Giriş Kayıt

San Andreas Fayı (2015)

San Andreas
avatar
Serkan Aydemir (04 Ekim 2015)
 • 140/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim


San Andreas
2015
San Andreas
Aksiyon / Macera / Dram114 dk

Yönetmen: Brad Peyton
California'da yaşanan ve Batı Kıyı Şeridi'nin tamamını etkileyen büyük çaplı bir deprem faciasının ardından yaşanan arama kurtarma sürecinde, itfaiye eri Tom'un yaşadıklarını ön plana alan film, genç adamın duygusal hayatı ile sorumluluklarını dengede...
6.1 (238,934 Oy)


Gizemli Adaya Yolculuk filmiyle adına aşina olmaya başladığımız Brad Peyton belki de sinema tarihinin kendi adına en iyi filmiyle karşımıza çıkıyor. Önceki yapımlarında pek de bu derece sağlam yapımcı ve set arkası ekibi olmadığını söyleyebiliriz çünkü. Sadece bu da değil, Dwayne Johnson da vazgeçemediği bir başka isim. Gizimli Adaya Yolculuk filminde de Dwayne Johnson başrolde oynamıştı. Filmle ilgili işin en ilginç tarafı filmin senaristi diyebiliriz. Bates Motel(güzel dizidir.) The Strain, hatta Lost gibi dizi sektöründe önemli ses getirebilmiş yapımların senaristliğini de üstlenmiş biri olan Carlton Cuse bu filmin de senaristliğini üstleniyor. Bu şu noktada önemlidir, filmi izlerken içeriğinin de izlenilir olduğunu göreceksiniz. Sinema dünyasında senaryosu kötü olan bir filmde Brad Pitt de oynasa o film batar. Senaryo her zaman filmin kalbidir.


Bir filmden beklediklerimiz neyse bunları dikkate alarak filmi eleştirmek gerekir. San Andreas filmi var olan deprem hattının sonuçlarını bizlere gösteriyor. Sinemasever birisi bu deprem anlarını görmek isteyecektir. Çok normal bu tabi, özellikle gökdelenlerin olduğu bir şehirde deprem olursa acaba nasıl bir görüntü meydana gelir sorusu akıllara gelir. Bunu bize yapımcılar oyuncu kadrosunu sağlam bir şeklide oluşturarak göstermeye çalışıyorlar. Yaşamı GYM olan kişiyi yani Dwayne Johnson'ı söyledim zaten. :) Carla Gugino, Alexandra Daddario, Ioan Gruffudd ve Paul Giamatti gibi tanıdık üstüne sempati besleyebileceğimiz kişilerle film bir adım daha yukarı çıkabiliyor. Oyuncu kadrosu uyumlu olmuş diyebiliriz.


resim


" Çoğu hayat sallantıdadır zaten. "


Ray(Dwayne Johnson) İtfaiyenin helikopterle kurtarma bölümünde çalışmaktadır. San Andreas gibi dağlık büyük bir yerde görevi oldukça önemlidir Ray'in. Tabi hayat sadece işten ibaret değildir. Ray sorunlu bir evlilik içindedir. Geçmişten gelen bir takım olaylardan kurtulamayan Ray, eşi Emma(Carla Gugino)'yla büyük sıkıntı yaşamaktadır. Bu evlilikten de dünyalar güzeli :D Blake(Alexandra Daddario) adında bir kızları olmuştur. Blake yetişkin biri olarak ailesinin bu durumuna üzülse de onlara saygı duymaktadır. Tabi sadece bu kadar da değil Emma bir başkasıyla görüşmektedir. Şehrin ünlü müteahhitlerinden Daniel Riddick(Ioan Gruffudd)le yaşama kararı alacaktır. Bu duruma üzülen Ray daha da çıkılmaz bir döneme girecektir böylelikle. Bu süreç içinde daha da önceleri San Andreas gibi önemli fay hattının aktifliği üzerine bilgiler veren deprem uzmanı Lawrence(Paul Giamatti)'ın çalışmaları filmin ana konusunu bizlerle buluşturacaktır. Tahminlerinin çok da ötesine gidecek olan söylemleriyle San Andreas'da deprem olur. Tüm şehir yok oluşa başlar. Tabi bu deprem sırasında Ray ve ailesi çok farklı yerlerdedir. Ray ailesini kurtarmak için deprem sonrasında aramalara başlar. Tabi unuttuğu bir diğer şeyse depremin bitmeyecek olmasıdır. Ray, her geçen an daha da yok olan şehirden ailesini kuratarabilecek midir? Film bu senaryo üzerinden işleniyor.


Bilmemiz gereken bir başka şeyse filmin içinde geçen fay hattının şu an bile ihtimalde gerçek olduğudur. İstanbul fay hattının da içinde olduğu Kuzey Anadolu fay hattı San Andreas fay hattıyla benzer özellikler göstermektedir.


resim


Resimde de göründüğü gibi aynı kırıklı yapıya sahip bu fay hattı İstanbul depreminde Amerikalı uzmanları İstanbul'a bile getirmiştir. Filme dönersek senaryosunun sıradanlığını fark edeceksinizdir. Birçok kişi bu noktada filmi sevmeyebilir bile. Tabi bana kalırsa bu sıradanlığı filmin bizlere yaşattığı görsel şölenle unutuyoruz. Özellikle son teknoloji olan 3D çekimlere sahip filmimizi izlemek ayrı bir keyif veriyor. Efekt olarak filme doyuyorsunuz. Depremin yıkımını beklentinin üstünde bizlerle buluşturabiliyorlar. Oyunculuk ve içinde oluşan aksiyonla film çok rahat bitiriliveriyor. Tabi beklentiyi çok yükseltmek gibi düşüncem yok, ama filmin hasılat başarısının boşa olmadığını bilmenizi istiyorum.


Depremlerden çok bunu bile bile ihmallik insanı öldürür. Biliyoruz ki ülkemde depreme hazırlık düzeyi dünyada sonunculuklarda. Her ne kadar İstanbul depremi olacak denilse de neredeyse kimsenin umurunda değil bu durum. Deprem soykırımı yapacak en güçlü doğal afetler içerisindedir. Binlerce canımızın ölümle burun buruna olduğu gerçeklikte bu kadar vurdumduymaz olmak katliam yapmak gibi bir vahşeti bizlere yaşatacak. Fıtrat, kader, Allah'tan işte gibi hurafelikle ölümleri meşrulaştırmak ne yazık ki ülkemde fenomen olduğu müddetçe de bu katliamlardan kurtulamayacağız sanırım. Japonya'da 7.0 şiddetinde deprem oluyor bir kişinin burnu kanıyor o da ayağı kayıp düştüğü için. Düşünün artık... Ne yazık ki diyorum, umarım bu ülke böyle büyük bir vahşetle karşı karşıya kalmaz. Önce insan diyerek aklın birleştiği bir hayat yaşamak dileğimle.İyi seyirler.
:-({|=Türkçe Altyazı © 2007 - 2022