Giriş Kayıt

fotoman34 yorumları

fotoman34 profil sayfası
Limelight (1952)
Harika film. izleyen pişman olmaz.. Sadece hızlı akan hayatınızdan uzaklaşın. telefonları kapatın ve yavaş gelişen.. ince ince içinize sızacak bu filme izin verin. memnun kalacaksınız yukarda biri yazmış: üstada pek yakıştıramamışmış.. adam 63 yaşoında. hala durup komiklik mi yapsın sana.. ne istiyor bu insanlar anlayamadım böyle yorumlara aldanmayın sadece zamanı yavaşlatın.ve bu güzel filmin akışına bırakın kendinizi AŞk hissetmezseniz. Aşk olsun. öyle bir film bu arada. Clair Bloom u en en en güel haliyle izleyeceksiniz.. o kadar içten. billur gibi oynamış ki. Film; bi mimik ve ifade filmi. rol kesen degil. birbirinin içine bakan insanların filmi. iyi seyirler

Tarih: 13 Aralık 2022 18:46
Waterworld (1995)
"Water World" The Ulysses Cut mı --bakalım. Film dünya genelinde yeterli ilgiyi görmedi yapımcılara göree bu, sırt çeviren medya yüzünden oldu. filmin çekim aşamalarına gelindiğinde, kevin costner ve adaşı esas yönetmen kevin reynolds, fikir ayrılığına düştü ve 17 küs kalacakları şekilde reynolds, seti terk etti biraz costner egosu var burda gibi... bence. film daha senaryo aşamasına geçerken bile herkes bi ucundan çekmiş. ya senarist değişmiş, ya yönetmen seçilememiş, ya kasırgalardan 4 defa set tahrip olmuş. hawaii adaları lokasyon olarak seçilmiş.

kevin costner, telden kayma sahnesini kendi oynamış. güvenlimi degil mi diye, ilk önce reynolds kayarak denemiş hattı(demek o zaman daha filmin içindeymiş) (ilk çekilen sahnelerden demek ki gemiden kaçış) dublör kullanmayı istememiş costner. sadece gemi güvertesi ve içi, stüdyo ortamı imiş, yakınlardaki bir havaalanı seçilmiş, plato kurulmuş. tüm patlamalar gerçek yani arkadaşlar. costner'ın uçağı yakalamak için telden kayışına patlamaları eşleştirmek gerekmiş..yoksa alevlerin içinde kalacak kevin. yani CGi teknolojisinin filmlere egemen olmadı zamanlar. aktörler duman, sıcak ve alev görüyormuş o zamanlar. biraz daha erkeksi değil mi. şimdikiler hamur kaslı... (can yaman) adam döst oda içinde kılıç sallıyor.. vay cüneyt arkın demeden geçemiyor insan..

filmi o kadar bir ucundan çekiştiren olmuş ki anladığım kadarıyla... kaderini de bu etkilemiş sanki. bir türlü gereken başarıyı yakalayamamış oysa bana sorarsanız. atmosferi çok iyi o denizlerdeki yalnız adamı güzel veriyor costner zaten bu tür yalnız adam klişesine uyuyor (postman çok kötü film bu arada.. - ama kurtlarla dans, robin hood falan, çok iyi) 90lı yılların "herşeyi gerçek" filmlerinden izlemek istiyorsanız buyrun Water World tam size göre...

mesela direk tepesindeki sahnede, tekne baya dalgalı denizlere girmiş, ölüm tehlikesi atlatılan yerlerden biri de orası zaten kadın oyuncular da birer kez boğulmanın eşiğinden dönmüşler.. o denizin ortasında kurulan Atol ise 350 metre uzunluğundan arkadaşlar (1/4 mil) hawaii'deki tüm metal parçalar toplanmış yetmemiş, californiyadan hurda dolu uçak kaldırılmış, inecek havaalanı mevcut olmadıgından, mevcut pist uzatılmış yani bir film olmak için doğmak için, herşeyi ortaya koymuş. bence bu saygıya bile deger

-iyi seyirler-

Tarih: 16 Haziran 2022 19:23
Lonesome Dove (1989)
Yıllar sonra tekrar bulduğuma sevindim. Hatta altyazı da yoktu.. şimdi var kendinizi, hikayenin gelişimine, verirseni. Z büyük tad alırsınız. Yavaş yavaş pişen. Uzun güneşli bir gün gibi... Akşamı da o kadar romantik. Düşündürücü.. Gelmiş geçmiş en iyi western... Gerçek kovboylar, silahşör değil, hollywood-italyan westernleri degil.. Rol kesip sert olan degil hayatın içinde kararlarıyla, aşkı sevgisi dostluğuyla dayanmak için sertleşen abiler... Ben büyük tat almıştım.. Umarım izleyenler de alır. Evet erkeklere hitap eder biraz (Das Boot -1981) filmi gibi. Erkeklerin anlayacagı bi filmdir. Oğlan çocuklarının da degil.

