Giriş Kayıt

Wong Kar-wai, Chungking Express’in Devam Filmi İçin Hazırlıklara Başladı


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 24 Eylül 2020 13:25

447 

resim

Wong Kar-wai, Chungking Express’in devam filmi için hazırlıklara başladı. Şu sıralar yeni filmi Blossoms’ın çekimleri ile meşgul olan yönetmenin, devam filminin senaryosunu nisan ayında tamamladığı ortaya çıktı.

Son olarak 2013 yapımı The Grandmaster’a imza atan usta yönetmen Wong Kar-wai, yedi yıllık bir aranın ardından sinema dünyasına hızlı bir dönüş yapmaya hazırlanıyor.

Chungking Express, In the Mood for Love, 2046 gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran, Hong Kong İkinci Yeni Dalgası’nın en önemli isimlerinden Wong Kar-wai, şu sıralar Jin Yucheng‘in 2012 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan yeni filmi Blossoms‘ın çekimlerine devam ediyor. Filmin pandemi nedeniyle ara verilen çekimlerine temmuz ayında yeniden başlandı. Çin’de bulunan Hengdian Stüdyoları’nda gerçekleşen çekimlerin önümüzdeki yılın ilk aylarında kadar devam etmesi bekleniyor. Usta yönetmen, aynı zamanda, yine Yucheng’in romanından uyarlanan Blossoms adlı dizinin de yapımcılığını üstleniyor.

Ancak görünen o ki yönetmenin son dönemde üzerinde çalıştığı projeler bunlarla sınırlı değil. Çin basınında yer bulan haberlere göre usta yönetmen aynı zamanda, en sevilen eserleri arasında yer alan Chungking Express‘in devam filmi üzerinde çalışıyor. Yönetmenin Chungking Express 2020 adını taşıyan devam filminin senaryosunu şimdiden tamamladığı, nisan ayında Çin Film Kurulu’ndan onay alan senaryonun filme çekilmeye hazır olduğu belirtiliyor.

resim

Henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, devam filminin 2036 yılında Çin’in Chunking (Çongçing) bölgesinde geçeceği konuşuluyor. Çin basınında yer alan haberlere göre filmin sinopsisi şöyle:

“1990’un Hong Kong’un da sevgilisi tarafından terk edilmiş 223 No.lu Polis Memuru, sarışın bir suikastçı ile karşılaşır. Birlikte sadece bir gece kısa bir süre geçirirler. Bitmiş bir ilişkinin etkisinden çıkmaya çalışan 663 No.lu Polis Memuru’nun hayatı, dairesine giren bir ‘hayalperest’ tarafından yavaş yavaş değiştirilir.

2036 yılında Chungking’de genç Xiaoqian ve May kendilerine genetik olarak tanımlanan partnerleri ile eşleşmek istemezler ve kendi ‘kaderlerini’ bulmaya kararlıdırlar.”

Paylaşılan bu sinopsis, Chungking Express 2020’nin alışıldık devam filmlerinden ziyade Days of Being Wild, In the Mood for Love ve 2046’dan oluşan üçlemede olduğu gibi tematik olarak Chungking Express -ve sonrasında gelen Fallen Angels- ile bağlantılı olacağını düşündürüyor. Kar-wai, Chunghing Express çıktığı dönemde verdiği bir röportajda filmin asıl kahramanının şehrin kendisi, Hong Kong’un gecesi ve gündüzü olduğunu söylemişti. Bu yüzden söz konusu devam filminin de aynı karaktere odaklanacağını söylemek mümkün.

2021’in ortalarına kadar Blossoms ile meşgul olacağı tahmin edilen Wong Kar-wai’nin senaryosunu yazdığı Chungking Express 2020’yi yönetip yönetmeyeceği şimdilik bilinmiyor. Ancak usta yönetmenin filmografisinde bu kadar önemli yer tutan bir eserin devamını başka bir yönetmene teslim etme olasılığı düşük görünüyor.

Chung Hing sam lam
1994
Chung Hing sam lam
Suç / Dram / Romantik102 dk

Yönetmen: Kar-Wai Wong
Son filmi In the Mood for Love hala sinemalarımızda gösterilmekte olan Wong Kar-Wai'nin ikinci filmi "Ashes of Time"ın ses kaydının yenilenmesi amacıyla kurgu çalışmalarına ara verilince birkaç ayda, çok küçük bir bütçeyle çektiği bir 'ara film'...
8.0 (96,286 Oy)

Kaynak: FilmLoverss


YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarTürkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film