Giriş Kayıt

Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (2011) incelemesi


Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (2011)

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
avatar
Serkan Aydemir (12 Ekim 2015)
 • 160/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
resim


Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
2011
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Macera / Aile / Fantastik130 dk

Yönetmen: David Yates
“Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2” Harry Potter film serisinin son macerası ve merakla beklenen son filmin ikinci bölümü. Destansı finalde, iyi ile kötünün mücadelesi büyücüIük dünyasını büyük bir savaşın içine sokmuştur. Tehdit...
8.1 (952,611 Oy)


İlk filmi 2001 yılında çıktığında çoğumuz daha küçüktük. Tabi çocuk filmi içerisinde geçen Harry Potter dünyada milyonlarca kendi yaşıtında hayran kazanmayı başardı. Hatta öyle bir başarı kazandı ki seri filminden elde edilen gelirin en fazla olduğu filmler arasına girebildi. Tüm seri 7.7 milyar dolar kazandırdı. Sadece film sektöründe değil tüm serisini de alıp okuduğum edebiyat serisi de milyonlarca sattı. Harry Potter'ı anlamak için sanırım zamana yayılan bu gizemi hissetmek gerekiyor. Bir büyü her şeyi değiştirebilir.

Bu incelememe önceki seri filmlerine değinerek başlamak istiyorum. Biraz uzun bir inceleme olabilir. şimdiden iyi okumalar. :) İlk film 2001 yılında Felsefe Taşı adında bizlerle buluştu. J.K. Rowling'in kitap uyarlaması olan bu seri dünyada çok önemli bir ilgi gördü. Serinin 2. filmi Sırlar Odası oldu. Bu iki seri Chris Columbus'un yönetmeliğinde çekildi. Harry Potter seri içinde çok fazla yönetmen değiştirdi. Bu durum bazı serilerdeki benzer kaliteyi de etkilde tabi. Mesela 3. film olan Azkaban Tutsağı'nı Alfonso Cuarón, 4. film olan Ateş Kadehi'ni Mike Newell, 5. film olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı ve sonraki serileriyse David Yates çekti. Bu nedenle bazı seriler bir öncekinden farklılık gösterebiliyor.

Daha önce pek duymadığımız, ama zamanla hayran olduğumuz bir oyuncu kadrosuna sahip Harry Potter. Tabi sonra önemli isimler filme dahil oldu. Öncelikle bizimle büyüyen ana kadro oyuncularını söylemekle başlıyorum kadroya. Harry Potter'u oynayan Daniel Radcliffe, Ron Weasley karakteriyle Rupert Grint ve üçüncü ana karakter olan ve zamanla büyüyüp güzelleşen Hermione Granger'ı ise Emma Watson oynadı. Filmde önemli bir büyücü olan herkesin hayran olduğu Professor Albus Dumbledore'u iki farklı kişi oynadı. Bunun nedeni ilk iki bölümde oynayan Richard Harris'in 2002 yılında aramızdan ayrılmış olmasıdır. Richard Harris'in ölümünden sonra Michael Gambon oynadı. Şuna da açıklık getirmekte fayda var. Dumbledore'u oynayan kişiyle Yüzüklerin Efendisi'ndeki Gandalf oynayan kişi aynı değil. :D Bazı yerlerde hep geçmiştir aynı kişi mi diye ondan söylüyorum bunu. Filmin başından beri önemli yere sahip kötü karakteri yani Voldemort'u ise değerli oyuncu Ralph Fiennes oynadı. Severus Snape'i Alan Rickman, Bellatrix LestrangeHelena Bonham Carter, belki de filmde sevilen bir diğer değerli karakteri yani Sirius Black 'i ise Gary Oldman oynadı. Filmde çok fazla değerli karakter var tabi, ama ben sadece bunlara değindim.

resim


" Birinin yaşaması için diğerinin ölmesi gerekiyor. "


Destansı finalde, iyi ile kötünün mücadelesi büyücüIük dünyasını büyük bir savaşın içine sokmuştur. Tehdit hiçbir zaman bu kadar büyük olmamıştır ve artık hiçbir yer güvenli değildir. Bu arada, Lord Voldemort ile son karşılaşmasına gittikçe yaklaşan Harry Potter’ın en büyük fedakarlığı yapması gerekecektir. Her şey burada sona erecektir. (Alıntı g.c.)