Tarih: 16 Haziran 2022 13:23
Love in the Time of Cholera (2007)
ilginç bir uyarlama.. Gerçekten yorum yazma ihtiyacı hissettim. filme olumsuz şey söylemek kolay. göze batmadan, filmin akışına bırakırsanız kendinizi göze batmaz, üzerinde durmazsınız. ama belki "epik" bir yapım olabilecekken, vasat seviyede kalıyor. filmi izleten şey, atmosfer. bir atmosfer kurdugu kesin. popüler cici sinema ile ciddi epik yapım arasında kalakalmış.

iki ünlü hatta tek ünlü oyuncuyla büyük film çalışması. başroller dışında herkes gerçekten vasat. çok vasat. baba rolü anne rolü... ya bi yardımcı oyuncu olmaz mı filmde. figüren bile yok diyecegim nerde yok diyeceksiniz, siz fark etmesenizde, filmleri gerçekçi kılan, repliği olamsa bile filme atmosfer katan. geçişiyle, bakışıyla eklenen insanlardır. filmde ana karakterler dışında "insan yok" kardeşim.... bi de 70-75 yaşında 88-90 yaş gibi iki büklüm olunmaz.. gerçekçilikten uzaklaşarak, ama oyunculuğa ve hikayeye saygımızdan,... arada duruyoruz.

aslında abimiz, kendini bekar olarak büyütüyor. hatun kişi de baba baskısıyla kendi isteği dışnda hayat kuruyor.. aslında bakarsanız. her ikisi de kendi hayatlarına sahip çıkıyor.. bu kadar basit.
kadın dktorla evliliğine, adam ise bekarlığına ( bu arada kolombiya yahut güney amerikada o işler biraz kolay. kolunuzdan tutup gerçekten s....ler anında sizinle- o sebeple o rakamlar ulaşılabilir. olabilir atmasyon yok yani) -doğallar. ve baba açısından bakarsak, kızının köyde gönlünü ilk kaptırdıgı adama yedirmek istemiyor. ama o ne kadar kötü bir babadır öyle. yani oyunculuk olarak. baba belki eylemiyle kötü degil ama oa kadar kötü oyuncu ve tipki... castı yapanı buna zorlayan sebepleri gerçekten merak ettim.

atmosfer için izlenir. kafanızı takmayacaksanız... eksiklere. yine de olmuş tarafları olmamışlığından fazla. tinto brass'a bıraksaydınız bu senaryoyu aha işte o gerçekçi çekerdi bunu. hem de koltuklar sallanırdı.

ahlakçılar begenmeyeceklerdir. hayatında maceraları olanlar ve gençler bilhassa olgun ama genç kalanlar mana cıkaracaklardır filmden. tüm kadınların memeleri nasıl da aynı. filmde. oysa ben kolombiya gördüm. kadınlar böyle güzel degil. ama çok çekiciler.. doğallar.

Tarih: 18 Mayıs 2022 10:53
Spy Game (2001)
film 2001 yılında çekilmiş. ilginçtir 5 sene sonra beyrut'ta bombalı suikast ile devlet başkanı Harari öldürüldü. filmdeki gibi bir infilak idi.... işte ilginç olan bu zaten, bölgede herşeyi yapabilecek oluşumlar var, ancak amerika gizli servisleri tetiğe basmadan hiçbirşey olmuyor o bölgede.. sırf bunu anlamak için bile izlenir film. bir casusu, yahut "bizden biri" nasıl seçiliyor. nasıl yetiştiriliyor...bunu öğretiyor film. aynı zmaanda, amerikan güvenlik merkezinden hiç kimseye birşey çaktırmadan tek başına tek adam nasıl operasyon düzenliyor.. izliyoruz anlaşılması zor bir film oldugu için az puan aldıgını düşünmekteyim. bu vb film sevenlere, özellikle pazar akşamı sineması tadında izlence aksiyon verecek bir yapım. başrolde iki büyük oyuncu(yahut ekrana çok yakışan) Redford ve Pitt ikilisi tadından yenmiyor...

Tarih: 02 Mayıs 2022 13:53
‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film