Giriş Kayıt

Tom Hardy, Disney’in Aladdin Filminde Jafar’ı Canlandırabilir


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 13 Haziran 2017 20:40

918 

resim

Disney’in klasik animasyon filmlerinden Aladdin’in canlı çekim versiyonunda, kötü karakter Jafar’ı Tom Hardy’nin canlandırabileceği konuşuluyor.

Hollywood’un son yıllarda kendini tekrar eden devam filmleri ve yeniden çevrim akımından daha beter yaptığı bir şey varsa, o da karakterlerin etnik kökenlerine uygun oyuncu seçimleri. Daha birkaç ay önce, Scarlett Johansson‘un başrolünde olduğu Ghost in the Shell ile “whitewashing” (beyaz bir oyuncunun farklı etnik kökene ait bir karakteri oynaması) eleştirilerine maruz kalan Hollywood, aynı hataya bir kez daha düşmek üzere. Zira Disney‘in Aladdin‘in canlı çekim versiyonunda kötü karakter Jafar’ı canlandırması için Tom Hardy‘nin adı ortaya atılmış durumda.


resim

The Sun gazetesinin yaptığı habere göre filmi yönetmesi için seçilen usta yönetmen Guy Ritchie, Arap kökenli olan Jafar’ı İngiliz Tom Hardy‘nin canlandırmasını istiyor.

“Guy, Tom’un büyük bir hayranı ve onu bu rol için garantilemek büyük bir olay olur. Bazı görüşmeler gerçekleştirdik ve henüz kesin olan bir şey olmasa dahi Tom kesinlikle Guy’ın ilk seçimlerinden biri. Onun imza atıp atmayacağını belirleyecek olan tek şey çekim takvimleri olacak.” şeklinde açıklamalar yapan bazı kaynaklar için temkinli yaklaşıp, bunun henüz sadece bir dedikodu olduğunu unutmamak gerekiyor.

Söz konusu etnik çeşitlilik olduğu zaman, Disney‘in 1992 yapımı orijinal Aladdin animasyonu da zamanında pek çok eleştiri ile karşı karşıya kalmıştı. Hatırlayacağınız üzere filmde kurgusal bir Arap şehri olan Agrabah üzerinden, seyircilere tamamıyla basmakalıp ve ırkçı bir Orta Doğu portresi sunulmuştu. Ancak bunların hepsi günümüzde hâlâ çocuk filmi olarak görülen animasyon türündeki bir filmde olduğu için pek dikkat çekmemişti.

Peki siz Tom Hardy‘i Arap kökenli bir karakteri canlandırırken izlemek ister miydiniz?
Yorumunuz


Türkçe Altyazı © 2007 - 2023