Giriş Kayıt

Uzay Yolcuları (2016)

Passengers
avatar
MatthewMc (23 Mayıs 2017)
 • 120/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim

"Dünya'dan ayrılıp Homestead II adındaki yeni bir gezegene giden 5000 yolculu Avalon gemisi, 120 yıl süren yolculuğunun başındayken bir arıza geçirir ve Jim Preston adında bir yolcuyu buz kapsülünden uyandırır. Ve 1 yıl sonra da Auora Lane adında başka bir yolcu daha uyanır. Jim ile Auora, bu sorunu neyin yarattığını çözmeye çalışırlar ve bir yandan da birbirlerine aşık olmaya başlarlar."

Passengers, adının duyurulduğundan beri ilgimi çeken bir yapımdı. Çünkü her yıl 1 veya 2 tane başarılı bilim kurgu filmi çekiliyordu ve Passengers'ın da onlardan biri olacağını düşünmüştüm. Jennifer Lawrence ile Chris Pratt'in başrol olmasının yanı sıra konusu da oldukça orijinaldi. Fakat eleştirmenler filmi yerden yere vurdukları zaman beklentilerimi biraz düşürdüm. Peki film nasıldı?

Benim için ortalamaydı açıkçası. Yani herkesin sevdiği kadar sevmedim ama bir yandan da eleştirmenlerin yerden yere vurmasına da bir anlam veremedim. Film o kadar da kötü değildi!

İyi yanlarla başlayalım. Filmin konusu ve bu konuyu işleme tarzı çok başarılıydı. Her ne kadar konu biraz yavaş ilerlese de filmi izlerken hiç sıkılmadım, sürekli ne olacağını merak ettim. Bunun dışında ortaya atılan fikirler ve görsel efektler de çok iyiydi. Film beni teknik açıdan büyülemeyi başardı.

resim

Oyunculuklar başarılıydı, özellikle de Chris Pratt. Jennifer Lawrence'ın performansını kötü bulmasam da filmin büyük bir kısmını Pratt göğüslediği için onun daha iyi bir performans sergilediğini düşünüyorum sadece. Barmen olan androidi canlandıran Michael Sheen de filmde çok iyiydi bu arada. Ve merak ettiğinizi biliyorum, filmde Laurence Fishburne da var. Şöyle izah edeyim: Fishburne'ün performansı oldukça başarılıydı fakat karakterinin kendisi çok gereksiz kalmış. Senaryo bir yere varamadığı için konuyu ilerletmek amaçlı Fishburne'ü filme 5 dakikalığına sokmuşlar ve çıkartmışlar gibi hissettiriyor. Bu da beni filmin kötü yanlarına getiriyor.

Passengers'la ilgili 2 büyük sorunum var. Bunlardan birincisi, filmin finali. Bundan daha saçma bir final düşünülemezdi! Size spoiler vermeden şunu söyleyebilirim; filmin sonunda 2 ana karaktere daha mantıklı bir son için ellerine bir fırsat geçiyor ama film mantıklı bir son yerine mutlu son yapmayı tercih ediyor. Aklım almıyor resmen. Her zaman mutlu son, iyi bir son anlamına gelmiyor.

Bu da beni filmin ikinci en büyük sorununa getiriyor. Film bu şekilde bittikten sonra "peki filmde başka ne olmuştu?" diye düşündüm. Ve koca filmde neredeyse hiçbir şey yaşanmadığını fark ettim. İlk 30 dakika epey yavaş ilerliyor, sonra ortada romantik bir durum oluyor, daha sonra hikaye klişeye bağlayıp iyice yavaşlıyor ve bu esnada da son 30 dakikada bir aksiyon atılıp hikaye bitiyor. Her ne kadar filmi izlerken eğlenmiş olsam da, böyle bir potansiyelden çok daha iyi bir sonuç çıkabileceğine emindim doğrusu ama bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradım.

Eğer sinemalarda izleyecek eğlenceli, kafa dağıtacak bir film arıyorsanız Passengers'a hiç düşünmeden bilet alabilirsiniz. Hiç sıkılmayacağınıza eminim. Ama eğer daha mantıklı ve dolu dolu bir film bekliyorsanız biraz hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Bu yüzden filmi izlerken beklentilerinizi düşük tutmanızda fayda var. İyi seyirler.Passengers
Dizi Altyazıları
Mindhunter (2,348) Game of Thrones (2,335) The 100 (1,858) Legion (1,756) Preacher (1,630) La casa de papel (1,563) The Terror (1,301) Chernobyl (1,183) Big Little Lies (1,148) The Big Bang Theory (1,077)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019