Giriş Kayıt

Dönüş (2006)


Volver

121 dk
1 Oscar adaylığı. 60 farklı ödül ve 74 adaylık.
7.3
 • 146/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
7.3/10 puan 246 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Senaryo:
Ülke:
Rating:
7.6
92
84
Vizyon Tarihi:
03 Kasım 2006 (Türkiye)
Dil:
İspanyolca
Çekim Yeri:
Ciudad Real, Castilla-La Mancha, İspanya
Nam-ı Diğer:
To Return
492 kişi izledi 174 kişi izleyecek 32 kişinin favorisi 13 takip
Özet
Madrid. Günümüz. Raimunda sıkı çalışan genç ve güzel bir annedir. Kocası işsizdir, ergenlik çağında bir kızı vardır. Ailenin mali durumunun sıkıntılı olması nedeniyle birkaç işte birden çalışır. Doğuştan mücadeleci ruha sahip çok güçlü bir kadındır ama duygusal açıdan bir o kadar da kırılgan yapıdadır. Çocukluğundan beri kendine sakladığı bir sırrı vardır. Raimunda’nın ablası Sole ise utangaç, tedirgin ve cesaretsiz bir kişiliğe sahiptir. Kayıtdışı işlettiği kuaför salonundan geçimini sağlamaktadır. Kocası bir süre önce müşterilerinden birisiyle onu aldatarak evi terk etmiştir. O günden beri tek başına yaşamaktadır.Paula onların halasıdır. Tüm aile üyelerinin doğduğu yer olan La Mancha adlı kasabada yaşamaktadır. Doğu rüzgarlarının etkisi altındaki bu kasabada direkt olarak rüzgarlardan kaynaklanan çeşitli akıl hastalıkları hüküm sürmektedir. Rüzgarlar aynı zamanda her yaz meydana gelen çok sayıda yangının da sebebidir. Sole ile Raimunda’nın anne-babası da bu yangınlardan birisinde ölmüştür.
İlkbaharda bir Pazar günü kızkardeşi Raimunda’yı arayan Sole, kasabadaki Paula halanın öldüğünü haber verir. Raimunda halasını taparcasına sevdiği halde cenazeye gidemeyecek durumdadır. Çünkü ablasından telefon almadan hemen önce işten geldiğinde kocasını mutfakta göğsünden bıçaklanmış halde ölü bulmuştur. Raimunda’nın kızı onu kendisinin öldürdüğünü itiraf eder, aşırı alkollü haldeyken cinsel isteklerde bulununca adamı öldürmüştür.

Raimunda için kızını kurtarmak herşeyden önemlidir. Bunu nasıl başaracağını bilemese de halasının La Mancha’daki cenazesinde ablası Sole’e eşlik edemeyeceği ortadadır.Sole istemeden de olsa kasabaya tek başına gider. Cenaze sırasında ona eşlik eden kasabalı kadınlar arasında bir dedikodu yayılmıştır. Buna göre, yıllar önceki yangında ölen annesi, hasta olan Paula halanın son günlerinde bakımını yapmak için öbür dünyadan çıkıp gelmiştir. Komşu kadınlar Sole’in annesinin ‘hayaletinden’ son derece doğal birşeymiş gibi söz etmektedirler.
Madrid’e döndüğünde arabasını park ettikten sonra bagajından birtakım sesler geldiğini duyar. Annesi olduğunu söyleyen esrarengiz bir ses, bagaj kapağını açıp kendisini oradan çıkartmasını istemektedir. Sole önce dehşete kapılır. Ancak bagaj kapağındaki tıkırtılar sürmektedir. Sonunda kapağı açınca annesinin hayaletinin orada, valizlerin arasında olduğunu görür. Önce ona bakmaya bile cesaret edemez. Sonunda korkusunu yenip bakmayı başarınca hayaletin dış görünümünün annesinin hayattaki görünümü gibi olduğunu fark eder. Sadece saçları daha beyaz, dağınık ve düzensiz; cildi daha solgundur.

Annesinin hayaletini evine götüren Sole, ne kadar süre kalacağını sorar. Hayaletten gelen cevap, “Tanrı ne kadar isterse o kadar…” şeklindedir. Cevaptaki zaman aralığının genişliği karşısında Sole’in önünde annesinin hayaletiyle beraber yaşamak ve kuaför salonunda çalışmasına izin vermekten başka seçenek kalmamıştır. Müşterilerine onu sokakta karşılaştığı Rus dilenci olarak tanıtır. Zaten annesi hiç konuşmadan sadece işini yapmakta, müşterilere gülümseyerek saçlarını yıkamaktadır. Sole içinde bulunduğu durumu kızkardeşine anlatmaya cesaret edemez. Öte yandan Raimunda da yalana başvurarak kocası Paco’nun kendisini terk ettiğini, bir daha geri dönmemek üzere evden ayrıldığını söylemiştir. Aslında tek isteği kocasının cesedinden bir an önce kurtulmaktır. Ancak gayet iyi ücret aldığı yeni bir işe girdiği için doğru zamanı bir türlü bulamaz. Üstelik yeni işi sayesinde kocasının cesedini ortadan kaldırma konusunda muhtemel bir çözüme kavuşmak üzeredir.

