Giriş Kayıt

Ölüm Oyunu (1978)


Game of Death

100 dk
7.8
 • 156/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
7.8/10 puan 69 kullanıcı oyladı
Yönetmen:
Rating:
6.1
75
36
Vizyon Tarihi:
23 Mart 1978 (Hong Kong)
Dil:
İngilizce, Çince, Çin Lehçesi
Müzik:
Çekim Yeri:
Hong Kong, Çin
Nam-ı Diğer:
The Game of Death
120 kişi izledi 18 kişi izleyecek 7 kişinin favorisi 3 takip
Devam Filmleri
Özet
Bu film Bruce Lee'nin Hollywood'da çektiği ve en meşhur filmi olarak günümüze gelen Enter the Dragon'dan sonra çektiği ve her şeyiyle, senaryosuyla, çekimleriyle, kastıyla, mekân tasarımlarıyla kendisina ait olan ve kendisince de en büyük, en önemli projesi olarak görülen üzerinde uzun uğraşlar verdiği bir yapımdır. Ancak Game of Death, ne yazıkki onun ölümü nedeniyle yarım kalmıştı ve bunun üzerine işi ele alan bir yönetmen senaryoyla oynayarak, Bruce Lee'nin olduğu sahnelerde kimi zaman dublör kimi zaman Lee'nin karton maskesini kullanarak filmi tamamlamıştı. O yüzden bu film 1973 yılı yapımı olup, Bruce Lee'nin film sırasında ölmesinden dolayı geri kısmı dublörle tamamlanarak ancak 1978 yılında gösterime sunulmuştur.

Sonuç olarak Game of Death (Ölüm Oyunu), aslında Bruce Lee'nin herşeyini en ince ayrıntısına kadar defterine karalayarak tasarladığı ve stüdyo baskısının üzerinden kalkmasından faydalanarak tamamlayacağı özgün yapıtı olmaktan çok uzaktır.

Bruce Lee, ölmeden önce film için yaklaşık 100 dakikalık bir kısım çekebilmişti ki bunun çoğunluğu da kullanılamayacak durumdaki sahnelerdi. Ancak işin başka tarafı; Lee'nin çektiği bu kısım içinde, her katında başka bir dövüş stili uzmanının yer aldığı 5 katlı tapınaktaki dövüş sahneleri de vardı. Fakat bu 5 katlı tapınaktaki doyumsuz sekansların sadece son üç katı kullanılabilir durumdaydı.

Özellikle Kerim Abdül Jabbar (kendisi Lee'nin öğrencisiydi) ile yapılan dövüşte kameranın hareketleri takip edebilmesi için ikilinin özellikle yavaş dövüştükleri belirtildikten sonra gösterilen dövüş sekansı, ilk görenler için inanılması son derece güç olan sahneler içerir çünkü 2.20 m'lik bir adam çevik hareketlerle neredeyse bacak boyundaki Lee ile dövüşüyordu. | Gönderen: lehida
Yorumlar
5 yıl önce
default avatar
Bu filmi, ikiye ayırmak en doğrusu olur kanımca. Zira ilk film (asıl film) Ekim 1972'de çekilmeye başlanmış; konusu, yeri, oyuncuları, senaristi, hikayesi ve yönetmeni itibarı ile tamamen farklı bir filmdir.

Bruce Lee'nin, yazıp-yönetmeye 1972 yılında başladığı, son filmi kabul edilen ve yaşarken izleyemediği iki filminden biridir . Zira Bruce Lee, bu filmi tamamlayamamış, diğer filmi olan Enter the Dragon'un ise galasını izlemeye ömrü yetmemiştir. Bruce Lee, filmin çekimleri sırasında, büyük bir Amerikan film şirketi olan Warner Bros tarafından kendisine film teklifi gelince, bu filmi yarıda bırakıp, Enter the Dragon (Ejderin Üç Fedaisi veya Ejder Kalesi) filmini çekmiş ve bu film sayesinde şöhretine şöhret katmıştır. Yazık ki iki filmi de dünya gözü ile izleyemeden aramızdan ayrılmıştır.

