Giriş Kayıt

İkinci Bahar (1998–2001)


48 dk
8.6
 • 172/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
8.6/10 puan 299 kullanıcı oyladı
Ülke:
Rating:
8.7
Dil:
Türkçe
Çekim Yeri:
Istanbul, Türkiye
Kelimeler:
Nam-ı Diğer:
"Second Spring"
565 kişi izledi 8 kişi izleyecek 68 kişinin favorisi 3 takip
Özet
1998 - 2001 yılları arasında atv'de yayınlanmıştır. İstanbul'a göç eden bir kebapçının başından geçenler anlatılır. Başrollerde Türkan Şoray, Şener Şen gibi ünlü aktör ve aktrisler yer almaktadır. Dizi samatyada çekilmiştir

1. Sezon: 29 Ekim 1998 Perşembe günü yayına girmiştir. 10 Aralık Perşembe günü 7. bölümün yayınlanacağı akşam son dakika kararıyla yayından kaldırılmıştır. O dönem bütün TV kanallarını etkileyen ekonomik kriz nedeniyle ücretlerini düşürmek istemeyen dizilerden bölüm başına 130 milyar maliyeti olan Yıkılmadım, Örümcek, Unutabilsem, Yüzleşme, Ayrı Dünyalar, Ferhunde Hanımlar, Marziye, Bizimkiler, Sıcak Saatler, Küçük İbo, Sırılsıklam, Kuruntu Ailesi, Ğ TV, maliyeti bölüm başına 32 milyar olan Sibel Can dizisi Gülüm, Kuzgun, İlişkiler, Eltiler, Kırık Hayatlar, Süt Kardeşler, Eyvah Babam, Mahallenin Muhtarları, Gurbetçiler, Böyle mi Olacaktı, Ruhsar, Üç Yapraklı Yonca, Aşk Değirmeni, Kiboş Geliyor, Huysuz Show gibi neredeyse hepsi reyting rekorları kıran dizi ve show programlarıyla birlikte yayından kaldırılmıştır. Bölüm başına 200 milyar maliyeti olan dizinin yayından kaldırılması yoğun tepki almıştır. Oyunculardan Türkan Şoray 15 Aralık 1998 tarihinde Milliyet'e verdiği demeçte "Hanım karakterini çok benimsemiştim. Büyük emek ve özveri gösterilerek çekilen bir diziydi. Seyircinin de büyük ilgisini gördük. Yayın durunca büyük şok yaşadım. Umarım kısa sürede sorun çözülür." demiştir. Dizi yayından kaldırıldığında atv ile görüşmelere devam edildiği halde sonuç alınamadığı dönemde, Kanal 6, diziyi transfer etmek için büyük çaba göstermiştir. Kanal 6 ile Görüşmeler, son aşamaya geldiği halde kriz azalınca dizilerin çoğu 1999'un ilkbahar aylarında yeniden yayına girmiştir. İkinci Bahar da 1 Nisan Perşembe akşamı 1. bölümden itibaren tekrar bölümleriyle yayınlanmaya başlanmıştır. Tekrarlar bittikten sonra da stoktaki iki bölüm 13 Mayıs 1999 Perşembe akşamı verilmeye başlanmıştır. 27 Mayıs 1999 Perşembe akşamı ise 20 Mayıs 1999 Perşembe akşamı yayınlanan 8. bölüm yeniden verilmiştir ve dizi bu tekrarın ardından uzunca bir süre yeniden sessizliğe gömülmüştür.

2. Sezon: Ne kanal, ne de ekip diziden vazgeçememiştir. 1999 yılının Aralık ayında dizinin yeniden yayına gireceği haberleri medyada yer almaya başlamıştır. Üstelik, kadro başka yapımlara dağılmak yerine İkinci Bahar'a sadık kalmıştır ve tarihler 17 Şubat 2000 Perşembe'yi gösterdiğinde İkinci Bahar, 9. bölümüyle ekranlara dönmüştür. Hem de bu sefer istikrarlı bir şekilde yayınlanmak üzere... 2. sezonda dizinin yönetmenliğini Uğur Yücel yerine Orhan Oğuz yapmaya başlamıştır. Dizinin 2. sezon finali ise 25 Mayıs 2000 Perşembe akşamı yapılmıştır.

3. Sezon: 21 Eylül 2000 Perşembe akşamı İkinci Bahar, 3 sezonuyla sevenlerinin hasretini gidermiştir. Tarihler 11 Ocak 2001 Perşembe gününü gösterdiğinde ise sokaklar boşaldı ve dizi 37. final bölümüyle sevenlerine veda etti. Finali izlemek için yaklaşık 15 milyon izleyici ekran başında hazır bulundu. İkinci Bahar'ın yayınlandığı saatler arasında açık olan her 100 televizyondan 52'sinde atv logosu vardı. Dizi hakkında yapılan tartışmalar siyaset meydanlarına taşındı ve sosyologlardan ikinci Cumhuriyetçilere kadar herkes, bu öyküyü konuşmak zorunda kaldı. Dizi bittikten sonra dizide kullanılan aksesuarlar da 28 Ocak 2001 tarihinde Samatya meydanında düzenlenen bir açık artırmayla satışa sunularak geliri semtteki üç okula bağışlanmıştır. | Gönderen: by_yeti
Yorumlar
13 yıl önce
avatar
Yayınlanacağı günleri sabırsızlık beklediğim süper yapımlardan birisiydi. Keşke bu kalitede yeni yapımlar olsa Sümüklü
12 yıl önce
avatar
Sakız gibi uzatılmadan, 37 bölüm sürerek tadında bırakılmış efsane dizi...

Üç kere yönetmen değiştirilmesi sebebiyle bölümlerin kalitesinde zaman zaman dalgalanmalar olsa da dizinin o sıcacık atmosferi ve içten sunumu hiç kaybolmadı.

İzleme şansına erişirseniz;
şu an kallavi dizi-filmlerde oynamış/oynayan birçok oyuncunun İkinci Bahar'da yan rollerde figüranlık yaptıkları görülmekte.
Bu sebeple dizinin en büyük artısı oyuncu performanslarıydı ve tabii ki Süper Baba'da olduğu gibi o semt havası, bizden içimizden olan tarzı...

Torrent sitelerinde diziye ulaşabilirsiniz, eğer izlememiş olanlar varsa ki özellikle 1990 sonrası doğumlu genç arkadaşlar:
İkinci Bahar tüm bu övgüleri gerçekten hak ediyor. Günümüzde artık rastlayamayacağımız tarzda ve kalitede bir diziydi.
Bir şekilde fırsatını bulup herkes izler umarım.
13 yıl önce
avatar
Büyük keyifle izlediğim müthiş bir diziydi. Keşke hep böyle kaliteli yapımlar görebilsek..
Ikinci bahar Altyazıları
Henüz bu diziye ait altyazı bulunmuyor.
3 takip
Bu diziyi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film