eminmetehan

İletiler: 381

Özel mesaj gönder
eminmetehan
Sıcaklıklarda bir anormallik yok gibi. Denediğin oyun pes serisinden biri herhalde son oyunlardaki işlemci yükünü bilmiyorum. Başka neler var? Şöyle işlemcileri fena kasacak birşeyi ultra ayarlarda yaklaşık 1 saat oyna hala 50 derece civarındaysa soğutman fazlasıyla iyi olmuş Saygılar

90-100 dereceye kadar işlemciler stabil çalışır. Ama o sıcaklıklarda uzun süre kullanım işlemcinin ömrünü çok azaltır. Bu yüzden ne kadar soğuk çalışırsa o kadar iyidir ama 70 dereceye kadar yolu vardır. Şahsen benim işlemciler 65 derecenin altına inmiyor. Oda aliminyum soğutucu aldıydım yoksa 80-85 derece dolanıyordu zaten 90 derecenin üstüne çıktımı kapanıyor hahahahaha

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 01:36
asab26
Türk Sineması
Yorumbaz

asab26
Türk Sineması
Yorumbaz
Normal diyorsanız bende başka fan yada extra bişey almamayı düşünüyorum yoksa bu takıntı haline geldi bende en sonunda kasanın yanına açıp koca bir vantilatörü dayıyacağım kasaya Çok Mutlu

Valla crysis 3 , Resident evil 6 bu oyunlarda'da hemen hemen aynıydı pek değişen birşey yoktu. Oyun ayarlarını hiç kurcalamadım yani nasıl açıldıysa öyle oynadım.

Resident evil 6'yı az önce biraz oynadım oyun içindeki sıcaklıklar şu şekilde ilk başta böyleydi

resim

Sonra bu şekilde oldu.

resim

Temp3 neyse artık o 64 - 65 dereceye kadar geldi Hıhı Hıhı

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 01:56
eminmetehan

İletiler: 381

Özel mesaj gönder
eminmetehan
Evet 50 derece çok düşük gelmişti oyun çok yük bindirmiyormuş. Re6 daha iyi kastı 64 derece hala süper sorunun yok bence.

Çok kafana takma ya aşırı ısınırsa pc kapanır ondan sonra endişelenmeye başlayabilirsin Çok Mutlu Çok Mutlu Çok Mutlu

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 04:24
asab26
Türk Sineması
Yorumbaz

asab26
Türk Sineması
Yorumbaz
Ben en iyisi baya bir zorlayayım kasayı bakalım sıcaklıklar nasıl olacak bir görelim. Çok Mutlu

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 05:19
g.c.
Sinefil Grubu

İletiler: 2543

Özel mesaj gönder
g.c. Sinefil Grubu
sıcaklık değerlerin oldukça normal.
ev içi termometre 30u gösterirken bi zahmet senin PC 50 derece göstersin Gülücük

Endişelenmen gereken nokta mavi ekran hatası verip resetlemeye başladığı andır. Oda olmadığına göre sorun yok demektir. İçin rahat olsun.

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 08:14
by_yeti
Emektar

İletiler: 3739

Özel mesaj gönder
by_yeti Emektar
« g.c. » yazdı:
sıcaklık değerlerin oldukça normal.
ev içi termometre 30u gösterirken bi zahmet senin PC 50 derece göstersin Gülücük

Endişelenmen gereken nokta mavi ekran hatası verip resetlemeye başladığı andır. Oda olmadığına göre sorun yok demektir. İçin rahat olsun.

İşte bu! Okeyy Exclamation

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 08:53
scientist
Müdavim

İletiler: 1273

Özel mesaj gönder
scientist Müdavim
« asab26 » yazdı:
Oooohhh Crysis de oynuyorum onu da bunu da. var mı bana yan bakan istikbal göklerde diyorum
Mis gibi pcyi almış, gelmiş burada hava atıyor; dıkşın dıkşın oynuyorum diyor. Anne bizde niye yok! Bana niye almıyorsun! Sümüklü

İletiTarih: 08 Mayıs 2013 10:24
asab26
Türk Sineması
Yorumbaz

asab26
Türk Sineması
Yorumbaz
Eyw. Arkadaşlar sağolun İçim rahat etti ya gerisi önemli değil Saygılar Saygılar Saygılar

İletiTarih: 09 Mayıs 2013 00:40
ZihU
Müdavim

İletiler: 907

Özel mesaj gönder
ZihU Müdavim
Benim laptopun 100e dayandığı zamanları oluyor. Anlıyorum ki temizlik vakti gelmiş. hahahahaha

İletiTarih: 09 Mayıs 2013 10:34
the_eye

İletiler: 9

Özel mesaj gönder
the_eye
Bu kadar fan ve böyle bir işlemci soğutucusu ile 64 dereceyi görmen pek normal gelmedi bana.

İzninle, bir - iki öneride bulunmak istiyorum:

1 - Kasa içinde her zaman istediğimiz hava akışlarının birbirini engellememesi, aynı yönde olması.
Tower tipi soğutucular monte edilirken en sık yapılan hataların başında soğutucu fan yönünün yanlış olması geliyor. Bildiğin üzere, bu tür soğutucuları dört tarafa da üfleyebilecek şekilde monte edebiliyorsun.
Çok özel kasalar dışında CPU fanı'nı yukarı veya aşağı yönlenecek şekilde takmazsın.
Normal olarak CPU fanı ile kasanın arka fanı paralel durur ve AYNI YÖNE (dışarıya, arkaya) üflerler.
CPU fanını ters yönde takmışsan, yani öne üflüyorsa sorun olur.

