Giriş Kayıt

Mükemmel Günler (2023)


Perfect Days

123 dk
7.4
 • 148/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
7.4/10 puan 133 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Tür:
Rating:
7.9
Vizyon Tarihi:
21 Aralık 2023
Dil:
Japonca, İngilizce
184 kişi izledi 113 kişi izleyecek 12 kişinin favorisi 188 takip
Özet
Birçok filminde şehirlerden esinlenen usta sinemacı Wim Wenders, bu kez de "Tokyo Tuvaleti" adında gerçek bir kentsel yenileme projesinden esinlenerek hem gayet şiirsel hem de dokunaklı bir filme imza atıyor. Babel ve Shall We Dance? / Aşka Davet filmlerinden de tanıdığımız Japon süperstar Kôji Yakusho, filmin başkarakteri Hirayama'yı canlandırıyor. Her biri teknolojik sanat yapıtı gibi olan umumi tuvaletleri temizlemekle görevli Hirayama, işini son derece titizlikle, kendini vererek ve gururla yapar; sıkılmadan yinelediği eylemlerini bir sanata, çevresiyle uyumlu bir geleneğe dönüştürmeyi bilir. Beklenmedik karşılaşmalar, bizi Hirayama'nın geçmişine götürür. Müzik kasetleri, ağaçlardan süzülen günışığı, kitaplar gibi günlük hayatın ufak mucizeleriyle varoluşumuzun güzelliklerini keşfe çıkan, sakin bir mutluluk arayışının izini süren Mükemmel Günler, adını Lou Reed'in eşsiz klasiği "Perfect Day"den alıyor. Mükemmel Günler, Japonya’nın Oscar adayı oldu. - Gönderen: Quaresmania
Yorumlar
5 ay önce
avatar
Mü-kem-mel!!! Sarıp sarmalamak istiyorum bu filmi... Ne ararsan var içinde: Harika müzikler, tertemiz senaryo, içten oyunculuk (Koji Yakusho son yılların en iyi aktör performanslarından birini sergiliyor) ve usta bir yönetim. Kesinlikle yılın en iyilerinden [9.5 olarak güncelliyorum puanımı; Takashi karakteri gibi söyleyeyim: 10 üzerinden 9,5 Gülücük ] Çok kişisel bir noktadan yakaladı beni. Jim Jarmusch'un (çok sevdiğim) Paterson filminde monoton hayat düzeni bir kâbus olarak ele alınmıştı. Sıradanlığa sıkışarak boğulup durmuştuk film boyunca ama Wim Wenders'in Perfect Days'i aksi yönde işliyor. Hayatın tekdüzeliğini bir lütuf gibi ele alıyor. Mutluluğun bireyin elinde olduğu, iyi insan olmakla yakalandığı mesajını taşıyor. Âşık olduğum yazarlardan Annie Ernaux, Yalın Tutku romanında: "Çocukken benim için lüks, kürk mantolar, uzun elbiseler ve deniz kıyısındaki villalardı. Daha sonra, bunun entelektüel bir yaşam sürmek olduğuna inandım." diyerek samimi bir itirafta bulunmuştu ya hani; bu film de onu destekliyor. Evet, gerçekten de öyle değil mi dostlar; mutlululuğun sırrı entelektüel bir yaşam sürmekte, hayatı sevmekte ve iyi ve ince düşünceli bir insan olmakta; yani Perfect Days'in Bay Hirayama'sı olmakta yatmıyor mu...
4 ay önce
avatar
Kâinata anca aksesuar olmayı kabul edip bundan keyif alacak kadar büyüdüğünde basitlikten mükemmeli bulmanın, kendi ince sınırlarını çizmenin, hayatı doğaya hürmet edip çiçekten makas alırcasına yaşamanın öyküsünü anlatıyorsun ve ışık daha da belirginleşiyor.

Gecem aydınlandı, sabaha karşı sokak lambasına kapanmadan hemen önce el sallamak gibi bi’ film.
6 ay önce
avatar
Aslında normal olanı izliyoruz, normalliğin özgünlük hatta delilik olduğu bu zamanda...

İçinde disiplin, sanat, kültür ve felsefe barındıran özgün bir adamın günlerine odaklanıyoruz. Görevi tuvalet temizliği. Filmin hemen hemen ilk yarısı tuvalet temizliği ile geçiyor. Tokyo'nun modern tuvaletlerinde, o tuvalet senin bu tuvalet benim dolaşıyoruz. Hani "bakkala gittim ekmek aldım geldim adam hala tuvalet temizliyor" desem yeridir. Parktaki tuvalet ne iyiydi ya. Adamlar camdan tuvalet yapmış. İçine giriyorsun bi düğme var basıyorsun. Camlar buğulanıyor. İçeri görünmüyor.

Adamımız o arada kendi özel dünyasını monoton hale getirmiş ve bundan da büyük keyif almakta iken Eskiye bağlı, değişimi, dünyanın değişmesini zerre kadar umursamadan, kendisiyle iletişim kurmaya çalışan etrafındaki ya da aileden insanlarla da istifini hiç bozmadan takılıyor.

Japonya'nın Oscar adayı imiş bu film. İlgi çekici bir çok şey bulduğum ama sıkıldığım da bir film oldu benim için. Yalnız müzikler şahaneydi.

Sanat gurmeleri için iyi bir seçenek. Anlattığım şeyler dışında bir numarası yok. Adamın yaşam felsefesini merak edenler izleyebilir.
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film