Giriş Kayıt

Solaris (2002)


99 dk
2 ödül ve 8 adaylık.
5.5
 • 110/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
5.5/10 puan 111 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Ülke:
Rating:
6.2
66
65
Vizyon Tarihi:
21 Şubat 2003 (Türkiye)
Dil:
İngilizce
Müzik:
Bütçe:
$47,000,000 / Hasılat: $25,870,038
Çekim Yeri:
Los Angeles, California, ABD
204 kişi izledi 65 kişi izleyecek 4 kişinin favorisi 3 takip
Özet
Psikiyatrist Chris Kelvin Solaris gezegenine yakın bir uzay istasyonuna gönderilir. Gelir gelmez istasyon komutanı olan arkadaşının kendini öldürdüğünü ve geride kalan iki bilim adamının da son derece depresif bir halde olduğunu görür. Hiçbiri olayı çözmekte Chris'e yardımcı olamaz. Ancak, Chris'e uyumadan dayanmasını tavsiye ederler. Bir süre sonra uykuya dalan Chris kendini tüm karmaşanın ortasında bulur. Eski karısı Rhea yanındadır. Önce bunun bir halüsinasyon olduğunu düşünür, ve onu uzay boşluğuna yollar. Ertesi gün uyandığında Rhea yine yanındadır. Aslında, Solaris gezegeni uyku sırasında hafızayı okuyup insanların kaybettikleri ve özledikleri kişileri onlara ziyaretçi olarak geri yollamaktadır. Görünenle gerçeğin farklı olduğunu bilse de Kelvin kendini görüntünün büyüsüne kaptırmaktan alıkoyamayacaktır | Gönderen: vedatotur
Fragmanlar Görseller
 • Solaris
 • Solaris
 • Solaris
Yorumlar
4 yıl önce
avatar
Filmin ilk Tarkovsky çekiminden daha derli toplu anlaşılır olduğunu görüyorum.Çok ilginç bir konusu var.Yavaş seyreden filmlerden hoşlanmayanlar filme hiç girmesinler.Yavaşlığından şikayetçi değilim .Biraz daha psikolojik analizler fazla olsa daha değerli bir film olurdu gözümde.O zaman kitabı okumak gerek sanırım en yakın zamanda.Yine de iyi oyuncular ve belirli düzey bir gizemle iyi olmuş diyorum.
10 yıl önce
avatar
Bilinmezliğe yolculuk…Hep ilgimi çekmiş tir bu paradoks. Ve sonunu çok merak ettiğimiz ve finalinin gelmesini beklediğiniz bir süreçler bütünüdür aslında bu paradoks. İnanç ile akıl arasındaki amansız savaş ve galip gelenin her zaman haklılığıdır aslında bu aradoks. Paradoks, paradoks, paradoks… Hangi anlamları yüklersek yükleyelim.Aslında her şey aslında BİRŞEYDİR ve hep ona varır bütün gizemler. Bu sırlarla dolu alemin içerisinde görülmeyen ve fark edildiği zaman önüne geçilmez bir güç haline gelen sez gisel bütünlük…SEVGİ… karşı konulmaz bir gerçektir insanoğlunun yüzüne şamar gibi vuran… İşte o şamara istinaden çekilmiş enfes bir ya pıt SOLARİS…
Film Stainslaw Lem'in çok ünlü ve bir o kadar da anlaşılmaz bilimkurgu klasiğinden beyazperdeye uyarlanmış.Filmi daha önce Tarkovsky beyazperdeye aktarmış ancak daha ilk çekilen filmi izleme şansı bulamadım.İzlediğim taktirde bir kıyaslama şansımı bulunacağından eminim.

Filmimizin konusu kısaca şöyle;

Prometheus uzay istasyonundaki garip ve açıklanamaz davranışları incelemek üzere uzaya gönderilen küçük bir gurup bilim adamının dünyayla tüm bağlantıları kesilmiştir.Dr.Chris Kelvin, bu görev için gönderilen yakın arkadaşı Gibarian’ın gönderdiği dijital mesajdan, onların yardıma ihtiyacı olduğunu anlar ve yola koyulur.