2 - Aynı şekilde, kasanın yanındaki fan da sorun yaratabilir:
Stok fan kullandığın zaman içe üfleyen yan fan doğrudan CPU fanı ile karşı karşıya kalacağından birbirlerini boğmaktan öte işe yaramazlar.
Tower fan kullanırken, içe üfleyen yan fan ANCAK CPU'YA GÖRE ÖN TARAFTA ise anlamlı olur, üzerine denk geldiği her durumda ısıyı CPU'ya geri itmekte öte işe yaramaz.
Senin kasanın yan tarafında iki fan yeri var, eğer fanı alttakine taktıysan bu sefer de içe üfleyerek Zotac'ın o dev turuncu GPU fanını boğuyorsun demektir.

3 - İki kez CPU fan'ı değiştirdiğini söylüyorsun; termal macunla İZOLASYON yaratmadığından emin olmak için soruyorum:
Her seferinde termal pastayı önce kağıtla sildin, sonra alkole batırılımış pamuklu çubuk ile iyice temizledin, kendi halinde kurumasını bekledin ve fiber bezle tekrar sildin ve bu süreci en az iki kez tekrarladın, değil mi?
Termal macunu bir kırmızı mercimek tanesinden daha az kullandın ve yaydıktan sonra oluşan katmanın altından CPU üzerindeki yazıları okuyabileceğin kadar ince olduğundan emin oldun, değil mi?

Son olarak, anakartının tower fanınla anlaşıp anlaşamadığından emin değilim; BIOS ayarlarından 'CPU fan control mode'unu otomatikten çıkartmanı, 3 ya da 4 pin fan kullanmana göre 'voltage' ya da 'pwm' seçeneklerini kullanmanı öneririm.
Keza fan hızı seçeneklerini de denemelisin. Aslında her şeyden önce bu seçeneği 'disabled' yapıp fanın her daim hızlı çalışmasını sağlamalı, bu durumda ısınma olup olmadığını görmelisin. Eğer bu şekilde ısınma sorunun çözülürse diğer ayarları yaparsın, anakartla gelen CD içinde bu fan hızlarını da düzenleyebileceğin EasyTune diye bir yardımcı program var.

Kolay gelsin.

İletiTarih: 16 Mayıs 2013 11:26
Murat Gültaş

İletiler: 216

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Murat Gültaş
Abi, değerleri inceledim, anormal bir durum yok. Ekran kartında fan varsa, ekran kartının fanını yazılım ayarlarından açabilirsin sonuna kadar, oyundan önce püfür püfür ekran kartını estirir. Azaltır sıcaklığı.

İletiTarih: 16 Mayıs 2013 12:15
Murat Gültaş

İletiler: 216

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Murat Gültaş
« ZihU » yazdı:
Benim laptopun 100e dayandığı zamanları oluyor. Anlıyorum ki temizlik vakti gelmiş. hahahahaha

Abi vaktin varsa haftalık temizlik yap. Bendede İ5 li makina var, bi termal macun çektim. Açıyorum haftada bir ızgarayı felan hava vuruyorum. Estiriyor hep Çok Mutlu

İletiTarih: 16 Mayıs 2013 12:17
asab26
Türk Sineması
Yorumbaz

asab26
Türk Sineması
Yorumbaz
Şimdi burda ve burda olmayıp öneride bulunan diğer arkadaşlarda bu ısının normal olduğunu söylese de benim aklım o 64 derecelik sıcaklıkta kalmadı dersem yalan söylemiş olurum. Hıhı

Bahsetmiş olduğun kasa içinde ki akımı ayarlamak için baya araştırdım.Doğru olan hava akımı tek bir yönde ilerleyen hava akımı. Yani havayı önden alacak arkadan verecek. Şimdi benim kasa da çok fan deliği olduğu için hem bu boşlukları doldurmak , hem kasa içinde ki sıcaklığı en aza indirmek hemde görüntü olarak ta güzel görünmesini sağlamak. Yan ve üst boşluklara bu fanları taktığımdan dolayı acaba içindeki hava akımını mı bozdum diye düşünmüyor değilim.
Sorularına senin verdiğin numaralar ile cevap vereyim.

1-) Benim cpu fanı ekran ekran kartının arka kısmına bakacak şekilde takılı yani fan kasanın altına bakıyor.
2-) Kasanın yan kapağında ve alt kısmında bulunan fan yerine içeri üfleyen 14 cm fan takılı. Bana kalsa üst kısmında ki boşluğa bir fan daha takardım ama işlemci üzerinde ki fan büyük olduğu için o boşluğa fan takma durumum malesef yok. Buda sizin dediğiniz hava akımı sorununu çıkartabilir.
3-) Şimdi bu termal macun olayını şöyle anlatayım öncelikle amd işlemcisinin soğutucusu olan stok fanı çıkartıp yerine akasa model bir fan aldığımda yanında verilen termal macununun hepsini fanın alt kısmına sürüp sonra onu güzelce bir dağıtıp ardından hafif bir inceltme işlemi ile bu macun olayını hallediyorum. Sizin bahsettiğiniz gibi çok detaylı bir işlem yaptığımı sanmıyorum. En fazla çok olan macunu en aza indiriyorum. Ondan sonra montajı yapıyorum.
4-) Net olarak söylemek gerekirse bios'la ilgili pek bir bilgim olmadığından bahsetmiş olduğunuz işlemi yapabileceğimden şüpheliyim.

İletiTarih: 16 Mayıs 2013 12:50
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 26 mesaj bulunuyor] Sayfa:: 1, 2 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024