Giriş Kayıt

Tim Robbins, The Shawshank Redemption'ın 1994’te Gişede Neden Başarısız Olduğunu Açıkladı


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 16 Ekim 2019 18:09

1342 

resim

Tim Robbins, gösterime girmesinin üzerinden 25 yıl geçen Esaretin Bedeli’ne (The Shawshank Redemption) ilişkin sorunu buldu.

Stephen King uyarlaması film 1993’te vizyona girmesinin ardından gişede başarısızlığa uğramış ancak o zamandan bu yana bir klasik olarak değerlendirilmişti. Yapım IMDb veri tabanında halihazırda tüm zamanların en popüler filmi diye derecelendirilmiş durumda.

Robbins, filmin sönük performansının sebebinin filmin adı olduğunu belirtti.

Entertainment Weekly’e konuşan Robbins şunları söyledi:
Alıntı:
Gösterime girip gişede olumlu tepki almayınca bu durum için çeşitli sebepler gösterildi. ‘Sorun filmin adı. Kimse filmin adını hatırlayamıyor’ dendi. Ve bu mantıklı da. Çünkü filmin gösterime girmesinden sonra yıllar boyunca insanlar bana gelip dedi ki, ‘Sizi Scrimshaw Reduction ya da Shimmy, Shimmy, Shake ya da Shankshaw’da gerçekten çok beğendim. Bilirsiniz, insanların yanlış algıladığı pek çok farklı biçim var.

Filmde Morgan Freeman’la birlikte rol alan Robbins, filmin bir parçası olmaktan “onur duyduğunu” belirterek, “Tüm zamanların en ünlü filminde yer alıyorsanız ölmeden önce yapılacaklar listenizde bu maddenin üstünü çizebilirsiniz” diye konuştu. Robbins sözlerini şöyle sürdürdü:
Alıntı:
Kısa bir sıçrama yapmaktansa daha kalıcı olacak türde filmlere dahil olma arayışı içindeydim. Ve bence harika bir filmin göstergesi yapıldıktan yıllar yıllar sonra hala insanlar arasında yankı uyandırmasıdır.

IMDb’de 10 üzerinden 9,3 puan alan Esaretin Bedeli, Ucuz Roman (Pulp Fiction), 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men) ve Schindler’in Listesi (Schindler’s List) gibi filmlerin üzerinde yer alıyor.

Esaretin Bedeli’nin yönetmeni Frank Darabont yakın zamanda yaptığı açıklamada, filmin bir numarada yer almasını “gerçeküstü” diye nitelemiş ve Baba’dan (The Godfather) daha iyi olduğuna inanmakta zorlandığını söylemişti.

The Shawshank Redemption
1994
The Shawshank Redemption
Dram142 dk

Yönetmen: Frank Darabont
Stephen King imzasıyla 7 dalda Oscar adaylığı olan Shawsank Hapishanesi; genç ve zeki bir bankacı olan Andy Dufresne (Tim Robbins), kendisini aldatan karısını ve O'nun sevgilisini öldürdüğü suçlamasıyla yargılanmaktadır. Tüm itirazlarına rağmen suçsuz...
9.3 (2,825,492 Oy)

Kaynak: Independent Türkiye


Yorumunuz


Türkçe Altyazı © 2007 - 2023