Raimunda ile Sole’nin durumu giderek rutin hal almıştır. İçinde bulundukları zor durumu aşmak için gösterdikleri çabalar kimi zaman gergin, kimi zaman melodramatik, eğlenceli ve duygusal sonuçlara yol açar. İkisi de çözüm yolunu bitmek tükenmek bilmeyen yalanlara başvurmakta bulur.
Fragmanlar Görseller
 • Volver
 • Volver
 • Volver
Yorumlar
4 yıl önce
avatar
Tek kelime ile mükemmel bir Almadovar fimi.Kadınların dünyasını gerçekçi biçimde yansıtan hoş bir film. Tüm çıplak doğallığıyla aile içindeki sırlarla, kadınlar üzerine kurulu olup oyunculuklarında iyi olduğu bu film kaçırılmamalı. Ayrıca filmin diğer tüm özeliklerinin üzerine çıkan yönü yaşama sevinci üzerine verdiği mesajdır .Yanlız güzel bir film ancak final sahnesinin filmin bütününe göre biraz hafif kaldığını düşünüyorum.
13 yıl önce
default avatar
Pedro yine kendine has dokusuyla filme damgasını vuruyor
Ne derseniz deyin güzel film...
13 yıl önce
default avatar
Pedro almadover Konuş Onunladan soran izlediğim bir filmi olduğu için biraz beklentim yüksekti. Beklentimi çok fazla sarsmasada Konuş onunla'yı geçtiğini söyleyemem.

Penelope'ye gelince oyunculuğuna laf yok gerçekten çok başarılıydı. Vittorio De Sicanın İki Kadın filmindeki Sophia Loren e benzettim ordada anne kız ilişkisi vardı. İki filmde de iki oyuncunun anaç tavırları bende öyle bir izlenim bıraktı.

Penelope cruz'un canladırdığı Raimunda oldukça kendinden emin, girişken bir kadın, bu özelliklerinin yanı sıra duygusalda ama olaylar karşısında soğuk kanlı olmayıda başarıyor, Penolope ise bu karakterin hakkını sonuna kadar veriyor. Penolope güzelliği ile bizleri büyülerken filmde birde şarkı söylerken görme şansımız oluyor(kendi sesi olduğunu düşünüyorum yanlışsam düzeltin) çok da güzel bir sesi var diyebilirim.

Duygusallığı biraz ağır basan bir film. Konuş onunla gibi yine sıradışı bir hikayesi var, bunun için filmin sonlarına kadar bekleminiz lazım, zaten filmin sonuna kadar birçok soru soruyorsununuz, cevabını ise filmin sonlarına doğru alabiliyorsunuz.

Filmde iki ayrı olay gerçekleşiyor her ikiside tek başına film olabilecek nitelikte bazen hangi olayın ana olay olduğu konusunda biraz kafanız karışabilir ama film ilerledikçe ana olayımız belli olamaya başlıyor.

7/10 izlemenizi tavsiye ederim.
Volver Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
855
HighCode
6 yıl önce
1
23.976
1,448
Silver RG
12 yıl önce
1
23.976
1,775
CtrlHD
12 yıl önce
1
29.97
958
Zen_Bud
13 yıl önce
1
23.976
1,168
720p
14 yıl önce
1
25
1,688
GENEL
14 yıl önce
2
25
395
DVDRip-AC3
15 yıl önce
1
23.976
951
C00LdUdE
16 yıl önce
1
23.976
620
TLF
16 yıl önce
3
23.976
93
WAF
16 yıl önce
1
25
1,533
Ripeando
16 yıl önce
1
23.976
788
REVEiLLE / Yve
16 yıl önce
2
25
1,095
FreAk TEAm
17 yıl önce
1
23.976
1,198
F!N4LShare
17 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
133
CHD
14 yıl önce
1
25
81
[chicoun]
14 yıl önce
2
25
35
BABiES
15 yıl önce
1
23.976
171
REVEiLLE
16 yıl önce
2
23.976
126
MESS
17 yıl önce
2
25
58
FreAkTEAm
17 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film