Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

SKurthan

 
Kayıt : 22 Ağustos 2014
Şehir : İstanbul
 • Monkey Kingdom
  Monkey Kingdom
 • Effie Gray
  Effie Gray
 • Northmen - A Viking Saga
  Northmen - A Viking Saga
 • Storm Rider
  Storm Rider
 • Enchanted Kingdom 3D
  Enchanted Kingdom 3D
 • Monkey Kingdom
  Monkey Kingdom
 • Enchanted Kingdom 3D
  Enchanted Kingdom 3D
 • Your Inner Fish
  Your Inner Fish
 • Wild Weather with Richard Hammond
  Wild Weather with Richard Hammond
 • Sky Island
  Sky Island
Son Yorumları
Black Sea (2014)
21 Mart 2015
YORUM: Belli ki düşük bütçe ile çekilmiş. Buna rağmen konusu, kurgusu, işleyişi, sürükleyiciliği ile "Aslanlar gibi" bir film olmuş diyebilirim. Tavsiye ederim. (7.5/10)

ALTYAZI: Mevcut kaynak altyazılar teknik anlamda da içerik anlamında da çok bozuktu. Bir çok eksik ve yanlış yeri dinleyerek tamamladım. İyi seyirler dilerim.
Effie Gray (2014)
05 Mart 2015
YORUM: Emma Thompson oyunculuktaki yeteneğini senaryo yazarlığında gösterememiş ve bir çok tiyatro, piyes ve operaya konu olmuş bu gerçek yaşam öyküsünü gerçekten çok acemice bir senaryo dönüştürmüştür. Dram ve biyografi türü filmleri sevenlerin dışındaki seyirciler için çok sıkıcı olabilir.

Kötü bir senaryonun dışında gerek atmosferin kurgulanması, mekânlar ve çekim kalitesi gerekse oyunculuklar gayet başarılı. Özellikle Dakota Fanning'in oyunculuğu ve yansıttığı hüzün beni etkiledi. Bunun dışında diğer oyuncular da gerçekten iyi oynamışlar. Film Victoria Dönemi İngiltere’sindeki belli sınıftaki toplumun yaşam tarzını yansıtan, kasvetli bir atmosfere sahip. Kimi zaman resim görüntüleri eşliğinde müzik geçişleri ile yakalanmak istenen sanatsal etki çok yetersiz kalmış. Sadece hafif melankolik bir hava oluşturabilmiş.

Ancak filmde o kadar çok boşluk, eksik ve anlaşılmaz nokta bırakılmış ki, seyreden ancak John Ruskin ve Effie Gray'in yaşamları hakkında bilgi sahibi ise filmi tam manasıyla anlayabilir. Bu yüzden filmi seyretmekte kararlıysanız en azından Effie Gray ve John Ruskin'in yaşamı hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Yoksa birçok sorunuz yanıtsız kalabilir. Ayrıca John Ruskin'in nasıl bir insan olduğunu, ailesi tarafından nasıl yetiştirildiğini, çocukluğunun nasıl geçtiğini öğrenmezseniz adamdan nefret edebilirsiniz. Gerçi öğrenseniz de nefret etmeniz olasıdır. Ancak özel hayatının dışında yazdıkları ve yaptıkları ile çok farklı bir kişiliktir. Bu yönü ele alınırsa farklı bir insan olduğu anlaşılıp saygı da duyulabilir.

BAZI BİLGİLER:

Filmin başında John Ruskin'in Effie hatırına yazdığı bir kitaptan bahsedilmektedir. Bu kitap, fantezi romanı tarzındaki "The King of the Golden River (Altın Nehrin Kralı)" dir. John Ruskin bu kitabı 1842 yılında Effie Gray 14 yaşındayken yazmıştır.

John Ruskin'in babasının Effie'ye gösterdiği resim "The Grand Canal Scene, A Street in Venice (Büyük Kanal Manzarası, Venedik’te Bir Sokak)" dir. İngiliz ressam Joseph Mallord William Turner tarafından çizilmiştir.

