Giriş Kayıt

Canavar (2023)


Kaibutsu

127 dk
7.5
 • 150/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
7.5/10 puan 77 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Senaryo:
Ülke:
Rating:
7.9
Vizyon Tarihi:
02 Haziran 2023
Dil:
Japonca, İngilizce
Nam-ı Diğer:
Monster
109 kişi izledi 68 kişi izleyecek 2 kişinin favorisi 37 takip
Özet
Kim doğru söylüyor: okulda sorun çıkaran çocuk mu, durumu ele alan öğretmen mi, yoksa olaya müdahil olan anne mi? Sıradışı aileleri filmlerine konu eden Japon usta Kore-eda, bu kez bir kasaba okulunda çıkan olayları, kendi deyimiyle "devasa bir uçurum yaratarak toplumu bölen küçük kıvılcımları" anlatıyor. Oğlu Minato'nun davranışlarından şüphelenen annesi, bu değişimden çocuğun öğretmeninin sorumlu olduğunu öğrenir ve hemen okul yönetiminden hesap sorar. Anne, çocuk ve öğretmenin gözünden hikâyeyi ayrı ayrı izlediğimiz filmin Cannes'da ödül kazanan senaryosunu Yuji Sakamoto yazdı; filmin müzikleri ise Mart 2023'te hayatını kaybeden efsanevi müzisyen Ryuichi Sakamoto imzasını taşıyor. Kore-eda, filmdeki uçurum "dünya çapında insanlar, ülkeler ve etnik gruplar arasındaki ayrımı yansıtıyor" diyor. - Gönderen: Quaresmania
Yorumlar
6 ay önce
avatar
Kore-eda’nın en karanlık ve en sürprizli eserlerinden birini, belki de en iyi filmini izledik.

Anne rolündeki Ando Sakura’nın performansı dikkat çekici olsa da 2km ötedeki yangını balkondan izleyip "söndürün..." diye bağırması başta abartılı ve itici geldi, ancak sonra filmin en etkileyici yönlerinden biri olan karakterlerin gerçekçiliği açısından bunun da bilinçli bir seçim olduğunu anladım ve takdir ettim.
Saori, Minato ve Bay Hiro, tüm kusurlarıyla birlikte yaşayan, inandırıcı karakterler.

Üç farklı bakış açısından, yanıltıcı ipuçlarıyla şaşırtıldık ve sonunda gerçek konu ortaya çıktı.
Çocukların toplum tarafından nasıl şekillendirildiği ve normlara uymayanların karşılaştığı baskılar üzerine kadife öfkeli bir mesaj veriyor.

Oyunculuk, senaryo, müzik (belki de hayatını kaybeden Sakamoto'nun son işi : / ) ve atmosfer açısından da övgüye değerdi.
Özellikle Kore-eda’nın çocuk oyuncularla çalışma becerisi her ne kadar Aliocha Reinert, Samuel Theis ve Petite nature kadar olmasa da yine de unutulmazdı : ))

Kore-eda sinematik fırçasını ustalıkla kullanarak, karakterlerin portrelerini o kadar acı verici bir şekilde gerçek çiziyor ki, adeta ekrana kanları damlıyor. Oğlu Minato'nun açıklanamayan yaralarının gölgeleriyle savaşan bekar bir anne Saori, anne koruyuculuğunun bir avatarına dönüşüyor; çaresizliği her sıkılı yumruğunda ve gözyaşı dolu gözlerinde hissediliyor. Çocukluk masumiyeti görünmeyen dehşetlerle parçalanan Minato, ihmal ve istismarın tüyler ürpertici sonuçlarını somutlaştırıyor, her fısıltısı teselli için dokunaklı bir yalvarış. Yine de, karanlığın ortasında, Kore-eda, Minato'nun öğretmeni Bay Hiro'nun esrarengiz dış görünüşünü karmaşık bir suçluluk ve kefaret dokusunu maskeleyerek bir ışık şeridiyle parlatıyor.

Filmin unutulmazlığı yalnızca ham duygusal dokusundan değil, aynı zamanda anlatı zamanını ustaca manipüle etmesinden de kaynaklanıyor. Kore-eda, parçalı geri dönüşler; anlatım ve değişen perspektifler aracılığıyla, Minato'nun acısının bulmacasını titizlikle yeniden inşa ediyor; her bir ifşa, normalliğin kaplamasını parçalıyor ve altındaki iltihaplı yaraları açığa çıkarıyor. Bu doğrusal olmayan yaklaşım, izleyicileri gerçeği aktif bir şekilde bir araya getirmeye zorluyor, duygusal yatırımlarını talep ediyor ve derin bir ortak savunmasızlık duygusunu teşvik ediyor.

**Kaibutsu** kalbi zayıf olan bireyler için bir film değil. Aile dinamikleri, toplumsal eksiklikler ve çocukluk travmalarının geride bıraktığı benzer yaralar hakkında rahatsız edici gerçeklerle yüzleşiyor. Ancak Kore-eda bu duygusal potanın içinde güçlü bir insanlık iksiri damıtmayı başarıyor kanımca. Bize canavarların nadiren sivri dişler taktığını hatırlatıyor; genellikle güvenilir koruyucular, toplumsal ilgisizlik ve hatta kendi içimizdeki şeytanlar kılığında gizleniyorlar. Yine de, sessiz bir umut nakaratı fısıldıyor; sevginin, şefkatin ve hatta bocalayan adalet arayışının gücünün uçurumdan dönüş yolunu aydınlatabileceğini öne sürüyor.

Sonuç olarak, **Kaibutsu** sadece bir film değil; unutulmaz bir deneyim.
Toplumsal kayıtsızlığın yakıcı bir iddianamesi, anne sevgisine şefkatli bir övgü ve hem canavarca eylemler hem de dönüştürücü esneklik için insan kapasitesi üzerine akılda kalıcı bir meditasyon. Filmin yankıları zihnimizin sessiz köşelerinde çınlayarak, bizi içimizdeki ve dünyamızdaki canavarlarla empati, cesaret ve belki de daha parlak bir yarın için bir umut kıvılcımıyla yüzleşmeye çağırıyor.
6 ay önce
avatar
Senaryosu katman katman açılıyor, seyirciyi sıkmadan ve merak duygusuyla izletiyor. Altın Palmiye En İyi Senaryo ödülünü haketmiş bence. Evrensel bir yere çıkıyor, çekimler de güzel. Bence bu yılın en iyilerinden.
6 ay önce
avatar
Kore-eda Hirokazu sinemasının temel izleklerini barındırmakla birlikte, katmanlı bir dokusu var. Postmodern biçeme yaslanan Kore-eda farklı zaviyelerden anlattığı hikayeyi başarılı bir kurgu ile birlikte merak duygusunu da diri tutarak aktarmayı başarıyor. Dare mo shiranai, Kiseki, Umi Yori Mo Mada Fukaku ve Soshite chichi ni naru'da olduğu gibi merkezinde çocukların konumlandığı bir dünyayı hem onların hem de yetişkinlerin duygu ve davranış biçimlerini afaki bir tavırla beyaz perdeyle buluşturuyor. Kendi adıma Maboroshi no hikari'den günümüze tüm filmlerini keyifle izlediğim Kore-eda'nın yaşayan en önemli yönetmenlerden birisi olduğunu düşünüyorum. İzleyecek arkadaşlara keyifli seyirler dilerim.
Kaibutsu Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
NETRip
23.976
268
YTS.MX
4 ay önce
1
NETRip
24
248
AreYouScared
5 ay önce
1
NETRip
23.976
786
RHRN
6 ay önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film