Giriş Kayıt

Fetih 1453 (2012)


162 dk
6.9
 • 138/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
6.9/10 puan 1622 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Ülke:
Rating:
6.5
Vizyon Tarihi:
16 Şubat 2012 (Türkiye)
Dağıtımcı:
Tiglon
Dil:
Türkçe
Web Sitesi:
Bütçe:
$17,000,000 / Hasılat: $30,950,466
Çekim Yeri:
Istanbul, Türkiye
Kelimeler:
Nam-ı Diğer:
Conquest 1453
2593 kişi izledi 126 kişi izleyecek 89 kişinin favorisi 88 takip
Özet
Sultan Mehmet, Babası 2. Murat’ın ölüm haberini Saruhan Sancağı’ndayken aldı. Bu durum O’nu hem büyük bir keder içerisinde bırakmış, hem de tahtına tekrar oturmasının yolunu açmış olacaktı.

Sultan Mehmet ilk tahtta çıktığında henüz 12 yaşındaydı. Uçbeyleri ile vezirleri arasındaki siyasi husumetten bunalan 2. Murat, çok sevdiği oğlu Alaaddin’in ölmesinin kendisinde yarattığı derin üzüntü sebebiyle tahttan feragat ederek Mehmet’i devletin başına geçirdi. Yeniçeri ve devlet üzerinde çok etkili biri olan Başvezir Halil Paşa, bu durumdan hiç memnun değildi. Özellikle, Sultan Mehmet’in İstanbul’un mutlak suretle alınması gerektiğini söylemesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Mehmet’in toyluğunu fırsat bilen Haçlıların Osmanlı topraklarını işgale başlaması ihtimali üzerine Sultan Murat’ın tahta dönmesini sağladı. Mehmet de tahttan uzaklaştırılarak Saruhan Sancağına gönderildi.

Şimdi yeniden ve daha güçlü bir şekilde tahtına dönmüştü. Yine öncelikli hedefi İstanbul’un fethedilmesiydi. O peygamber Efendimiz’in (s.a.v) sözünden ilham alıyordu; “Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, O’nun askeri ne güzel askerdir!”

Bu hedefe onu götürecek her şeyi bir bir hesaplamıştı. Öncelikle gerekli hazırlıkları yapana kadar, tüm komşu ülkelerle barış içerisinde yaşamalıydı. Papalık dahil, Macarlara, Sırplara, Lehlere, Ceneviz ve Venediklilere elçiler göndererek barış içerisinde yaşama isteği içerisinde bulunduğunu bildirdi. Gelibolu tersanesini restore ettirerek, senede 100 kadırga yapılabilir hale getirdi.

Bu sırada Doğu Roma İmparatoru Konstantin, genç yaşından dolayı toy ve basiretsiz olduğunu düşündüğü Sultan Mehmet’e karşı, elinde tutsak olan Şehzade Orhan’ı kullanmaya çalışarak, ağır tahsisatlar talebinde bulunmaktaydı. Bütün amacı, Sultan Mehmet’in tavizler vererek iyice itibarsızlaşmasını sağlamaktı. Üstelik Sultan Mehmet bu tavizleri de veriyor, Konstantin’in bütün isteklerini kabul ediyordu. Ancak bu durum bile, sadece Sultan Mehmet’in stratejisinden ibaretti.

Karamanoğulları’nın bir isyan çıkarmaya başladığının haberi alınır alınmaz, Osmanlı Ordusu, Akşehir’e doğru yola koyuldu. Karamanoğlu İbrahim hiç beklemediği kadar kalabalık bir ordu gördü karşısında. Barış talebinde bulunmak zorunda kaldı. Ordusunun yara almaması için Sultan Mehmet barış talebini kabul etti. Sefer dönüşünde, savaşmadıkları halde bahşiş isteyen bir kısım yeniçeri Sultan’ın otağının önünü kesince; Sultan Mehmet hem cülusları dağıttı, hem de firar eden askerleri bahane ederek, Başvezir Halil Paşa’nın adamı olan Yeniçeri Ağası Kurtçu Doğan’ı dayak cezasına çarptırarak sürgüne yolladı. Bu hadiseyle ordusunun üzerindeki hakimiyetini tamamen sağlamış oldu.

Edirne’ye döndükten sonra İmparator Konstantin’e bir elçi göndererek, Orhan için ödediği tahsisatı artık yollamayacağını bildirdi. Ardından, Anadolu Hisarının karşısında Boğazkesen (Rumeli) Hisarının yapımına başladı. Bu fiili olarak Doğu Roma İmparatorluğuna savaş açmak demekti.