Filmin çekimleri esnasında Bruce Lee'nin ölmesi üzerine yarım kalan film, daha sonra yapımcı Raymond Chow, yönetmen Robert Clouse ve oyuncu Sammo Hung'un büyük çabaları ve elde Bruce Lee'den kalan ve pek de sağlam olmayan 108 dakikalık bir görüntü ile ancak 1978 yılında gösterime girebilmiştir. Fakat bu gösterime giren film, asla Bruce Lee'nin hayal ettiği, kurguladığı, senarize ettiği film olmamıştır. Konusu, oyuncuları büyük ölçüde değiştirilmiş; hatta Bruce Lee'nin göründüğü ve orijinal versiyonunda yaklaşık 40 dakika olan son sahneler dahi makaslanıp, 15 dakikaya düşürülmüştür. Yani Bruce Lee’nin, gerçek hayatta öğrencisi olan Kareem Abdul Jabbar, yaşarken Jeet Kune Do lisansı verdiği dört öğrencisinden biri olan Dan İnosanto ve Hapkido dövüş sanatının dünyada 1 numarası olan Ji Han-Jae ile oynadığı 40 dakikalık sahneler, makaslanıp 15 dakikaya düşürülmüş, açıkçası filmin canına kıyılmıştır.

Ben burada asıl versiyon olan yani Bruce Lee'nin hayal ettiği, kurguladığı, senarize ettiği, yönetmeye başladığı ve "en büyük eserim olacak" diye nitelendirdiği filmden bahsetmek istiyorum. Zaman zaman da önümüze tamamlanmış versiyon olarak sürülen, tabiri caizse kuş edilmiş bu 1978 versiyon filmden de örnekler vereceğim.

Öncelikle, belirttiğim gibi Ekim 1972'de çekimine başlanan asıl filmin, senaristi ve yönetmeni Bruce Lee'dir. Filmin konusu ise, eski bir dünya dövüş şampiyonu olan Hai-Tien'e (Bruce Lee'ye), Güney Kore'de, eski bir pagodada bulunan çok değerli bir hazineyi çalması için, mafya tarafından yüklü miktarda para teklif edilir.
Sürprizbozan: Göster
fakat bu hikaye bile filmi tam olarak yansıtmamaktadır. Zira filmin tam hikayesi, neticede Bruce Lee'nin kafasında yer aldığından, hikaye hakkında bilinen az bir parça, ancak bu kadarcıktır.

Hikayedeki pagoda, 1978 (yani kuş edilen) versiyonunda da mevcuttur fakat filme katlı bir apartman binası olarak yansıtılmıştır. Bruce Lee, filmin asıl versiyonunda dövüşeceği mekan olan pagodayı 5 kat (bazı görüşlere göre 7 kat) olarak düşünüp , her katta alanında uzman bir dövüşçüyle karşılaşmayı amaçlamıştır.

Filmin tamamlanmış versiyonunda ise bu kat sayısının 5'ten 3'e indiğini ve Bruce Lee'nin 3 dövüşçüyle karşılaştırıldığını görürürüz. Asıl versiyonunda pagadonun 1.katında Bruce Lee'nin talebelerinden Hapkido ustası Hwang In-Shik ; 2.katında Bruce Lee'nin en büyük talebelerinden Taky Kimura; 3.katında yine Bruce Lee'nin en büyük talebelerinden Dan İnosanto; 4. katta Hapkido dövüş sanatları ustası Ji Han-Jae ve 5. katta ise yine talebelerinden olan Kareem Abdul Jabbar ile karşılaşması gerekirken; kuş edilen 1978 versiyonunda Dan İnosanto 1, Ji Han-Jae 2 ve Kareem Abdul Jabbar 3.katta boy gösterir.

Bu arada Bruce Lee'nin öğrencilerinden Bob Wall, filmde kendisinin de rol aldığını söylerken, kendisinin 5.kattaki bir dövüşçü olduğunu ve pagodanın da aslında 7 katlı olduğunu iddia eder.

Asıl versiyonundan, bugün elimizde kalan 40 dakikalık görüntü ise Dan İnosanto, Ji Han-Jae ve Kareem Abdul Jabbar ile karşılaştığı sahnelerdir. Bu sahneler 1978 versiyonunda, daha önce de belirttiğim gibi 15-20 dakikaya kadar düşürülmüştür.

