Giriş Kayıt

Deadpool (2016)

default avatar
shimose (17 Mayıs 2018)
Kötü Kedi Şerafettin bombası hâlâ suya düşen taş gibi, halka halka yayılırken bu hafta en az onun kadar edepsiz ve ağzı bozuk muzip bir kahraman daha salonlarda arz-ı endam etti. Zeki, çevik ve küfürbaz olarak kendisini tanıtan kostümlü karakterimiz Deadpool çizgi roman sayfalarından çıkıp sinema filmi ile yoluna devam etme kararı aldı.

Ryan Reynolds'un -ki kendisini daha önce Yeşil Fener'de görmüştük- canlandırdığı Deadpool, Amerika başta olmak üzere siyah beyaz yıllarda çocuklara-gençlere Stan Lee'nin armağan ettiği renkli hayal dünyasından fırlayan bir çizgi kahraman. Kahraman dememe beli kendisi alınabilir, zira Deadpool'un dünya görüşünde kahramanlık yok. Filmi de izlediğinizde kendisi de defalarca  dile getiriyor. O ne bir anti kahraman ne de kötü adam. Gerçi ilk düşünülen Deadpool'un bir kötü adam olmasıymış ama sanki kostüm bu fikri kaldırmamış.

Deadpool, sanki çizerin elinden kalemi, senaristin elinden klavyeyi alıp öyküsünü kendi yazıyor.
Spiderman'a selam çakan kırmızı kostümü, askeri geçmişi ve fırlamalığı ile meşhur Deadpool, ölümden kaçmak için bir deney sonrası mutantlık mertebesine geçiyor. Klişe bir serüvene sahip olan Deadpool kabataslak senaryoda pek iç açıcı ya da sıra dışı görünmese de filmin daha yazıları akarken espriyi patlatıp bu film başka olacak dedirtiyor. Charlie Chaplin'in "hayat dar açıda drama, geniş açıda komedidir" sözü Deadpool'un  kahramanlık olayına bakışını özetler nitelikte. Bütün artist pozlu süper kahramanlara geniş açıdan bakan Deadpool fırsatı buldukça kahramanların erdemlerine tokatı basıyor. Yani ki bu kahramanlık mevzuu onun için 'safsata' gibi bir şey. Marvel ve DC'nin kahraman alemini ti'ye almakla yetinmeyen Deadpool, sanki çizerin elinden kalemi, senaristin elinden klavyeyi alıp öyküsünü kendi yazıyor.

Afili kostümleri, müthiş egzantrik güçleri ve acayip fiyakalı silahları olan süper kahraman filmlerine azıcık ucundan aşina iseniz, Deadpool sizin için bulunmaz bir komik-fantastik-absürt-alengirli bir fantastik bir yapıt. Deadpool, saniyede 3 mermi atan bir makineli tüfekten çıkan kurşunlar gibi ardı ardına esprileri patlatıyor. Kahkaha atarken bilincinizi ve kulağınızı açık tutmaya gayret edin; çünkü bir müddet sonra hangi espriye güleceğinizi şaşırıyorsunuz.

Her ne kadar Deadpool ben klişeye karşıyım dese de film benzerlerinin kullandığı tüm klişeleri sırasıyla uyguluyor. Ve her klişede yine espriyi patlatıyor.

Her filmde olduğu gibi, 80 yaşını deviren Deadpool'un fikir babası Stan Lee'yi bu filmde Dj olarak görüyoruz. Çocuk ruhlu Amerikalı Miyazaki'miz her Marvel filminde olduğu gibi kendine bir yer açmış.

Kostümlü süper kahramanı posterde gören ebeveynlere ise bir ikazda bulunmayı unutmayalım. Deadpool bir çocuk filmi-kahramanı değil. Argo, küfür ve cinsellik filmin geneline hakim. Bırakın çocuklarınız bu sefer bir kahramandan yoksun kalsın, bu film sizler için çekildi.

Serkan Baştimar - Twitter/SerkanBastimarTürkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film