Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Bozgn

 
Kayıt : 20 Temmuz 2019
D.Günü : Eylül 25, 1998 (25) Terazi
Şehir : Gotham
Meslek : İnsan
İlgi alanları : İngilizce,Müzik,Film
Sitesi : https://twitter.com/Bekback384
Son Giriş : Gizli
 • The Nun II
  The Nun II
 • Black Panther: Wakanda Forever
  Black Panther: Wakanda Forever
 • Morbius
  Morbius
 • House of Gucci
  House of Gucci
 • Time
  Time [S01EPaket]
 • Elvis
  Elvis
 • The Harder They Fall
  The Harder They Fall
 • The Chelsea Cowboy
  The Chelsea Cowboy
 • Birkaç Dolar İçin
  Birkaç Dolar İçin
 • Bir Avuç Dolar
  Bir Avuç Dolar
 • 1883
  1883
 • Soprano Ailesi
  Soprano Ailesi
 • Breaking Bad
  Breaking Bad
 • Büyük Kaçış
  Büyük Kaçış
 • Fringe
  Fringe
 • Tom Hanks
  Tom Hanks
 • Steven Van Zandt
  Steven Van Zandt
 • Clint Eastwood
  Clint Eastwood
 • Lee Van Cleef
  Lee Van Cleef
 • Liam Neeson
  Liam Neeson
 • Super Mario Kardeşler Filmi
  Super Mario Kardeşler Filmi
 • Time
  Time
 • Evdekiler
  Evdekiler
 • Pennyworth
  Pennyworth
 • Morbius
  Morbius
Son Yorumları
Saw X (2023)
22 Ekim 2023
Rahatsızım! Başkalarının acılarını önemsemeyen insanlardan rahatsızım.
-Jigsaw

Tobin Bell, testere serisi ile uzun yıllardan beri süren bir serinin yapı taşı haline gelmiş bir karakter ve oyuncudur. Saw X, serinin 1. ve 2. filmlerinin arasında geçen bir zamanı anlatmaktadır. İlk filmlerin ardından eskisi gibi olmaz düşüncesi ile oldukça düşük bir beklenti içerisinde izledim. Hele ki Spiral... Bu nedenle serinin bu şekilde devam edeceğini düşündüm.

Ancak Saw X küllerinden doğmuşçasına serinin özünü tekrardan yakalayabildiğini söyleyebilirim. Film içerisinde elbette serinin özünde olması gerektiği gibi oyunlar ve korkunç testlerle karşılaşmaktayız. Tabii yine bazı felsefi derslerin yer aldığı unsurlar da mevcut ki bu en sevdiğim öğelerdendir. Bir diğeri ise yine filmde beklenmeyen sonuç ve tahmin edilesi güç bir senaryo ile karşı karşıya kalmaktır. Ayrıca Charlie Clouser'ın o efsanevi tema müziği ile bir noktada tüyleri diken diken etmesi... Kısacası, kesinlikle tavsiye ederim.
Film Notum: 7,5
Glass Onion: A Knives Out Mystery (2022)
24 Aralık 2022
Daniel Craig, James Bond filminden ayrılmasının sebebi artık seri ile anılmak ve o kalıba yerleştirilmek istememesindendi. Evet, Craig bunu bir önceki filmiyle birlikte izleyince başarabildiğini görebilirsiniz.

Film öncekine benzer bir amaç doğrultusunda "Whodunit - Kim yaptı?" teması ile işlenmekte. Bir grup arkadaş, Miles tarafından bir oyun oynamak ve tatil için bir adaya davet edilmekte, adaya aynı zamanda Benoit Blanc - Dedektifimiz de davet edilmekte. Böylece gizemli olaylar adada hüküm sürerek hikâye başlamış olur.

Filmi incelemek adına adım adım ilerlemekte fayda olacağı fikrindeyim. Mekânlar ve kıyafetler oldukça tipik bir biçimde sergilenmekte olduğunu düşünebilirsiniz izleyince ancak bazı noktalarda iyi sergilendiği fikrine de kapılabilirsiniz.

Oyunculuklarını beğendiğim ise elbette başı çeken Daniel Craig, sonrasında takip eden Janelle Monae, Edward Norton olarak sayabilirim. Geri kalan oyuncular nerede mi? İnanın, oyunculukları aşırı derecede soğuk ve ruhsuz bir biçimde sergilenmekte. Başta dikkat çeken oyunculuklarını filmin ilerleyen sürelerinde kaybettiklerini fark ettim. Senaryo ile ilgili bir durum mu? Kesinlikle değil çünkü senaryodan bağımsız değiller ve daha etkili performanslar sergileyebilecekleri kısımda oldukça sönük kaldılar.

