Giriş Kayıt

Priscilla (2023)


113 dk
5.4
 • 108/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
5.4/10 puan 29 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Ülke:
Rating:
6.9
Vizyon Tarihi:
03 Kasım 2023
Dil:
İngilizce
Müzik:
39 kişi izledi 21 kişi izleyecek 2 kişinin favorisi 68 takip
Özet
Marie Antoinette'te masalsı dünyalarda geçen karakter merkezli gerçek hayat hikâyelerini başarıyla sinemaya aktardığını gösteren Sofia Coppola yine gözler önünde olan ikonik bir karakteri ele alıyor. Film, daha yeni yetme yaşlardaki Priscilla Beaulieu'nun bir partide rock'n'roll dünyasının dev yıldızı Elvis Presley'yle tanışmasıyla başlıyor. Elvis kısa zamanda Priscilla'ya heyecan aşılayan bir âşık, yalnızlığını paylaşacağı bir yoldaş, hassas bir dost oluyor. Çizdiği son derece duygu yüklü, olağanüstü ayrıntılı bu aşk ve şöhret portresinde Sofia Coppola, dünyayı sallamış bir efsaneyi eşinin bakış açısıyla gözlemlerken bir yandan çalkantılı bir evliliğin karanlıkta kalan noktalarını aydınlığa kavuşturuyor. Eylülde Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan için yarışan Priscilla, Priscilla Presley'nin 1985 tarihli Elvis ve Ben adlı anı kitabından esinleniyor. Presley aynı zamanda filmin idari yapımcılarından. Filmin senaryosunu yazan, yapımcılığını ve yönetmenliğini de üstlenen Coppola "Böyle abartılı, yüksek bir ortamda genç kadınlığını geçirdi Priscilla, biraz Marie Antoinette gibi" diyor. - Gönderen: Quaresmania
Yorumlar
4 ay önce
avatar
Hikaye Elvis ve Priscilla Presley'in ilk tanışmaları, birliktelikler, evlilik ve sonrası işlenmiş.
Önceleri Elvis' hiç benzetemediğim ama film ilerledikçe alıştığım bir Elvis vardı. Uzunca bir süre birliktelikleri üzerinden ilerleyen fakat son çeyrekte evlilik, çocuğu ve aniden
Sürprizbozan: Göster
süreci olunca aceleye getirilmiş sonla karşılaştık.
Özellikle masum, duru güzelliği ve oyunculuğuyla dikkat çeken Cailee Spaeny başarılıydı..
Bence Elvis ve Priscilla Presley'i merak edenler için izlenir....
2 hafta önce
avatar
Priscilla , Sofia Coppola tarafından yazılan, yönetilen ve yapımcılığını üstlenen, Priscilla Presley (yürütücü yapımcı olarak görev yapan) ve Sandra Harmon'un 1985 tarihli anı kitabı "Elvis and Me"ye dayanan bir biyografi filmidir.

Yani neymiş, bir kitaba dayanan ve aynı zamanda filme konu olan kişinin kontrolü altında çekilen bir yapımmış değil mi? Buradan gerçeklere dayanmadığını söyleyebilir miyiz? Hayır elbette. Ama burada ne izlediğini bilmeden yorum yapan kişilere rastlıyoruz maalesef. Bu yazılanları görünce yemin ediyorum 1 haftadır yorum yapmaktan soğudum.

@renklizenci :

1. Bilip bilmeden sübyancı kelimesini çok kolay yapıştırıyorsunuz ama o zamanların dünyasında 50'li 60'lı yıllarda Türkiye'de 15 yaşında kızlar evleniyordu. Osmanlı toplumunda evlenme yaşının ortalama 11-13 arasında olduğu söylenebilir deniyor.
Alıntı:
Türkiye'de evlenme yaşı, 1938 yılına kadar kadar kızlarda 17, erkeklerde 18 olarak belirlenmiştir. 1938 yılında yapılan değişiklikle bu yaş, kızlarda 15'e erkeklerde 17'ye düşürülmüştür. 2002'de uluslararası ortalamaya uyum sağlamak adına hem erkeklerde hem de kızlarda 18 yaş olarak belirlenmiştir.


