Giriş Kayıt

The Social Network Filminin Devamı Yolda


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 01 Mayıs 2024 10:19

268 

resim

Aaron Sorkin'in David Fincher'ın The Social Network (Sosyal Ağ) filminde Facebook'un kuruluşuna ışık tutmasının üzerinden on yıldan fazla bir süre geçti ve senarist yeni bir devam filmi planladığını söylüyor.

The Town with Matthew Belloni podcast'ine katılan Sorkin, ülkemizde Sosyal Ağ adı ile bilinen filmin devamı için ilginç bir bilgi daha verdi. Buna göre filmde, sosyal medya platformunun modern siyasi ortamdaki rolüne odaklanılabilir.

Sosyal medyanın son yıllarda demokrasiyi nasıl etkilediği sorulunca Sorkin şu yanıtı verdi:

“Evet, bu konuda yazacağım. 6 Ocak olayları için Facebook'u suçluyorum.”

Bunun nedeni sorulduğunda ise Sorkin “filme bilet almanız gerekecek” yanıtını verdi. Sunucu Matt Belloni daha sonra Sorkin'in gerçekten bu konuda bir senaryo yazıp yazmadığını sorunca Sorkin de “Deniyorum” yanıtını verdi:

“Facebook, diğer şeylerin yanı sıra, algoritmasını mümkün olan en bölücü materyali teşvik edecek şekilde ayarlıyor. Çünkü etkileşimi artıracak olan şey bu. Bu yöntem sizi Facebook koridorlarında 'sonsuz kaydırma' dedikleri şeye götürüyor. “

“Facebook'ta büyüme ve dürüstlük arasında sürekli bir gerilim olması gerekiyordu. Ama öyle değil. Sadece büyüme var. Mark Zuckerberg yarın sabah uyansa ve 120 milyar dolara satın alabileceği hiçbir şeyi 119 milyar dolara satın alamayacağını fark etse, 'Peki biraz daha az para kazanmaya ne dersiniz? Dürüstlüğü artırıp büyümeyi azaltacağım' dese? Evet, bunu bir ile sıfırı değiştirerek yapabilirsiniz.”


Buna ek olarak, Sorkin'e yakın kaynaklar THR'a gerçekten de “Social Network'e yakın” bir senaryo üzerinde çalıştığını ancak sürecin henüz erken safhalarda olduğunu ifade etti.

Bu gelişme Sorkin'in proje üzerinde çalıştığına dair aldığımız en somut teyit olsa da kendisi 2010'daki hit filmin devamı niteliğinde bir senaryo üzerinde çalıştığını ilk kez söylemiyor. Sorkin 2019'da AP Entertainment'a verdiği bir röportajda “bir devam filmi olmalı” demiş ve yapımcı Scott Rudin'in bu konuda kendisiyle temasa geçtiğini paylaşmıştı:

“Filmin Winklevoss ikizleri ve Eduardo Saverin'in açtığı davanın sonuçlanmasıyla sona ermesinden bu yana çok ilginç, dramatik şeyler oldu.”

The Social Network büyük bir hit oldu, sekiz dalda Oscar'a aday gösterildi ve Sorkin'e En İyi Uyarlama Senaryo da dahil olmak üzere üç dalda ödül kazandırdı. David Fincher'ın yönettiği filmde Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg rolünde Jesse Eisenberg, Eduardo Saverin rolünde Andrew Garfield, Sean Parker rolünde Justin Timberlake ve Cameron ve Tyler Winklevoss rollerinde Armie Hammer oynadı.

The Social Network
2010
The Social Network
Biyografi / Dram120 dk

Yönetmen: David Fincher
2003 yılının Ekim ayında alkollü bir gece, kız arkadaşından yeni ayrılmış olan Mark, üniversitenin bilgisayarlarına sızarak, kampustaki tüm kadınlarla ilgili bilgilerden oluşan bir veri tabanını içeren bir site yaratır, ardından yan yana iki fotoğraf...
7.8 (764,922 Oy)

Kaynak: IGN Türkiye


YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarTürkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film