Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

Yasin Kara

 
Kayıt : 06 Ekim 2018
Son Yorumları
The Great Escape (1963)
03 Ağustos 2020
#WorldWar2'nin Almanya'ya ait en problemli askeri esir kampı #StalagLuft3'ta yaşanan gerçek bir hikaye.

Sürprizbozan: Göster


Film kadro olarak da yıldızlar karması adeta. Filmde kim başrol oyuncusu anlayamıyorsunuz. Bu filmle ön plana çıkan #McQueen motosikletli kovalamaca sahnelerini sözleşme imzalarken şart koşmuş. Ve o sahnelerde motosikleti bizzat kullanmış.

Büyük emek verildiği belli olan filmin süresi 3 saate yakın olmasına rağmen hiç sıkmıyor. Akıcı bir anlatımı var.

İzlerken Almanların bile (cinnet hali olan 50 askerin infazı hariç) savaş hukukuna ne kadar dikkat ettiklerini ve esir askerlere yönelik tavırların hiç de kaba olmadığını görüyorsunuz.

Gerçekte 24 Mart 1944'te gerçekleşen bu firarın beyaz berdeye aktarılması sırasındaki tek eksik ise, Amerikan laubalilğinin ön plana fazlaca çıkarılmış olması.

İzlenmeli.

#iyiSeyirler.
Inception (2010)
02 Ağustos 2020
Sinema sektöründe bu kadar çok iyi film varken, çok nadiren bir filmi iki kez izlerim. Kardeşimin tekrar hatırlatması ve methiyeler düzmesi üzerine tekrar izleyesim geldi. İyi de olmuş hani. Bunda ünlü youtuber #BarışÖzcan'ın ilgili videosunu da aynı günlerde izlemiş olmamın payı yadsınamaz.

Sürprizbozan: Göster


Film hep #Matrix ile mukayese edilmiş sinema bloglarında. Ama bu mukayese yanlış bence. Bir defa anafikir farklı iki yapımın. Tek ortak nokta 'dünya içinde dünya' fikri. Bu yüzden mukayese iki yapım için de haksızlık olur.

İsim seçimleri bile gönderme ve metaforik olan bu film için #Nolan babaya şükranlarımızı sunuyoruz tekrar. Bilim kurgu kategorisinde 'zihin' temelinde çekilen yapımlardan çıtayı kesinlikle yükselten bir film bu. Hem senaryosu hem de görselliğiyle öyle.

Müziklerini 'sinema tarihinin en büyük soundtrack'çısı' #HansZimmer'in yaptığı filmin en çok tartışılan sahnesi ise final. #DiCaprio'nun bile "anlamadım" dediği finalin tartışılması ise #Nolan tarafından çok yersiz bulunuyor. Haklı da yönetmen. Bu detaylarda boğulmak bence. Ama madem yeri geldi, fikrimi belirteyim. Totemini her çevirdiğinde toteme bakan Cobb, bu kez bu anın rüya olup olmadığını öğrenmek istemedi ve bakmadı toteme. Çocuklarına rüyada da olsak kavuşmuş olmayı tercih etti ve çocuklarına koştu. Ama o zaman o totemi neden çevirdi? Sırıtan nokta bu bence.

Yok şöyle dikkatli izleyin, yok böyle dikkatli izleyin dediğine bakmayın siz. Orta düzeyde bir dikkat yetiyor filmi kavramak için. Einstein'in dediği gibi; bir konuyu herkesin anlayacağı bir dille anlatamıyorsanız, o konuya hakim değilsiniz demektir. Nolan konuyu herkesin anlayacağı şekilde anlatmış. #Memento değil yani bu kez.

Filmin tek eksiği; Cobb'un karısı ile olan duygusal bağının fazlaca yedirilmiş olması. Sanırım 10 yıl boyunca hikayeye bir aşk hikayesi için beklemiş olmasının bu yoğunlukta payı çok. Abartmış sanki biraz.

Benim de var sabit ve yönetebildiğim bir rüyam. Birkaç ayda bir görürüm hep. Dayanaksız olarak zıplayarak yükseliyorum yukarı. Ve bunu yaparken rüyada olduğumu biliyorum. Çok seviyorum o rüyamı. Gülücük) Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

#iyiSeyirler.
Roza of Smyrna (2016)
16 Temmuz 2020
Popüler gündemde bu sıra #Ayasofya varken, iki milletin hafızasında yer alan onlarca travmadan ikisini masaya yatıran ortak bir yapım. Büyük İzmir Yangını ve Cumhuriyet Dönemi Mübadeleleri.

Sürprizbozan: Göster


Bir kişiyi yerinden, yurdundan ederseniz bir hikayeniz olur. Ama kitleleri eşya gibi birbiri ile değiş tokuş ederseniz iki koca devlet olarak; trajedi olur. Bu trajedinin beyaz perdeye aktarılması. Aşk filmin süsü sadece.

Türklerin oyunculukları çok kötüydü filmde. Gruda da dahil buna. Kendisinden daha iyi bir performans beklerdim.

Yeni bir şey söylemiyor aslında bu film.

İzlemeseniz de olur.

#iyiSeyirler.
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024