Asıl versiyonunda, pagodanın 1.katında Hwang In-Shik ve 2. katında Taky Kimura ile karşılaştığı sahnelerin ise akibeti bilinmiyor. Bilinmiyor diyorum, zira bu sahnelerin var olduğu, neredeyse herkes tarafından kabul görmektedir. Hatta Bruce Lee'nin, sadece pagodada değil, dışarıda da dövüş sahnelerinin olduğu, filmde rol alanlar tarafından söylenmektedir. Bu sahneler ne oldu, neden kayboldu, bilinmiyor. Filmin yapım şirketi Golden Harvest, bu sahnelerin kullanılmaz durumda olduğunu ve çöpe attıklarını söylese de asıl versiyon görüntülerinin (yani 40 dakikalık görüntülerin), Japonlar tarafından 2000 yılında bulunması ve 2003 yılında DVD ile piyasaya sürülmesinden sonra, Golden Harvest hiçbir açıklama yapmamıştır. Açıklama yapan tek şirket ise Columbia Pictures olmuş, onlar da asıl sahnelerin 40 dakikadan daha fazla olduğunu iddia etmiş ve bunu ortaya çıkaracaklarını söylemişlerdir. Hatta Columbia Pictures daha da ileri gitmiş, Elvis Presley'in 1972 yılındaki bir röportajına dayanarak, bu filmde, ufak da olsa Elvis Presley'in de rol aldığını iddia etmiştir. Elvis Presley'in, 1972 yılında, bir muhabire verdiği röportajında söylediği şu cümleleri de buna kanıt olarak göstermişlerdir:
"Bruce Lee ile film çekmek istiyordum. Ona bu isteğimi söyledim. O da beni Hong-Kong'a davet etti. Orada 2 hafta kaldık. Birkaç çekim yaptık..."

Sammo Hung ise yaptığı bir röportajda, Bruce Lee ile bu filmin çekimleri üzerine günlerce çalıştığını, kendisinin de Bruce Lee ile sahneleri olduğunu söylemiştir. Fakat o da bu görüntülerin akibetinin ne olduğunu bilmemektedir.

Filmin tamamlanmış versiyonunda, Bruce Lee'nin kızkardeşinden de (Nora Miao), arkadaşlarından da hiçbir eser görmeyiz. Çünkü filmde, Bruce Lee'nin kızkardeşi rolünde Nora Miao; erkek kardeşi rolünde James Tien vardır. Filmde, elde görüntüler olmasa da rol aldığını söyleyen veya filmde rol alacak diğer oyuncular da şunlardır: Guru rolünde George Lazzanby (1978 versiyonunda kötü adam rolündedir); Bruce Lee'nin arkadaşı rolünde Sammo Hung (o da 1978 versiyonunda ringte dayak yiyen boksör rolündedir); bir başka arkadaşı rolünde Chieh Yuan ve Yuen Biao da mevcuttur. Diğer rollerde Bolo Yeung, Bety Ting Pei gibi ismler de olacaktı. Jackie Chan de, Ha-Tien'den imza almak isteyen bir hayran rolünü oynayacaktı. Yine görüntüleri olduğu söylenen Hwang In-Shik, Taky Kimura ve Bob Wall gibi usta dövüşçüler de filmin asıl versiyonun oyuncularındandır.

Böylelikle filmin hikayesinin, oyuncularının, hatta Bruce Lee'nin filmdeki ismi olan Hai-Tien isminin dahi değiştiğini görürüz. Tamamlanmış versiyonda, Bruce Lee'nin ismi Billy Lo olarak değiştirilmiş ve filmdeki sakallı Billy Lo karakterini Yuen Biao, sakalsız olan karakteri de Tai Chung Kim oynayarak, bir nevi karşımıza, yalnızca son sahnelerde görünen (1, 2 ve 3. kattaki) Bruce Lee'de dahil olmak üzere, üç değişik Billy Lo çıkagelmiştir. Filmin diğer sahnelerindeki Bruce Lee görüntüleri ise The Way of the Dragon filminden alınmış olup, böylece daha önce bu filmde yer alan Chuck Norris de bir nevi mecburi misafir oyuncu olarak karşımıza çıkmıştır.

Film, Bruce Lee'nin tabiri ile Bruce Lee'nin "en büyük eseri" olacaktı. Çünkü Bruce Lee'nin, ABD'deki Asya karşıtı lobiden dolayı, dövüş okulları kapatılma tehlikesi altındaydı. Bu yüzden Bruce Lee, bu filmle birlikte, kendi felsefesi olan Jeet-Kune-Do'nun yenilmez bir dövüş sanatı olduğunu gösterme babından, bu film adeta tüm dünyaya bir nevi meydan okuma olacaktı.