Bu durum Avrupa devletlerince de fark edilmişti. Ancak Fransız ve İngilizlerin birbiriyle savaşıyor olması, Alman Kralının da taht kavgalarıyla uğraşması gibi gerekçeler yüzünden Doğu Roma İmparatorluğu’na yardım etmek neredeyse imkansızdı. Papanın bir takım girişimleri de sonuçsuz kalmıştı.

Tarih 2 Nisan 1453’ü gösterdiğinde, surlarının üzerindeki Rum askerleri, karşılarında, Sultan Mehmet ve binlerce Türk askerini buldular… | Gönderen: cihat525
Yorumlar
12 yıl önce
avatar
Selam arkadaşlar öncelikle , filmi eleştiren kişileri eleştirenleri anlamıyorum bu filmin geliri ne devlete kaldı ne millete iki uc yapımcıyı zengin etti ve dolayısı ile bizim cebimizden cıkan parayla zengin oluyorlarsa istediğimiz yorumu yapma hakkına sahibiz kimse vatan millet sakarya demesin ....şimdi gelelim filme , o kadar cok basit diyalog vardıki filmin agırlıgına hiç yakışmadıyer yer kurtlar vadisi tarzında konusmalar , filmin konusunun havada kalması , tarihle örtüşmeyen noktalar , fatihin cok caresiz gösterilmesi , karsı tarafın alışıldık şarap için hahaha nidaysıyla konusması, ulubatlı hasanın aşk sahneleri , balık pişirirken yanında defne yapragı ve zencefil götürmesi gibi ne alaka dediğimiz bir cok noktası varı bunlar hatadır sahsen bence bu film çekilmeseydi daha iyci cunki ne beklentiyi karsılıyor nede tarihimizi tam olarak anlatabiliyor... ben ulubatlı hasan ve onun gibi bir tarihsel kişiliğin ilahi kelimetullah askıyla yanıp bir yandanda öyle kadınlarla yatan kalkan kişiler oldugunu zannetmiyorum ! neyse velhasılı kelam 17 milyon dolar iki top bir sur sahnesi içinse yazık olmuş !!!!
12 yıl önce
avatar
Sürprizbozan: Göster

ben şahsen tarihimizi hiç iyi anlatamayan bir devri kapatip bir devri açan, efendimizin müjdesine nail olan komutan ve ordunun böyle bir filmle incitildiğini düşünüyorum. ya tam yap yada hiç yapma hele sancağimizi tekmeleten senarist ve yapimcilari tekrar tekrar kiniyorum.

NOT: bende konusuna olan saygımdan 5 veriyorum.. yazık diyorum başka bir şey demiyorum..
12 yıl önce
avatar
Üzülerek bir Uyarı iletisi girmem gerekiyor arkadaşlar!

Uslüplarımız gittikçe sertleşiyor ve hakaret boyutuna varmakta. Filmi izleyip beğenmeyen, yönetmenini beğenmeyen arkadaşlarımız olacağı gibi izlediği en iyi türk filmi olduğunu söyleyebilecek arkadaşlarımızda elbette olabilir, birbirimizin görüşlerine saygı duymaz isek nerde kaldı bizim anlayışımız?

LÜTFEN!

Sonraki iletilerinizde uslüp olarak düzgün kelimeler seçiniz.
Birbirimiz kırmadan da söylemek istediklerimiz elbet söyleyebiliriz...

Sürprizbozan: Göster
Fetih 1453 Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
2
25
314
MULTiPLY
11 yıl önce
1
25
779
GENEL
12 yıl önce
1
25
1,179
BDDisc / BTRG / ENCOUNTERS / HDM / LTRG / OpeD / TURG
12 yıl önce
1
25
1,031
BTRG / CeLL / HDM / LTRG / MeRCuRY / OpeD / TORA / TurG
12 yıl önce
1
25
341
OpeD
12 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
2
25
216
MULTiPLY
11 yıl önce
1
25
525
BDDisc / BTRG / ENCOUNTERS / HDM / LTRG / OpeD / TURG
12 yıl önce
1
25
972
BTRG / CeLL / HDM / LTRG / MeRCuRY / OpeD / TORA / TurG
12 yıl önce

Fragman Altyazıları

1
25
1,223
youtube
12 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024