Film genel anlamda aynı mantık içinde ilerliyor. Harry mi kazanacaktır yoksa Voldemort mu? Son film olan Ölüm Yadıgarları'nın 2 bölümle karşımıza çıkmış olması da tartışılası bir durum, çünkü ilk bölüm yani Part 1 ile Part 2 arasında büyük farklılık var. Part 1 daha sakin giriş modunda Part 2 ise aksiyonun yaşandığı bölüm. Maksat para kazanmak olunca filmleri bölme işi biraz can sıkmıyor değil. İkiye bölmek yerine birlikte bu sakin ve aksiyon havayı bizlere yaşatsalardı Harry Potter daha sağlam bitebilecekti. Yine de etkileci bir sonla bitti. Bunun hakkını vermek gerekiyor.

resim


Filmin içinde çok fazla detay var. Öncelikle Dumbledore'un gay olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yazar Rowling'in doğrudan söylediği bir yazısını paylaşıyorum sizinle: " Büyücü dünyasındaki en büyük tabu kan durumunuz. Eğer Dumbledore gibi eşcinsel olur da saf kan olursanız, bu eşcinselliğin bir önemi yok. Dumbledore Grindelwald'a aşıktı. Bu bir aşktı, arkadaşlık değil! Aşka bu kadar çok inanan Dumbledore aldatıldı. Sanırım Rowling bu fikriyle gaylere bakış açısını değiştirmek istedi. Hem devasa güç hem de gay olmak. Dünya toplumunun gaylere olan bakış açısının da pozitif yönde değişmesi önemli bir gelişme olacaktır insanlık için. Rowling'e bu yönüyle teşekkür etmek gerekiyor. " Bunun gibi filmle ilgili bilmeniz gerekenleri ve daha ilginç gelecek şeyleri paylaşıyorum:

- Hermione Hogwarts'tan sonra bakanlıkta Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi, Denetimi dalında çalıştı fakat sonradan Sihirli Yasal Yaptırım dairesine geçti.

- Ron bir seherbaz oldu fakat Weasley dükkanı o kadar büyüdü ki George'a yardım etmeye başladı.

- Quidditch'te 700 faul türü vardır.

- Yazar Hedwig'i öldürdü, çünkü o masumiyeti temsil ediyordu. Onun ölümüyle birlikte Harry'nin çocukluğu da son buldu.

- Hermione anne ve babasına hafıza büyüsü değil sadece kendilerini farklı insanlar sanmalarını sağlayacak bir büyü yapmıştır. Savaştan sonra ailesinin yanına geri dönmüştür.

- J.K Rowling: ''Draco Hermione'ye karşı her zaman bir şeyler hissetti. Ama ailesi yüzünden bunu hiçbir zaman Hermione'ye belli etmedi.''

- İlk kez Felsefe Taşı'nda gördüğümüz Richard Harris, 2. film olan Sırlar Odası vizyona girmeden birkaç hafta önce vefat etti.

- Filmde her ne kadar Luna ve Neville arasında bir şeyler var gibi gözükse de aslında kitapta böyle bir şey olmamıştır. Neville, Hannah Abbott ile evlenmiştir.

- Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, Bölüm 1'deki 3 kardeşin hikayesini Johnny Depp çizmiştir.

- J. K. Rowling, son kitabın final bölümünü serinin ilk kitabı yayınlanmadan 7 yıl önce, 1990 yılında yazmıştı.

- Dünya hızlı okuma şampiyonu Anne Jones, 607 sayfalık son Harry Potter kitabının tamamını sadece 47 dakikada okudu.

- J. K. Rowling, kitapların satışıyla milyarder oldu. Ancak o kadar çok bağış yaptı ki artık o bir milyarder değil. Tabi fazla para kazandığı(hakkıyla) ortada.

- J.K. Rowling ile Harry Potter’ın doğum günleri aynıdır.

- Dumbledore öldüğünde 150 yaşındaymış.

Bunun gibi çok fazla ilginç bilgi var filmle alakalı. :D

Kısacası :) Harry Potter dünyada birçok çocuğun kitap okumasına katkı sağlamıştır. Bu yönde ödül bile almıştır. Bu son filmle aramızdan ayrılan Harry Potter hala devam filmi çekilecek mi sorularıyla hayranlarının beklentisi içinde. Hatta ilk iki filmin yönetmeni Chris Columbus ana karakteri anlatan yeni bir seri çekmek istediğini söyledi. Rowling de Warner Bros'un filminde senaryoyu ele alacağını bizlere bildirmişti daha önce. 70 yıl öncesini anlatacak bir Harry Potter evreniyle karşımıza çıkacak filmi şimdiden herkes merakla bekliyor. Tabi amaç Harry olunca bu filmde onları görememek üzücü olabilir. Bu filmi anlatan güzel bir videoyu sizlerle paylaşıyorum.Bakalım biz Harry Potter severlere zaman ne gösterecek. Tabi umarım J.K. Rowling seriyi kaldığı yerden devam ettirip en az bir 3'lü kitapla karşımıza çıkar.

İyi seyirler.
:-({|=Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film