Effie'nin kendisi ile bağdaştırdığı, ırmakta boğulmak üzere olan kadın resmi, John Everett Millais'in Shakespeare'in Hamlet oyunundaki Opelia karakterini betimlediği "Ophelia" adlı resimdir. 1852 yılında tamamlanmıştır ve bu gün Londra'daki Tate Britain Müzesinde sergilenmektedir.

John Ruskin'in İskoçya'da John Everett'e resmini çizdirdiği günlerde, kır evindeyken "Edinburgh konferanslarım" diye söz ettiği kitabı "Lectures on Architecture and Painting Delivered at Edinburgh in November 1853" adlı Edinburgh’ta mimari ve resim sanatları üzerine verdiği konferansların içeriğinin bir derlemesidir.

Emma Thompson’un canlandırdığı karakter olan Leydi Eastlake İngiliz kadın yazar, eleştirmen ve tarihçi Elizabeth Rigby’dir. Kocası Sir Charles Lock Eastlake Kraliyet Sanat Akademisinin başkanlığını yapmıştır. Filmde adı geçen akademi burasıdır.

ALTYAZI HAKKINDA:

Filmin İngilizce veya herhangi bir dilde kaynak altyazısı bulunmadığından tüm altyazıyı, dinleyerek kendim oluşturdum ve YIFY 720p sürümüne uygun olarak hazırladım. 1080p sürümleri ile uyumsuzluk olabiliyor. O sürüme bakmadığım için bir şey diyemem. Sonuçta ortaya 900 satırlık bir altyazı çıktı. Bu altyazı şuan internet dünyasında bulunabilecek tek altyazı olma vasfını taşımaktadır ve ilk kez TürkçeAltyazı.org sitesinde yayınlanmaktadır. Takdir izleyenlerindir. İyi seyirler dilerim.
Northmen - A Viking Saga (2014)
24 Şubat 2015
YORUM: Vikinglerin yaşam tarzını ve hayata bakış açılarını sevenlerin hoşuna gidebilecek bir film. İnanılmaz savaş sahneleri bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Ancak yine de kötü bir film değil.

Çeviriyi yaptığım sırada bir çok kez izlememe rağmen filmden sıkılmadığımı söyleyebilirim. Elbette zevkler kişiden kişiye değişir. Bu tür filmlerden hoşlananların büyük çoğunluğunun sıkılmadan izleyeceği bir film olduğunu düşünüyorum. Konusu bilindik olmasına rağmen, bence filmin kendine has sade bir güzelliği var. Ben daha çok çarpışma sahnesi olmasını isterdim. Müzikler biraz daha yoğun olabilirdi. Ancak filmde hiçbir şey abartılmamış. Vikinglerin konu edildiği filmlerde görmeye alıştığımız küfürlü ya da cinsel içerikli tek bir sahnesi dahi yok. gorgophonos'un yorumunda yazdığı gibi Amon Amarth'ın vokalisti olan Johan Hegg'in tüm film boyunca oynamasını ben de isterdim. Hatta onun baş rolde oynayacağı bu tarzda bir film çekilse muhteşem olur.

Filmin sonunda yazılarının bitmesi beklerseniz Amon Amarth'ın "Warriors of the North" şarkısını ve en sonda da filmin içinde geçen Monster's Blood "The Gunnar's Song" u dinleyebilirsiniz.

Sonuçta bence bu türü sevenlerin çoğu için akıllarda kötü bir film olarak kalmayacaktır.

NOT: İngilizce altyazısı bulunmadığından Türkçe altyazıyı dinleyerek hazırladım. Senkron işleminde YIFY'nin altyazı sitesindeki Portekizce altyazıdan faydalandım ve çok hızlı geçen diyalogları çok daha okunaklı olacak şekilde yeniden senkronladım.

GÜNCELLEME: Kaynak altyazısının çıkmasını beklemeden onu da kendim hazırlamaya karar verdim. Tüm altyazıyı İngilizce olarak hazırlayıp çeviriyi yeniden ele aldım. Takdir izleyenlerin. İyi seyirler dilerim.
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023