Giriş Kayıt

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (2013) incelemesi


Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (2013)

Mandela: Long Walk to Freedom
avatar
Regisseur (14 Şubat 2016)
Kaderimin efendisi benim

Boleyn Kızı (2008) filmiyle tanınan İngiliz Yönetmen Justin Chadwick, Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol’dan önce yönettiği Birinci Sınıf adlı filmde, 84 yaşında ilkokul macerasına atılan özgürlük savaşçısı Kenyalı Kimani Maruage’in hikayesini anlatıyordu. Şimdi ise sinema yolculuğuna, Nelson Mandela’nın büyük savaşımıyla, aynı kıtada geçen başka bir gerçek hikayeyle devam ediyor. 5 Aralık 2013’te 95 yaşında ölen Mandela, dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü mahkumlarından biri olarak tarih sayfalarında yerini çoktan almıştı. Mandela’nın otobiyografisinden sinemaya uyarlanan film, o henüz hayattayken gösterilmeye başlandı.

Film otobiyografi olunca, senariste zeval olmaz denilebilecekse de, filmin, kitabın içeriğine çok fazla takılmadan görece daha vurucu yerleri perdeye taşımasını beklediğimi belirteyim. Söz konusu kişi bir de, Güney Afrika’da “Ulusun Babası” tanımlamasına mazhar olmuşsa, baştan aşağı onu izleyeceğimiz filmin daha çarpıcı olması gerektiğini düşünüyor insan. Çok değil, daha dört beş yıl önce Clint Eastwood’un yönettiği Yenilmez filminde bile, Mandela’nın tutkusuna ve hapishanedeki hissiyatına dair daha net tatlar alabilmiştim.

Gölge topraklarda (1993), Gladyatör (2000) ve Sefiller’in (2012) de aralarında bulunduğu birçok filmin senaryosuna imza atmış olan William Nicholson’un, bu filmde sipariş üreten biri olma hüviyeti taşıması, bir sanatçı dokunuşu yapmamış olması da gözümden kaçmıyor. Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol, U2 grubunun bestelemiş olduğu Sıradan Sevgi şarkısıyla Akademi Ödülleri’nde orijinal şarkı adaylığıyla yetinirken, aynı dalda Altın Küre’yi kazandığını belirtmiş olayım.

MADİBA’NIN HİKAYESİ

Hukuk adil değildir. Mandela’nın özgürlük yürüyüşünün kronolojik devinimini yansıtan filmin önermelerinden sadece biri bu. Nelson Mandela, yahut kabilesinden gelme adıyla Madiba’nın ne mene bir şahsiyet olduğunu anlatmanın lüzumu yok. Yirmi yedi yılı hapiste geçmiş, Güney Afrika’daki siyahi halkın, doğrusu tüm dünya halklarının müteveffa liderinin, bu dünyadan göçüp gitmeden evvel barışa ulaşılmasına dair ne çok cefa çektiği ve sabır gösterdiği, yakın-uzak tarihe ilgi duyan herkesin malumudur.
Nelson Rolihlahla Mandela, ailesinin kendisiyle gurur duymasını istiyor. Babasının baş belası anlamına gelen Rolihlahla adını kendisine vermesinin ironisini yaşamıyla ortaya koyuyor. Xhosa ulusunun erkeğine yakışır biçimde halkına karşı görevini fazlasıyla ifa ediyor. Mandela, hem kendisine inananların kaderini değiştiriyor, hem de milletine önderlik ediyor.Yaşamındaki zorluklara karşı dururken güç aldığı, William Ernest Henley’in şiirinin öznesine dönüşüyor: Dünya ne kadar dar olsa da, cezam ne kadar ağır olsa da, kaderimin efendisi benim, ruhumun komutanı benim.

