Giriş Kayıt

Toronto Filmlerinden İlk Kareler


  1. Haberler
  2. Sinema
CruSuS - 18 Ağustos 2013 16:28

2371 

Toronto Film Festivali’nde ilk gösterimlerini gerçekleştirecek filmlerden ilk kareler yayınlandı. Biz de hem kareleri yayınlayalım, hem de filmleri tanıtalım dedik. Festivalde hangi filmlerin gösterileceğini öğrenmek, yazıya dahil edemediğimiz filmler için şuraya bakabilirsiniz. Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi adlı filminin de festivalde gösterileceğini belirtelim.


Words and Pictures

resim

70′lerden beri filmler çeken Fred Schepsi bu kez günümüzün iki önemli oyuncusunu biraraya getirdi. Clive Owen ile Juliette Binoche’un birbirlerine aşık bir çifte hayat verdikleri Words and Pictures komedi-dram karışımı bir film. Words and Pictures özel okulda çalışan bir İngilizce öğretmeniyle bir sanat öğretmeni arasında başlayan ve zaman geçtikçe daha da derinleşen bir aşk hikayesini anlatacak. Film, kelimelerle resimden hangisinin daha güçlü olduğunu sorguluyor.
Child of God

resim

James Franco’nun yönettiği Child of God, Franco tarafından Cormac McCarthy’nin aynı adlı romanından uyarlandı. Scott Haze, Tim Blake Nelson, Jim Parrack ve Franco’nun başrollerini üstlendikleri film 1960′ların Amerikasında geçiyor; şiddet ve suçla dolu bir hayatı olan Ballard’ı anlatıyor.
Fading Gigolo

resim

Son zamanlarda Transformers gibi filmlerde rol alarak üzen John Turturro tekrar kameranın arkasına geçti ve hikayesini anlattı. Fading Gigolo’nun en önemli kozu yıllardan sonra ilk kez başkasının filminde rol alan Woody Allen. Filmin başrolünü üstlenen Allen’a Turturro, Vanessa Paradis, Sharon Stone, Sofia Vergara, Bob Balaban ve Max Casella eşlik ettiler. Allen ile Turturro para sıkıntısı çekmeye başlayınca jigolo olmaya karar veren iki arkadaşı canlandırdılar. Film de bu ikilinin komik maceralarını anlatıyor.


The Face of Love

resim

Bir romantik film daha. Bu kez ki filmin başrollerini Ed Harris ile Annette Bening üstlendiler. Kadroda Robin Williams da yer alıyor. The Chumscrubber’dan sonra ikinci kez kameranın arkasına geçen Arie Posin filmi yönetti. Film, Nikki’nin sonbaharda tekrar aşık olmasını, sanat öğretmeni Tom ve eski kocasıyla ilişkisini anlatacak.
The Last of Robin Hood

resim

Kevin Kline, Dakota Fanning, Susan Sarandon ve Max Casella’nın rol aldığı The Last of Robin Hood, ünlü hırsız Robin Hood’u canlandıran Hollywood’un usta aktörlerinden Errol Flynn’ın son günlerine ve 17 yaşındaki sevgilisiyle ilişkisine odaklanıyor. Yani bir Robin Hood filmi değil, Flynn’ın hayatına odaklanan bir biofilm bu film.


Grudge Match

resim

Hemen belirtelim ki Grudge Match festivalde gösterilmeyecek. Ama hazır böyle bir yazı kaleme almışken Grudge Match’ten yayınlanan kareyi de yazıya dahil edelim dedik. Rocky ile ünlenen ve birkaç sene öncesine kadar sık sık bu filmin ekmeğini yiyen, hatta yeni bir projeyle hala bu filmden nemalanmaya çalışan Sylvester Stallone ile son zamanlarda rezil filmlere imzasını atan Robert De Niro ikinci kez aynı filmde rol aldılar. İki aktör bu filmde boksu bırakmış olsalar da son kez kozlarını paylaşmak isteyen boksçulara hayat verdi. Alan Arkin, Kevin Hart, Kim Basinger ile Jon Bernthal filmde rol alan diğer isimler.


Une Promesse

resim

Patrice Leconte’nin kotardığı Une Promesse’de Rebecca Hall, Alan Rickman ve Game of Thrones’un yıldızı Richard Madden rol aldı. I.Dünya Savaşı’nda Almanya’da geçen film, hasta bir fabrikatör (Rickman), genç eşi (Hall) ve öğrencisi (Madden) arasındaki aşk üçgenine odaklanıyor. Film, Stefan Zweig’in Journey Into the Past adlı kitabından uyarlandı.


Belle

resim

Senenin kostümlü dramalarından. Belle’in başrolünü ikinci sezonundan sonra yayından kaldırılan Touch dizisi ile ünlenen Gugu Mbatha-Raw üstlendi. Aktrise Emily Watson, Tom Wilkinson, Miranda Richardson ve Cronenberg’in son filmlerinde kendisine yer bulan Sarah Gadon eşlik ettiler. Amma Asante’nin kotardığı film 1700′lerde İngiltere’de yaşayan Dido Belle’in gerçek hikayesini anlatıyor. Belle aristokrat bir ailenin yanında büyür ve zamanla siyahlara yönelik nefrete tanık olmaya başlar.
Felony

resim

Şu sıralar Hollywood’tan önemli rolleri kapan Avustralyalı aktör Joel Edgerton ülkesinde de kariyerine devam ediyor. Senaryosunu yazıp başrolünü üstlendiği Felony, Avustralya yapımı bir film. Edgerton’a bu filmde Tom Wilkinson, Melissa George, Jack Reacher ve Die Hard 5 ile ünlenen Jai Courtney eşlik etmişler. Film kazara bir çocuğu arabasıyla ezip komaya sokan bir polis memurunun bu gerçekle başetmeye çalışmasını anlatacak. Edgerton polise, Wilkinson olayı soruşturan müfettişe, Courtney olayı soruşturan genç bir dedektife hayat verdi.