Bruce Lee, (kayıtları henüz bulunmayan sahnelerde) ilk katta yumruk odaklı bir dövüş uzmanı olan Hwang In-Shik'i, onun stiline göre; 2. katta bir tekme odaklı dövüş uzmanı olan Taky Kimura'yı, yine onun tarzında; (elde mevcut olan kayıtlarda) 3.katta bir eskrima (sopa, bıçak, kılıç, nunchaku) odaklı dövüş uzmanı olan Dan İnosonto'yu, onun tarzında; 4.katta Hapkido (kol, ayak ve fırlatma) odaklı dövüş uzmanı olan Ji Han-Jae'yi, yine onun tarzında ve son olarak 5. katta tamamen serbest, tamamen özgürlükçü, tıpkı bir su gibi olan ve Jeet-Kune-Do anlayış odaklı dövüş uzmanı olan Kareem Abdul Jabbar'ı; yine onun stilinde, yani tamamen serbest bir biçimde yenerek; Jeet-Kune-Do'nun bir su gibi olduğu, her şekle girdiği, her dövüş sanatına ve dövüş ustasına karşı kesin ve mutlak galip gelecek bir şekilde çıkış yolu olduğu felsefesini, böylelikle tüm dünyaya isbat etmiş olacaktı. Kaldı ki her iki filmde de (asıl versiyonda da, 78 versiyonunda da) elde var olan görüntüler, Bruce Lee'nin bu iddiasına kanıt niteliğindedir. Zira, 1978 versiyonunda her ne kadar makaslanmış olup, görüntülerde olmasalar da; asıl versiyonunda her kattaki dövüşçü ile dövüşmeden önce, önce çetesindeki adamlar, o dövüş uzmanları ile dövüşmekte ve bir güzel dayak yemektedir. Bruce Lee ise devreye girip, hem arkadaşlarına, hem de bütün dünyaya, stilinin ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Sürprizbozan: Göster


Film ile ilgili bir bilgi daha... Bruce Lee, "Hakeem" rolü olarak Kareem Abdul Jabbar'a teklif götürdüğü esnada, 10 Cadillac değerinde olan bu efsane sporcuya “Bruce Lee'den yanlış bir tekme gelir de oyuncumun spor hayatı biter” korkusuyla, sporcunun menejeri baygınlık geçirmiştir.

Film, ülkemiz sinemalarında Ölüm Oyunu ismiyle gösterime girmiştir. Filmin muhteşem müzikleri ise bizzat Bruce Lee tarafından John Barry'ye yaptırılmış olup, büyük beğeni kazanmıştır.
5 yıl önce
avatar
Bruce ustanın ne yazık ki tamamlayamadan hakkın rahmetine kavuştuğu son projesi. Bu filmi bu haliyle izleyeceğinize Bruce ustanın çektiği halinin yarım saatlik kısmı izleyin yeter. Zira yayınlanan şekli soytarılıktan başka bir şey değil.
5 yıl önce
avatar
Bu film yerine o sözü edilen 40 dakikalık çekimi bulup izlemek daha tercih edilesi.
Game of Death Altyazıları

Türkçe Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
42
RedBlade
7 ay önce
1
25
644
YIFY
5 yıl önce
1
23.976
820
CHD
8 yıl önce
1
23.976
799
PiGO
9 yıl önce
1
23.976
538
NPW
9 yıl önce
1
25
622
ShitBusters / Rets
9 yıl önce

İngilizce Altyazılar

Dil
CD
Çevirmen
Fps
İndirme
Gönderen
1
23.976
23
RedBlade
2 yıl önce
2
23.976
106
CN5566
10 yıl önce
1
23.976
387
GD
11 yıl önce

İşitme Engelliler İçin

1
23.976
7
işitme engelliler için RedBlade
2 yıl önce
 • İyi
 • Yeterli
 • Yetersiz
 • Değerlendirilmedi
 • Kaynak Altyazı Bekleniyor
 • Arşiv
Bu filmi sevenler şunları da sevdi
Forumdan Benzer Başlıklar
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019