Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

kardanadammuhittin

Yorumbaz
 
Kayıt : 26 Ekim 2009
D.Günü : Ağustos 07, 1983 (39) Aslan
Meslek : Animasyon Sineması
İlgi alanları : Animasyon Sineması
Sitesi : http://www.animasyongastesi.com
 • Spalicek
  Spalicek
 • Alegres vacaciones
  Alegres vacaciones
 • Más vampiros en La Habana
  Más vampiros en La Habana
 • Hayop Ka!
  Hayop Ka!
 • The Tune
  The Tune
Son Yorumları
Spalicek (1947)
07 Ocak 2023
1947 yılında Çekoslovakya’nın ilk animasyon filmi olan Jiri Trnka’nın yönettiği Spalicek (The Czech Year) seyirciyle buluşur. Bir kukla animasyonu olan Spalicek’de Jiri Trnka, altı kısa film eşliğinde bir Çekoslovak köyünün kaybolmaya yüz tutan gelenek ve göreneklerini anlatır.

Bundan sonraki filmlerinde de kukla animasyonu kullanmaya ve Çekoslovakya tarihine, mitolojisine ve kültürüne odaklanmaya devam edecektir yönetmen. Spalicek, İtalya ve Fransa’dan kazandığı ödüllerle Jiri Trnka’nın adının tüm Avrupa’da duyulmasını sağlamıştır. (8/10)

Spalicek'le beraber Jiri Trnka'nın altı uzun metraj animasyon filminin de çevirisini tamamlamış oldum.
Alegres vacaciones (1948)
25 Kasım 2022
Alegres Vacaciones bir bakıma tanıtım filmi gibi. Film boyunca kahramanlarımız İspanya'nın ne kadar güzel bir ülke olduğunu dile getiriyorlar. Yemekleri, tarihi eserleri, boğa güreşi ve dansları filmde karşımıza çıkan unsurlar. Bir noktada Cebelitarık'ı aşıp macerayı Fas'a da taşıyorlar.

İzlediğim kopyanın görüntü ve ses kalitesi berbattı. Yine de bu kadar eski bir animasyon filmi izleyebilmiş olmak benim adıma sevindirici.
Más vampiros en La Habana (2003)
15 Temmuz 2022
Más Vampiros en La Habana, Küba tarihinin en önemli animasyon yönetmeni Juan Padrón'un, 1985 yapımı kült animasyonu ¡Vampiros en La Habana!'nın devam filmi. Bu filmde vampirleri güçlendiren insanlara ise metamorfoz geçirten Vampiyaba isimli ilacı ele geçirme savaşı anlatılıyor. Taraflar ise Hitler Almanya'sı, İtalya, Sovyetler Birliği, ABD gibi ülkeler. Kısacası film 2. Dünya Savaşı döneminde geçiyor. Vampir filmlerinin yanı sıra 2. Dünya Savaşı parodisi gibi de yorumlanabilir.

İlk filme göre macera dozu artmış, müzik ve cinsellik seviyesi azaltılmış. Eğlencesinden ise bir şey kaybetmemiş. Her iki filmi de izleyebilmiş olmak büyük bir şans benim için. Animasyon sineması Hollywood'dan ve Japon animelerinden ibaret değil çünkü. (7/10)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023