Labor Day

resim

Kate Winslet ile Josh Brolin’i biraraya getiren Labor Day, Jason Reitman’ın yeni filmi. Tobey Maguire ve JK Simmons’ın da rol aldığı film, ergenlik sorunlarıyla uğraşan, öte yandan kendisini toplumdan soyutlamış annesine bakmaya çalışan 13 yaşındaki Henry’nin hikayesini anlatıyor. Bir gün Henry ile annesi, korkutucu ve yardıma muhtaç Frank’le karşılaşırlar. Frank, Henry’nin evine taşınır, olaylar gelişir.


The Liberator

resim

Carlos mini-dizisinde sağlam bir performans sergileyen Edgar Ramirez gerçekte yaşamış kişilere kamera önünde hayat vermeye devam ediyor. Ramirez bu kez Venezuela’nın en önemli liderlerinden Simon Bolivar’a hayat verdi. The Liberator adı verilen filmin yapımcılığını da üstlendi yetenekli aktör. Alberto Arvelo tarafından kotarılan filmde aktöre Melissa P. ile ünlenen Maria Valverde ile Amerikan sinemasının usta isimlerinden Danny Huston eşlik ettiler.


Third Person

resim

Kesişen hikayeler temasını çok seven Amerikalı senarist-yönetmen Paul Haggis yeni filminde de bu temayı kullanıyor. Third Person adını verdiği filmini Paris’te, Roma’da ve New York’ta çekti. Her bir şehre bir öykü yerleştiren yönetmen bu üç öyküyü bir süre sonra birbirine bağlıyor. Film boşanmış yazar Michael’ın sevgilisi Anna ile ilişkisini, oğlunu öldürmekle itham edilen, oğlunun velayetini babasına kaptıran Julia’nın oğlunu geri alma çabalarını ve Amerikalı iş adamı Sean’ın tanışıp aşık olduğu Monica ile ilişkisini ve Monica’nın mafyanın rehin aldığı kızını mafyadan kurtarma çabalarını anlatıyor. Liam Neeson (Michael), Olivia Wilde (Anna), Mila Kunis (Julia), James Franco (Rick), Adrien Brody (Sean), Moran Atias (Monica), Kim Basinger, Mario Bello ve Riccardo Scamarcio başlıca rolleri üstlendiler.


Night Moves


resim

Önceki filmi Meek’s Cutoff ile western türüne yeni bir hava katmak isteyen ama bence bunu hiç başaramayan ve neticede iki saat boyunca uyutan bir filme imzasını atan Kelly Reichardt üç sene aradan sonra kariyerine Night Moves ile devam ediyor. Jesse Eisenberg ile Dakota Fanning’i biraraya getiren Night Moves da Toronto’da gösterilecek filmlerden. Film bu sene The East’in anlattığına benzer bir hikaye anlatıyor. Bu film de çevreye zarar veren büyük iş adamlarından nefret eden çevrecileri anlatıyor. Üç çevreci arkadaş bir barajı patlatarak iş adamlarından ve çevreye zarar veren diğerlerinden intikam almak isterler, olaylar gelişir.
Joe

resim

Bu sene Berlin’den yönetmen ödülüyle ayrılan bağımsız sinemacı David Gordon Green karşımıza iki yeni filmle çıkacak. İlki Prince Avalanche, ikincisi Joe. İkinci filmden bahsedeceğiz. Nicolas Cage ile Mud’ta sağlam bir performans sergileyen Tye Sheridan’ın başrollerini üstlendiği Joe, Larry Brown’ın romanından uyarlandı. Karanlık bir hikayeye sahip Joe filme adını veren, hapse girip çıkmış Joe Ransom ile onu rol model olarak gören, evinden kaçmış 15 yaşındaki Gary ile dostluk ilişkisini ve Joe’nun Gary’i koruyup kollamasını anlatıyor. Biraz Mud’ı hatırlatsa da son kararı filmi izlediğimizde verebileceğiz.
Palo Alto

resim

James Franco’nun rol aldığı iki düzine filmden bir tanesi Palo Alto. Film, Franco’nun kısa öyküsünden Coppola hanedanından sinemaya geçen son isim olan Gia Coppola tarafından uyarlandı. Coppola’nın yönettiği filmde Franco, Julia Roberts’ın yeğeni sıfatından kurtulmaya çalışan Emma Roberts ve Val Kilmer’ı izleyeceğiz. Palo Alto’nun ilk gösterimi Venedik’te gerçekleştirilecek. Film dört arkadaşın seks, uyuşturucu ve içkiyle geçen günlerine ve ergenliği atlatma çabalarına odaklanıyor. (Spring Breakers? Bling Ring?)
bakınız


Yorumunuz


Türkçe Altyazı © 2007 - 2022