Priscilla, otobiyografisinde evlendiğinde bakire olduğunu ve Elvis ile düğün gecelerine kadar seks yapmadıklarını söyledi. 1945 doğumlu Priscilla Elvis ile tanıştıklarında 14 yaşındaymış, ailesi onun Graceland'e taşınmasına 1963 onay veriyor ve 1 Mayıs 1967'de 22 yaşında evleniyorlar.

2. "Afrikalı zenci çalıştırmaktan gocunmayan züppeliği" .. Elvis hakkında en ufak bir bilgin dahi olmadığını görüyoruz. Elvis zencileri çok seven ve onların içinde yaşayan, hatta müziğini onlara dayandıran bir sanatçıydı. O zamanlarda ve geçmişte her ailede zenci kadınlar çalışıyordu. Ayrıca filmde kadına karşı son derece nazik ve sevecen yaklaştığını bile fark edemeyecek kadar dikkatsiz film izlemişsin.

3. "Bir ergenin saplantılarından zenginliğin alışılagelmiş hezeyanlarından ibâret" o kadar yanlış izlemişsin ki, o kadar bilmiyorsun ki ne izlediğini, yani haklısın senin için zamanın zayi olmuş.

@pus

cinmema72 sana güzel bir yanıt vermiş, bu elvis2i tanıtma filmi değil, pes diyorum yani pes, filmin adı Priscilla.... "neden çekildiğini anlamadığım tam bir vakit kaybıydı" yazmışsın ya, yani beni gerçekten dumura uğratacak bir yorum.. Tarif edilemeyecek kadar kötü bir yorum..
Sen Elvis'i tanımak istiyorsan onlarca film var, belgeseli var, 2022 Elvis filmi yorumuma da bir bakmanı isterim, best of müzik listesi koydum içine, faydası olur.

@kumcular

sübyancılığın cevabı yukarıda, yazdığın diğer şeylerse olan bitenin açık şekilde izleyiciye verilmesi. İzlediğin film dünyanın en önemli yıldızlarından birinin kız arkadaşı ve eşi olacak kişinin hayat kesitleri, ne bekliyordun ki? Birlikte namaz kılıp rükuda sabır tesbihi çekmelerini mi? Ayrıca Elvis'ten intikam alma filmi niye olsun?..

Harika bir biyografi filmi ancak Türkiye'de bizim bazı izleyicilerimiz tarafından böyle yanlış yorumlanabilirdi, hayret diyorum, pes diyorum, biyografi filmlerine yorum yapmadan önce gidin biraz ön bilgi edinin diyorum, ne diyeyim.. Elvis'e sempatisi olan, evlendiği kadın Priscilla'yı tanımak isteyen herkese tavsiye ederim, renkli bir sinematografisi olan harika bir yapım.

Bir bilgi, Priscilla ve Elvis'in torunu Riley Keough da bir film yıldızıdır, filmlerini hepiniz izliyorsunuz ama bu bilgiyi bilmiyor olabilirsiniz.

Sürprizbozan: Göster
4 ay önce
avatar
Elvis’in sübyancı yanını da izlemiş olduk. Aralara serpiştirilip kısaca geçen, küçük yaştaki kızın iç çamaşırlı fotoğraf çekimleri, uyuşturucu haplar, kumarhane eğlenceleri, şiddete meyilli öfke patlamaları dikkat çekiciydi. Olay kurgusundaki kopukluklar ile derdi bir hikâye anlatmaktan çok, yapımcısı olduğu film ile Priscilla’nın Elvis’ten intikamı gibiydi. Keyif almadık, canımız sıkıldı.
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024