Giriş Kayıt

Kontrol (2003)


Kontroll

107 dk
19 ödül ve 4 adaylık.
6.9
 • 138/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
6.9/10 puan 75 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Ülke:
Rating:
7.6
82
72
Vizyon Tarihi:
20 Kasım 2003 (Macaristan)
Dil:
Macarca
Müzik:
Web Sitesi:
Çekim Yeri:
Budapest, Macaristan
Nam-ı Diğer:
Control
148 kişi izledi 86 kişi izleyecek 11 kişinin favorisi 11 takip
Özet
Budapeşte metrosunun karanlık dehlizlerini mekân tutan "Kontrol", bir grup bilet kontrolörünün yeraltında yaşadığı olaylara kara komedi türünde odaklanıyor. Bu genel tarife rağmen, aslında filmi bir türe sığdırmak pek olası değil. Luc Besson’un Metro’sundaki koreografiyi hatırlatan tavrıyla muhtelif insan portrelerine yer veren filmde, ortam yine alternatif bir yaşam ünitesi olarak sahneleniyor. Lakin esas mevzu, sembolize ettiği üzere, “araf” misali bir yerden bir yere geçiş hali, platformu olması. Bu ilk uzun metraj filmiyle ülkesinde gişe başarısı da yakalayan 30 yaşındaki Macar yönetmen Nimród Antal’ın derdi açık; kaos çivisi çıkmış dünyamızın, yeryüzünün sembolik bir resmini çizmek. Özellikle eski “Demir Perde” ülkelerinin “dağılma” halini sinemanın yansıtıcı işleviyle tanımlıyor. Bunlara rağmen karakter merkezli bir film var ortada. Baş kahramanımız genç kontrolör “aydınlığa” çıkamayacak denli yeryüzüne küskün. Pembe “ayıcık” kostümlü bir yardım eli buluncaya kadar onun karanlık metrodaki yaşamına, içsel yolculuğuna tanık oluyoruz. Metronun yeraltı dünyasını bir tür “mikrokozmos” olarak kullanan Antal, görevlilerden yolculara kadar muhtelif insan figürlerini “çılgınlığın” sınırında, komik ve abuk insan suretleri kıvamında resmetmiş. Sivil gezinen, hüzünlü sakillikteki “sistem bekçileri”nin bu pejmürde hali, adeta otoritenin gözden düşüşüne nazire. Yolcular tarafından gözardı edilirken kendi amirleriyle Kafka usulü bürokratik engellerle karşılaşmaları da cabası. Gizemli bir katilin gölgesiyle filmin gerilim dozu artarken bir yandan “pembe ayıcık” gibi, masalların sağaltıcı duygusu da eksik bırakılmıyor. Türlü imgeyi kesip biçip yapıştırsa ve türler arasındaki gezintisi bütünde bir dağınıklık hissi verse de eşsiz görüntü çalışmasıyla görülmeye değer. Bu yolculuğa bir bilet almanız tavsiye edilir. | Gönderen: motion112233
Fragmanlar Görseller
 • Kontroll - Official Trailer (2003)
 • Kontroll
 • Kontroll
 • Kontroll
Yorumlar
11 yıl önce
avatar
Karanlık, klostrofobik bir mekan. Birbirinden ilginç ve birbirinden farklı karakterler. Tuhaf bir film. Tuhaf olduğu doğrultuda da çok sevdiğim yapımlardan. Bir ilk film için oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Kıyısından köşesinden masalsı bir anlatımı var. Fakat masal ürkütücü... Tür açısından gerilime, kara mizaha yakın duruyor. Yer yer klip estetiğine yaklaşılmış. Hızlı bir kurgusu var. Farklı bir sinema lezzeti arayanlara tavsiyedir. Keyifle izlenmesi oldukça yüksek ihtimal...
6 yıl önce
avatar
Gerçekten çok farklı bir filmdi. Macar sinemasına iyi bir başlangıç oldu benim için. Filmin tamamının yer altında geçmesi filme çok ayrı bir hava katmış. Mekan seçimi son derece güzeldi o bakımdan. Film Bulcsú karakterinin üstünden gidiyor tamamen. Neden böyle bir işi seçtiği, neyden kaçtığını pek açıklamaya çalışmıyorlar. Bunu seyirciye bırakıyorlar. Öyle yapmaları da güzel olmuş bence. Belki kendinden, belki geçmişinden, belki de birilerinden kaçıyordu. Bunu hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz gibi ama o gizem unsuru zaten filmi film yapıyor belki de. Filmin en sevdiğim kısımlarından biri de metronun içinde onlarca sıradan insan olması ve bunlara azar azar da olsa yer verilip anlatılması. Görevlilerle o insanların aralarındaki davranışlar, diyaloglar şahaneydi bence. Bulcsú'nun arkadaşları son derece sempatiklerdi. Bilet kontrolü sırasındaki davranışları özellikle çok güzeldi.
Bulcsú'nun metro kapanırken gene oradan çıkmaması, yerin altında yaşaması, kendi kendine yer altının derinliklerinde yaptığı o ufak geziler çok güzeldi. Ruhu bayağı yalnızdı belki de ondandı bütün bunların hepsi. O kapalı yerlerde de kendini güvenli ve huzurlu hissettiriyordu belki de. Bir diziden aklımda kalmıştı. Böyle güvensizlik duyan veya korkan bazı insanlar dolabın içinde yatardı. Çünkü o kapalı küçük yer kendilerini biraz da olsun güvende hissettirirdi. Bulcsú'da da aynı bu durum vardı bana göre. Orada kendini rahat hissediyordu. Ondan artık yukarıyı merak etmek istemiyordu.
Filmin sonuna doğru tabii Bulcsú adım adım bunlardan sıyrılmaya başladı. Özellikle o son sahne filmin en mükemmel kısmıydı bence.

Sürprizbozan: Göster


Filmi izlemediyseniz kesinlikle bir şans verin. Bambaşka ve farklı bir film. Böylesine özel filmlere her zaman denk gelemezsiniz.
9 ay önce
avatar
Yaşamının hiç bir yerinde, hiç bir tercihinde Sen sana ait değilsin. Kontrol asla senin değil. Acı ve gerçeği ne hep karanlıkta ne hep aydınlıkta, hangi kostümün içinde var olursan ol sindiremeyeceksin, ama yaşayacaksın... Temposu kesinlikle düşmeyen beklentimin çok üzerinde iyi bir film. Sistem eleştirisi vurdumduymaz bir kan revan içinde daha ne olsun.
Kontroll Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
25
195
796 MB
11 yıl önce
1
25
185
jinXc
11 yıl önce
1
25
311
700 MB
14 yıl önce
1
25
472
DON
14 yıl önce
1
29.97
678
jinXc
13 yıl önce
1
25
564
GENEL
17 yıl önce
2
25
69
CDX
17 yıl önce
1
23.976
329
GENEL
17 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
25
97
GENEL
17 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024