Giriş Kayıt

Great Balls of Fire! (1989)

avatar
aydin1972 (11 Eylül 2017)
 • 180/ 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Great Balls of Fire!

resimBu film, 1950li dönemlerde, Elvis presley in en büyük rakibi olan Jerry Lee Lewis in hikâyesini anlatmaktadır
"Jerry Lee Lewis" rolünde Dennis Quaid, eşi rölünde "Myra" Winona Ryder ve Jimmy Swaggart rolünü üstlenen "Alec Baldwin" seyri keyifli bir film izlememizi sağlıyor.
Filmde Jerry Lee Lewis'in şöhretine, 13 yaşındaki kuzenine yaptığı tartışmalı evliliğe kadar erken kariyeri konu alınmıştır.
Evlilik skandalının imajının değer kaybedilmesine dek birçoğu Lewis'in Elvis Presley'i 1950'lerde "Rock and Roll'un Kralı" olarak yerini alacağını düşünüyordu.

1956 - 1958 yılları arasında Jerry Lee Lewis, Rock'n Roll'un patlama dönemlerinin yıllarında çoğu gitar çalarken o sahnede piyano çalar, şovunu yapardı
Jerry, "Crazy Arms", "Whole Lotta Shakin 'Goin On" ve "Great Balls of Fire" gibi şarkılarıyla ile listelerde zirveye ulaşırken, "Myra" âşık olur ve Ailesinin karşı çıkmasına, öfkesine rağmen evlenir.

Jerry Lee'nin, bu dönemde bir Mücadele Eden Pentikostal vaiz olan başka bir kuzeni Jimmy Swaggart (Alec Baldwin) ile olan ilişkisini de ele alıyor.
Jimmy ile Jerry sürekli dinsel tartışmalara girerdi. Maddi durumu iyi olan Jerry lee bir gün kuzenine yeni bir araba alır ve kendisine hediye eder. Bunun üzerine kuzeni gökyüzüne bakıp teşekkür ettiğinde Jerry araya girer,
"İsa'ya şükretmeyin, Jerry Lee Lewis'e teşekkür edin!" der


resim
1958'de Jerry Lee İngiltere'de Turnedeyken, bir İngiliz muhabiri de onun küçük yaştaki kuzeniyle evli olduğunu fark eder.
Jerry daha sonra çocuk tacizi ve kamu tarafından bir sapık olarak mahkûm edilir. Bu çıkan haberler yüzünden İngiltere'den hemen sınır dışı edilir.
Jerry başına buyruk kişiliği olduğundan bu sorunu pek iplemez ve asla bu durumun kariyerini etkileyebileceğini düşünmez..
Ancak bu skandal İngiltere dönüşü sırasında Amerika’ya da beraberinde getirir.
Konserleri iptal olur, Rekor satışları büyük bir ölçüde düşer ve Jerry kendini Alkole verir.
İngiltere Jerry i affedebilmesi için Billboard ‘da halka açık bir özür yazmasını ister, bunun ardından Jerry eşine sürekli öfkeli ve kötü davranmaya başlar. Ancak Myra fazla içinde tutamaz ve Jerry e hamile olduğunu söyler.
"Cehenneme gideceğimi bilsem bile oraya da piyanomu çalarak gideceğim."

Jerry Lee Lewis'in eski karısı olan Murray Silver ile birlikte Myra Gail ile Jerry in otobiyografisini birlikte yazmıştır. Buna rağmen filmdeki birçok bölüme "yalan" diyerek itiraz etmişler ayrıca filmdeki doğruluğun eksikliği nedeniyle üzüntülerini belirtmişlerdir.
Yönetmen Jim McBride, film için "Bu filmin tarihsel bir belgesel değildir" diye belirtmiş, kitaptan sadece çok damga vuracak olayları alıp işlemeye çalıştığını söylemiştir.
Jerry, ise filmin ve üzerine kurulduğu o kitaptan nefret ettiğini açıkça belirmiş, fakat Lewis rolünde oynaya "Dennis Quaid" filmdeki rolü için "gerçekten beni aynı şekilde ne fazla ne eksik oynamıştır" hatta "Jerry tarzı piyano çalmayı bile öğrendi" diyerek kendisini övmüştür.


resim


Bu film ayrıca karakter oyuncusu "Trey Wilson'un son filmiydi. Filmin yayınlanmasından önce Ocak 1989'da kırk yaşlarında hayata veda ettiTürkçe Altyazı © 2007 - 2023