Giriş Kayıt

Logan (2017)

avatar
MatthewMc (20 Mayıs 2017)
 • 180/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

Spoiler içermeden konu şöyle: "Limuzin şoförlüğü yapıp Charles Xavier'ın başında duran, fakir bir şekilde yaşayan Logan'ın Laura adındaki bir kıza göz kulak olması gerekir ve Laura'nın peşinde olan bazı kişiler vardır. Böylece Logan, Laura ve Charles ile bu adamlardan kaçmaya başlarlar ve Laura'yı korumaya çalışırlar. Çünkü Laura, göründüğünden daha fazlasına sahip olan bir kızdır."

Logan için aşırı heyecanlıydım. Çünkü filmin yönetmeni James Mangold, daha önceden The Wolverine'i yönetmişti ve o film gayet başarılıydı. Ayrıca Hugh Jackman, Wolverine karakterini son defa canlandıracaktı bu filmde. Filmin aldığı yaş sınırı ve konusunun gerçekçiliği de çok merak ettiriyordu. Bütün bu beklentilerimin sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Logan, şu ana kadar izlediğim en iyi X-Men filmi.

Logan, Marvel'ın The Dark Knight'ı gibi. Oldukça ciddi bir tonu ve diğer süper kahraman filmlerine göre çok farklı bir işlenişi var. Ve her iki filme "süper kahraman filmi" demek çok basit kaçıyor. The Dark Knight, bir suç filmi ve Logan da kesinlikle bir dram filmi. Asla bir süper kahraman filmi değil.

Eğer filmin belli bir yerini ele alacak olursanız, en iyi kısımlar ilk ve son 45 dakika. Bu sahneler çok hızlı bir tempoda ilerliyor ve aksiyon açısından da çok tatmin edici. Filmin orta kısmı daha çok ana karakterlerle bir yol yolculuğu olarak geçiyor. Filmin bu kısmında daha çok karakterlere yoğunlaşılmış. Gereksiz olanlar da dahil. Filmin bu kısmı kesinlikle kötü değil ama filmin temposunu biraz yavaşlatmış. Kumarhanede geçen kısım ile Logan'ın güçlü birisiyle dövüştüğü sahne dışında pek de akılda kalıcı bir bölüm yok. Ama bunun dışında, filmle ilgili aklıma başka bir sorun gelmiyor. Logan inanılmazdı.

Filmin yaş sınırından konuşalım biraz. Geçen yıl Deadpool'un aldığı yaş sınırının aksine Logan'ın yaş sınırı almasının asıl nedeni, hikayesinin daha çok yetişkinlere hitap ediyor olması. Evet, filmde bolca kan ve öldürme sahneleri var (ve bu sahneler inanılmaz bu arada) ama film, bu sahnelerle ön plana çıkmıyor. Geçen yıl X-Men: Apocalypse'de olduğu gibi Logan, sırtını aksiyona ve görsel efektlere değil, hikayesine ve karakterlerine yaslıyor. Ve bu yüzden bundan sonra gelen aksiyon sahnelerinin yarattığı etki daha büyük oluyor.

Bir karakteri 17 canlandırmanın ardından Hugh Jackman, yine inanılmaz bir performans sergilemiş. Logan, Jackman'ın Prisoners'dan sonraki en iyi performansı. Çünkü filmin aldığı yaş sınırıyla birlikte Jackman da nihayet gerçek Wolverine'i göstermiş. Patrick Stewart da harikaydı ayrıca. Ve Laura'yı canlandıran Dafne Keen de çok havalıydı. Keen'in karakteri filmde neredeyse hiç konuşmuyor, bu yüzden oyunculuğu hakkında pek bir şey diyemeyeceğim ama aksiyon sahnelerine gelince Keen, resmen döktürmüş.

Film duygusal açıdan da çok tatmin ediciydi. Çok şaşırtan ve birkaç güldüren sahnesinin yanında Logan, gerçekten de duygusal bir film. Özellikle de filmin finalinde tüylerim diken diken oldu.

Kısacası, Logan'ı izleyin. Hem de hemen. Bir süper kahraman filminden daha öte, gerçek dünyada geçen, hikayesini gerçekçi bir şekilde işleyen ve bunu yaparken de olasılıkları sınırsız tutan bir film. Oyunculuklar başarılı, yönetmen Mangold'un bu filme getirdiği bakış açısı harika ve aksiyonu inanılmaz derecede eğlenceli. Logan'ı sakın kaçırmayın. İyi seyirler.Türkçe Altyazı © 2007 - 2019