Kelvin, uzay istasyonuna vardığında karşılaştıkları karşısında şok olur. Gibarian intihar etmiştir, geride kalan iki bilim adamı ise, aşırı stres altında ve paranoya halindedirler. Tüm bunların, Solaris adlı gezegeni incelemelerinden kaynaklandığına inanmaktadırlar. Kelvin de diğerleri gibi bu tuhaf gezegenin gizemli tuzağına düşürülmüştür artık.Gezegen, Kelvin’in anlayamadığı bir şekilde ona hayat ve aşkla ilgili bir şans daha vermiştir.İntihar eden eski eşini karşısında diri olarak gören psikiyatrist,bu şansını nasıl kullanacağını kendisi belirleyecektir.
Film öyle bir başlıyor ki; hemen alıveriyor sizi içine.Dikkatli ve konsantre izlenmesi sayesinde sizle birlikte akıyor hikaye.Bir kopukluk sizi filmden hemen uzaklaştırıyor çünkü özellikle George Clooney’in halet-i ruhuyesi sizi bunalıma sokuyor.Çünkü adamın bakışları beyninize ve kalbinize işliyor ve başlıyorsunuz onunla beraber gizemi çözmeye…
Özellikle filmin müzikleri bu ortamın biçilmiş kaftanı…Müzikleri Cliff Martinez’e ait.Öyle derin bir yerde öyle bir vurgun karşılıyor ki dayanılmaz bir hüzün…Hem ortam hem müzik hem ambiyans enfes ötesi.
Yönetmen Steven Soderbergh…
İsterseniz yönetmene bir göz atalım;
Başrollerinde güzel yıldız Julia Roberts ile yılların eskitemediği aktör Albert Finnes'in yer aldığı " Tatlı Bela " ( Erin Brockovich ), senarist, yönetmen, yapımcı ve editör nitelikleri ile sinemanın bütün dallarında parmağı olan ünlü yönetmen Steven Soderbergh'in imzasını taşıyor.
Bağımsız sinemanın önemli temsilcilerinden biri olan Atlanta'lı yönetmen, 26 yaşındayken " Sex, Lies & Videotape " filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'nü alarak bu ödülü alan en genç yönetmen unvanının sahibi oldu.
Cinsellikle röntgencilik arasındaki modern ilişkilerin doğasını ortaya seren filmin uluslar arası alanda yankı uyandırması ile bir anda dünya sinemasının altın çocuklarından biri haline gelen Soderbergh, sinemaya üniversite yıllarında ikinci el ekipmanlarla 16mm.'lik kısa filmler çekerek başladı. Okulu bitirdikten sonra Hollywood'a giden çiçeği burnunda yönetmen, önceleri müstakil gazeteci olarak çalışır. İstediği yaşamı Hollywood'ta bulamadığı için kısa bir süre sonra eve geri dönerek kısa metrajlı film çekmeye devam etti.
" Yes " isimli bir rock grubunu üzerine çektiği belgesel niteliğindeki filmi beğeni toplayan Soderbergh'in " 9012 Live " adlı filmi 1986 yılında Grammy Ödülü'ne aday gösterildi. Bu başarısını seks oyunlarını konu alan " Winston " ile sürdürdü. 1989 yılında pek çok dalda ödül ( New York Eleştirmenleri En İyi Senaryo; En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar Ödülü; Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ile Uluslararası Yarışma En İyi Film Ödülü ) alan filmi " Sex, Lies & Videotape "ı gerçekleştiren Soderbergh, iki yıl sonra ünlü yazar Franz Kafka'nın romanlarından yola çıkarak kurgulanan yaşam öyküsünü konu alan " Kafka " filmini çekti.
Bu filmin hayal kırıklığı yaratmasından sonra, bir diğer filmi " King of the Hill " in de bekleneni verememesi üzerine karamsarlığa kapanan yönetmen, bu psikolojiyle film-noir'a yöneldi ve cinselliğin yıkıcı etkilerini anlatan " Underneath " filmini yönetti.1996 yılında çektiği " Schizopolis " ile iletişim karmaşasına duyarlılıkla yaklaşmayı başaran yönetmen, aynı yıl " Gray's Anatomy " adlı filmi gerçekleştirdi.