Filmin, potansiyel kahramanına yaraşır bir görüntü çizememesi izleyicide tatminsizlik bırakıyor, varsın olsun, yine de bu filmi, Madiba’ya kulak vermek için karşımıza çıkan bir fırsat bilmeliyiz: Özgürlüğe uzun bir yol yürüdüm. Bu, ıssız bir yol ve henüz bitmedi. Biliyorum ki ülkem, nefretin toprakları olmak için yaratılmadı. Kimse renginden dolayı başkasından nefret ederek doğmaz. İnsanlar nefret etmeyi öğrenir. Sevmek öğretilebilir. Çünkü sevgi insanın kalbine çok daha doğal gelen şeydir.avatar
Fügen Atasoy (11 Haziran 2017)
 • 160/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
MANDELA: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (2013) Güney Afrika'nın efsanevi lideri Nelson Mandela'yı ( 1918-2013) konu alan etkileyici ve aydınlatıcı iyi çekilmiş bir biyografi, tarih, drama filmi. Çok beğendim ve Oscar'ın büyük ödüllerinde adaylık verilmemesini garipsedim.

Idris Elba'nın Mandela'yı başarıyla canlandırdığı film, liderin çocukluğunu ve gençliğinde bir avukat iken yaptığı , boşanma ile sonuçlanan 13 yıllık ilk evliliğini kısaca gösteriyor.

Avrupalı iktidarın ve beyaz insanların yerli halka köle muamelesi yapması ve özgürlüğün olmaması nedeniyle 1942 yılında pasif direniş yapan Afrika Ulusal Konseyi'ne katılan Mandela bunun bir sonuç getirmeyeceğini anlar çünkü 50 yıl boyunca bu direnişin hiç faydası olmamıştır.

Çok sevdiği karısı ikinci karısı Winnie ile tanışması bu yıllarda gerçekleşir.
Polisin 69 protestocuyu öldürmesi ile Mandela da şiddete başvurur ve belediye binasına bombalı sabotaj düzenletir. Terörist ilan edilip tutuklanır ve onunla aynı amaçtaki arkadaşları ile ömür boyu hapis cezası alarak bir ada hapishanesine gönderilir.

Dünya çapında Mandela'nın özgür bırakılması için protesto yürüyüşleri yapılır. Ada hapishanesinde 18 yıl kaldıktan sonra daha iyi şartlardaki 1982 yılında Cape Town'daki hapishaneye nakledilir.

Eşinin yokluğunda Winnie özgürlük hareketine liderlik eder. Beyaz yönetim, sokaklardaki şiddet ile başa çıkamayınca Mandela ile çözüm görüşmeleri yapar. 1990 yılında Mandela özgürlüğüne kavuşur ama onun politik görüşü barışçı, eşinin görüşü şiddet yanlısı olunca bu seferde siyahlar arasında çatışma çıkar. Mandela eşinden ayrılma kararı alır.

1994 yılında yapılan seçimleri %68 oy alarak Mandela'nın desteklediği AUK ( ANC) kazanır.

Nelson Mandela'ya yakışır kalitede çok güzel bir biyografi filmi. İzlemenizi tavsiye ederim.

* Film Şarkı kategorisinde Oscar'a aday gösterildi ama kazanamadı. Şarkıyı U2 grubunun solisti Bono seslendirdi.

Imdb: 7,1 Benim puanım 8

Yönetmen: Justin Chadwick- çok beğendiğim Boleyn Kızı (2008) ve The First Grader (2010) filmlerinin yönetmeni.

Oyuncular: Idris Elba, Naomie Harris, Terry Pheto

Mandela hakkında yapılmış filmler :
Invictus-2009- izledim güzeldi
Goodbye Bafana-2007- izledim bu da güzeldi.

The Color of Freedom-2007
Winnie-2011
Endgame-2009Mandela: Long Walk to Freedom
Dizi Altyazıları
Mindhunter (2,348) Game of Thrones (2,335) The 100 (1,858) Legion (1,756) Preacher (1,630) La casa de papel (1,563) The Terror (1,301) Chernobyl (1,183) Big Little Lies (1,148) The Big Bang Theory (1,077)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019