Ve filmin en önemli değerlendirmesi, hikâye. Başta belirtmiş olduğum gibi bu filmde bir gizem, cinayet ve suç unsurları işlenmekte. Film elbette devam niteliği olsa da farklı bir hikâyeye dayanmakta ki normali de budur. Fakat filmde kurgular bir noktaya kadar basitçe ilerlerken birden bire "ağır bir yükleme yapıldı" gibi bir ifadeye yer veriyor. Yani, filmdeki gizem unsurlarını bir noktada boğarcasına veriyor ki kafada oluşması gereken şema yavaşça değil de bir anda olduğu için anlamak ve bağ kurmada zorlanmalar yaşanabilir. Filmin hikâyesi kurgulanma ve adım adım işleme konusunda sorun yaşadığını düşünmekteyim. Finalde de beklentinin altında kalan bir etki olduğunu söyleyebilirim.

Daha iyi bir yapım olabilme potansiyeline sahipken biraz basit ve etkileyicilikten yoksun. İzlemenizi tavsiye ederim fakat büyük bir umut beslememenizde fayda olacaktır diye düşünmekteyim. Filme puanım ise 6/10.

İyi seyirler dilerim.
The Banshees of Inisherin (2022)
18 Aralık 2022
Hani Barış Manço der ya, arkadaşım eşek. Bu filmi izledikten sonra bence bir dinleyin derim. Biraz daha bazı şeyler oturuyor gibi.

Colin Farrell, harika bir oyunculuk ile filmin yapı taşı gibi olmuş desek yeridir. Arkadaşlık ve dostluk arasında fark var mıdır, varsa da bu fark nedir? İşte bir taraf bunu sorguluyor çünkü en sevdiği ve tek dostu diyebildiği kişi artık kendini kabul etmiyordu.

"Ama neden?"
"Ne yapmış olabilir ki?"

Bunlara cevap arıyor baş rol oyuncumu Padraic çünkü onu artık istemeyen kişi sıradan bir arkadaşı değil; kasvetli, soğuk, yalnızlığın demlenmiş olduğu bir adadaki tek dostuydu. Peki dostunu kazanmak için ne kadar ileri gidebilirsin? Bir süre sonra vaz mı geçeceksin yoksa inadım inattır deyip sonuna kadar mı zorlayacaksın?

İşte film bütün bunlara odaklanırken yan hikayeler ve karakterlere de öyle bir renk katıyor ki sanki hepsiyle bir dostluğunuz ve arkadaşlığınız varmışçasına bir bağ kurabiliyorsunuz. Onlar üzülünce sizlerde üzülüyor gibisiniz, mutlu olunca da sizler de mutlu olabiliyorsunuz.

Mekan seçimine zaten diyecek yok; dağı, taşı, kuşu, diğer tüm hayvanları, havası, suyu... daha nice öğesi filme resmen bir parça gibi oturmuş durumda. Yönetmenin bu mekanda asıl hissettirmek istediği atmosferin bence seyirciye geçtiğini düşünüyorum. Her izleyenin canını sıkan, mutlu olurken bile içini boğan o hava ilmek ilmek işlenmiş gibi.

Hikaye büyük oranda başarılı bir şekilde bağlanmış ve son bölüme kadar güzel ilerlemiş oldu. Lakin bu noktada bir kişisel eleştiride bulunmak istiyorum; sonunu beğenemedim. Çok istedim ama olmadı. Bir şeyler eksikti, sanki bir parçası kayıp bir yapboz gibiydi. Tamam bütün resim görünüyor ama hâlâ da bir şeyler eksik gibi geliyor.

Peki film Akademiden "En iyi film ödülünü" alır mı? Sanmıyorum, güçlü bir aday ancak alabilecek kadar değil. Filme puanım: 7/10. İzlemenizi de kesinlikle tavsiye edebilirim.
Çeviri Duyuruları
The Nun II   %100 Tamamlandı
Black Panther: Wakanda Fo   %100 Tamamlandı
Morbius   %100 Tamamlandı
House of Gucci   %100 Tamamlandı
Time (01x3)   %100 Tamamlandı
Time (01x2)   %100 Tamamlandı
Time (01x1)   %100 Tamamlandı
The Falcon and the Winter (01x03)   %100 Tamamlandı
The Falcon and the Winter (01x2)   %100 Tamamlandı
The Falcon and the Winter (01x1)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (02x02)   %100 Tamamlandı
Daman akeseo guhasoseo   %100 Tamamlandı
Pennyworth (02x01)   %100 Tamamlandı
Honest Thief   %100 Tamamlandı
Reprisal (01x06,07,08,09,10)   %100 Tamamlandı
The Owners   %100 Tamamlandı
Reprisal (01x05)   %100 Tamamlandı
Reprisal (01x04)   %100 Tamamlandı
Reprisal (01x03)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x1)   %100 Tamamlandı
Reprisal (01x02)   %100 Tamamlandı
Reprisal (01x01)   %100 Tamamlandı
Ashfall   %100 Tamamlandı
Bad Boys for Life   %100 Tamamlandı
Jumanji: The Next Level   %100 Tamamlandı
The Dark Horse   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x10)   %100 Tamamlandı
Gemini Man   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x9)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x8)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x7)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x6)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x5)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x4)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x3)   %100 Tamamlandı
Pennyworth (01x2)   %100 Tamamlandı
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film