1998 yapımı " Out of Sight " ile " Sex, Lies & Videutape " filmindeki başarısını tekrarlayan Soderbergh, Elmore Leonard'ın romanından uyarladığı bu filmle George Clooney ve Jennifer Lopez arasında muhteşem bir uyum yakaladı. Ertesi yıl, 19. İstanbul Film Festivali'nde görme fırsatı bulduğumuz " The Limey " ( Denizci ) çekti.
Yönetmenliğinin yanı sıra başka filmlerin senaryolarını da yazan Soderbergh, Gary Ross'un " Pleasantville " ile Greg Mottola'nın " The Daytrippers " ın senaryo yazarlığını üstlendi. Scott McGehee'nin " Nightwatch " filminin senaryosunu yazan yönetmen, üç çocuklu bir kadının, insanları zehirlemekten çekinmeyen bir şirkete açtığı savaşı konu alan " Tatlı Bela " filmini gerçekleştirdi.
2000 yılında yönetmenliğini üstlendiği bir diğer film de " Traffic " filmi idi. Bu iki filmle 2001 Oscar'larında " En İyi Yönetmen " dalında iki kez aday olan Soderbergh, " Traffic " filmiyle Oscar Ödülü'ne layık görüldü. Film, dört ayrı dalda Oscar Ödülü alırken, yönetmenin diğer filmi " Tatlı Bela " da başrol oyuncusu Julia Roberts'a " En İyi Kadın Oyuncu " Oscarı'nı getirdi.
Soderbergh 2002 yılında sadece hayranlarının ilgisini çekebilecek oldukça kişisel " Çok Özel "e imza attıktan sonra Stanislaw Lem'in ünlü eseri " Solaris "i yönetmek için kamera arkasına geçti ve yönetti.
Solaris bence yönetmenlik açısından gayet başarılı ve etkileyici.Yönetmen sizi sıkmıyor.Görüntüleri ile sizi hikayenin hem başına hem de sonuna kolayca bağlayabiliyor ve kopmamanızı sağlıyor.Bu açılardan bakıldığından hem film kalitesi,hem de oyunculuk kalitesi (gerçi oyuncu sayısı gayet kısıtlı) üst düzeyde.Filmi eğer yönetmen normal akışına bıraksaydı eminim izleyenler sıkılırdı ancak yönetmen hani deyim yerindeyse bir ters bir düz yaparak bakış açılarının ne kadar fark yarattığını gözler önüne seriyor.
Ve tabiki George Clooney… Biraz da onu tanıyalım;
Henüz 5 yaşındayken babası Nick Clooney'nin " The Nick Clooney Show " adlı talk-show programında çalışmaya başlayan George Clooney, 21 yaşından itibaren oyunculukla ilgilendi. Uzun bir TV filmlerinde ikinci derece rollerde yer alan aktör, " The Fact of Life ", " Roseanne ", " Baby Talk ", " Bodies of Evidence " ve " Sisters " gibi TV yapımlarında oyuncu olarak görev aldı. 1994 yılında " ER " adlı TV filminde Dr. Doug Ross karakteriyle dramatik bir rol üstlenen Clooney, bu filmdeki başarısıyla henüz keşfedilmemiş yetenekli oyuncu olarak anıldı.
Kısa bir süre yüksek bütçeli ticari filmlerde göründükten sonra ünlü yönetmen Quentin Tarantino'nun 1996 yapımı " From Dusk Till Down " adlı filminde rol aldı. Filmdeki rolü Hollywood dünyasında prestij kazanan Clooney, aynı yıl Michelle Pfeiffer ile birlikte " One Fine Day " adlı romantik komedide oynadı. Hollywood'ta kalıcı olmakta kararlı görünen aktör Steven Spielberg'in yapım şirketi Dreamworks ürünü "The Peacemaker" filmiyle 1996 yılını kapattı.
Kariyerindeki dönüm noktasını Batman serisinin " Batman & Robins "i ile daha önceki filmlerin yıldızı Val Kilmer'ın tahtına konarak yakaladı. 1998 yılında Steven Soderbergh'in Elmore Leonard'ın Out of Sight adlı romanından uyarladığı " Sex, Lies & Videotape " adlı filminde oynayan Clooney, yönetmen Terrance Malick'in ünlü oyunculardan oluşan güçlü kadrosu ve izleyicisine sunduğu görsel şölen ile dikkat çeken Vietnam Savaşı konulu filmi " The Tin Red Line "da rol aldı.
Üç sene boyunca oyunculuktan uzak kalarak sesi soluğu kesilen aktör, bir ara kendisi ve sevgilisi Céline Balidran'ın özel fotoğraflarını izinsiz yayınlayan Hard Copy prodramı yüzünden medya dünyasına manşet oldu. Programın yapımcısı Entertainment Tonight boykot ederek istismarcı gazeteciliğe savaş açan Clooney, People dergisinin kendisini konu alan " Yaşayan En Seksi Adam " başlıklı yazısını yayınlamasına engel oldu.
1999 yılında Mark Wahlberg, Ice Cube ve Spike Jonze gibi son yıllarda yıldızı giderek parlayan oyuncuların yer aldığı " Three Kings " ( Üç Kral ) ile karşımıza gelen George Clooney, oyunculuğunun yanı sıra sahibi olduğu Maysville Productions adı altında başarılı filmlerin yapımcılığını üstlendi : " Metal God ", " Zig Zag ", " How to Start Your Own Country ", " His Promised Land ". 2000 yılı içerisinde bir Soğuk Savaş klasiği olan " Fail Safe " filminin yeni versiyonunun başrolünde yer alan Clooney, filmin yapımcılığını da üstlendi.
Aynı yıl, Wolfgang Petersen'in yönettiği "Kusursuz Fırtına" ile Türk sinemaseverlerin karşısına çıktı. Clooney'in başrollerden birini canlandırdığı film, balıkçılıkla hayatını kazanan bir grup kadın ve erkeğin günlük yaşamlarında doğanın korkunç gücüne karşı verdikleri inanılmaz yaşam mücadelesinin gerçek öyküsünü içeriyordu.
Coen Kardeşlerin "Nerdesin Be Birader?" filminde bir kez daha hayranlarıyla buluşan Clooney, filmde karısının başka bir adamla evlenmesini engellemek için iki arkadaşını varolmayan bir hazine vaadiyle kandırarak hapisten kaçmaya ikna eden ağzı bozuk ve haşin Everett Ulysses McGill'i canlandırdı.
Clooney'in 2001 çalışmaları arasında, karizmatik ve ukala hırsız Danny Ocean rolüyle kamera karşısına geçtiği "Ocean's Eleven " yer alıyor. Aktör 2002 yılında yönetip oynadığı "Confessions of a Dangerous Mind " ve başrolünde olduğu "Solaris " adlı filmlerde yer aldı.Ve son olarak Ocean’s Twelve’de karışımıza çıktı.
Hem yönetmen hem oyunculuk açısından ortam filmi olması kastıyla ve görüntü kalitesi ile izlenmesi gereken yegane arızalı ve kayda değer filmlerden biri.
Gayet memnuniyetle izleyin bu seyirlik zevki…
EsKaTaLoGyA…
10 yıl önce
avatar
Güzel bir aşk filmidir. Bence değeri anlaşılamamıştır. Filmin kendine göre bir ahengi var.
Solaris Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
1,045
VETO / YTS.AM
7 yıl önce
1
23.976
1,832
DEVISE / scOrp
15 yıl önce
2
23.976
220
WAF
16 yıl önce
1
23.976
845
CTS
16 yıl önce
1
25
886
CtrlHD / moonlake
16 yıl önce
2
Anonim
23.976
219
OS iLUMiNADOS
17 yıl önce
1
25
893
DEiTY
17 yıl önce
2
23.976
231
GENEL
17 yıl önce
1
23.976
580
yok
17 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
189
DEVISE
13 yıl önce
2
23.976
42
WAF
15 yıl önce
1
25
103
CtrlHD
15 yıl önce
1
25
151
DEiTY
17 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film